Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Aktif Eğitimciler Sendikası Kuruldu

Gündem Yayın: 20.04.2015 07:14
Aktif Eğitimciler Sendikası Kuruldu

Aktif Eğitimciler Sendikası İl Temsilcisi Sezgin Kaya: “Yapıcı ve eğitim öğretim faaliyetlerini aksatmