Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Almanca hukuk kitabı yazdılar, gelirini depremzedelere bağışladılar

Türkiye Yayın: 07.08.2023 10:35
Yazar:
Almanca hukuk kitabı yazdılar, gelirini depremzedelere bağışladılar

Altınbaş Üniversitesinin Çift Diplomalı Türk Alman Hukuk Lisans Programı öğrencileri, Türk Ticaret Kanunu’nu Almanca anlatan önemli bir kitaba imza attılar. Kitaptan elde edilecek gelirin ise depremzedelere bağışlanacağı belirtildi.

Editörlüğünü Doç. Dr. Murat Can Atakan’ın yaptığı kitap, Çift Diplomalı Türk-Alman Ortak Hukuk Lisans Programında (UOLP-Köln) 3. ve 4. sınıfta okuyan 14 öğrencinin ikişerli gruplar halinde yazdığı 7 bölümden oluşuyor. Kitabın amacı, Almanca konuşulan ülkelerde yaşayan iş adamlarına, Türk Ticaret Kanunu hakkında kendi dillerinde bilgi verip, potansiyel yatırımcıları Türkiye’ye çekebilmek ve yatırımcıların ülkenin hukuk düzeni hakkında bilgi sahibi olabilmesini sağlamak. Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Çift Diplomalı Hukuk Lisans Programının direktörlüğünü de yapan Doç. Dr. Murat Can Atakan, kitaptan elde edilecek gelirin, deprem felaketinin yaralarının sarılmasına katkıda bulunmak üzere, depremzedelere bağışlanacağını dile getirdi.

Kitabı önemli kılan bir diğer özellik ise Türkiye’de sıklıkla kurulan anonim şirketlere ilişkin kanuni düzenlemelerin ilk kez Almanca’ ya çevrilerek hukuk öğrencileri tarafından literatüre kazandırılması oldu. Kitabın tüm Avrupa’da satışa sunulduğunu kaydeden Atakan, kitaba birçok yayınevi üzerinden ya da online platformlar üzerinden erişmek mümkün olduğunu belirtti. Ayrıca e-book formatında da basıldığı için herhangi bir sınırlamaya takılmadan tüm dünyada erişime açık olacak.

Murat Can Atakan, son olarak kitabın yazarları olan öğrencileri Büşra Sayar, Derya Halibryamova, Elif Zelal Akbulut, Eslem Aysıla Belek, Esma Sürün, Evrim Kurt, Gamze Sar, Hamza Kösen,Hilal Keler, Kübra Yüksel, Rabia Doğan, Selin Akduman, Yaren Dirican ve Zehra Ersoy’a emekleri için teşekkür etti.

Mezunlarını, uluslararası bir kariyer bekliyor

Türkiye’de hukuk fakülteleri arasında ilk olan Köln Programı hakkında da bilgi veren Atakan, mezun olan öğrencilerin Almanya ile Türkiye arasında uluslararası bir kariyere hazırlandıklarına işaret ederek, “Bu programı Köln Üniversitesi ile yürütüyoruz. Bilindiği üzere Köln Üniversitesi 1388 yılında kurulmuş, Almanya’nın köklü üniversitelerindendir. Bu program aynı zamanda Türkiye’de kurulan ve YÖK tarafından da onaylanan ilk Çift Diplomalı Hukuk Lisans Programıdır.” diye konuştu. Programa Türkiye’den başvuran öğrencilerin ÖSYM tarafından yerleştirildiğini aktardı. Eğitim dili Almanca olan programa, 2012 yılından beri öğrenci aldıklarını söyleyen Atakan, “B2 Almanca dil bilgisine sahip olmayan öğrencilerimiz ilk sene Almanca hazırlık okuyorlar. Sonrasında ilk iki yılını Köln’de, 3. ve 4. sınıfları ise Türkiye’de tamamlıyorlar. Almanya’da danışmanlık yapabilir veya Türkiye’deki avukatlık sınavı gibi 1. ve 2. Devlet Sınavları’na girerek avukatlık yapabiliyorlar. Bu sınav süreci, staj ile birlikte yaklaşık 4-5 yıl kadar sürüyor.” dedi.

“Almanya, Avusturya ve İsviçre’de staj ve iş imkânı”

100’den fazla mezun verdiklerine değinen Atakan, Almanya, Avusturya ve İsviçreli hukuk büroları yaptıkları anlaşmalar sayesinde öğrencilerin kolayca staj ve iş imkanına sahip olduklarını belirtti. “Ayrıca öğrencilerimiz Almanya’da CUSL (Certificate in United States’ Law) programına dahil olup sertifika alabilirlerse, Amerika’da baro sınavlarına girip mesleklerini ABD’de de icra edebiliyorlar. Türkçe ve Almanca eğitimin yanında İngilizce eğitim de alıp 3 dilde ve 3 ülkede çalışma ve yaşama şansına sahip olabiliyorlar” diye konuştu.

Son olarak öğrencilerin Almanya’da da bir üniversiteden mezun olacakları için Blaukarte (Blue Card- ABD’deki Greencard benzeri) alma imkanına sahip olarak yalnızca Almanya’da değil, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde yaşama ve çalışma şansına sahip olabildiklerini vurguladı. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Gündem Yayın: 02.03.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Tokat’taki bir otelde çıkan yangında panikleyen Umut Muzaffer Gezen, 3. kattan atlayarak ağır yaralanmıştı. Olay sonrası çıkan kendi ölüm haberlerini okuyan Gezen, o anları gülerek anlattı.

23 Şubat 2023 tarihinde GOP Bulvarı üzerinde bulunan bir otelde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangın sırasında otel odasında bulunan ve asker olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Umut Muzaffer Gezen alevlerin arasından kaçmak için 3. kattan aşağı atladı. Olay sonrası ağır yaralanan genç, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından hızla üniversite hastanesine kaldırıldı. Olay sonrası bazı haber sitelerinde gencin öldüğüne dair haberler yapıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Gezen, daha sonra bilinci açıldı. Sağlık durumu iyi olan Gezen’e hastane çalışanları hakkında çıkan haberleri okuttu. Kemal Sunal filmindeki gibi kendi ölüm haberini okuyan Gezen, kendinden de şüphe etti. Başından yaralanan, ayağında kırık olan ve belinden geçireceği ameliyat gününü bekleyen Gezen, kendi haberlerini gülerek okudu.

Umut Muzaffer Gezen, “Tokat’ta otel odasında çıkan yangında panikleyip 3. kattan atladım. Öldüm diye haberlere çıktım. Hayattayım. Şükür halime. Bundan daha ötesi olamaz. İlaçlarımı aldıktan sonra uyudum. Uyuduğumdan dolayı yangın çıkmış fark etmedim. Bir anda uyandım. Panikle camdan atladım. Atlamasaydım belki şu anda burada değildim. Hayatta değildim. Askerdim, er olarak geldim. Acemi birliğine geldim. Bir gün için konaklamak için oraya geldim ve yangın çıktı onda da. Askerlik de kaldı şimdi. Kendim hastanedeyim. Ameliyat olacağım. Belimde bir rahatsızlık var. Allah’a şükür ameliyat olduktan sonra iyi olacağım. Başka da bir şeyim yok. Başımda pek fazla bir şey yok. Şöyle söyleyeyim. Sol ayağımda bir kırık var. Başımda çok kılcal çatlaklar var. Bir de belden ameliyat olacağım o kadar. Olay olduğu gün öldü dediler. Sağ olsun ambulans ekipleri tarafından hastaneye buraya Tokat Gaziosmanpaşa’ya kaldırıldım. Buraya geldim. İlk şuurum yerinde değildi. Şimdi çok iyiyim. Her şeyim yerinde. Yemek yedim. Su içtim. Sonra dediler bir şeyler göstereceğiz. Dedim abi ne göstereceksiniz. Öldün, şu oldu, bu oldu. Kemal Sunal’ın filmi gibi. Ben iyiydim halbuki haberleri seyrediyorduk. Beraber hemşire abiler, arkadaşlarla burada. Yiyordum, içiyordum, iyiydim yani bir şeyim yoktu ama hani bu da bir olay oldu. Başımızdan geldi, geçti. Bir deneyim oldu benim için. Film gibi bir sahne oldu benim için. Kemal Sunal’ın sahnesi gerçek oldu. Gerçekten öldü diyor yani. Hani ben öldüm artık yokum. O hesap oldu. Kendimden şüphe ettim” dedi.

Anne Gözde Gezen ise “Ben hayatta kaldığına çok şükrediyorum. Çok şükür hayatta. Bunda da bir vardır hayır. Belki askeri birliğine teslim olsa da üstüne daha kötü bir şey gelecekti. Çok şükür hayatta iyi. Omuriliğinde bir sıkıntı var. Omuriliğinde bir kırık var. İnşallah buradan yürüyerek çıkacağız” diye konuştu.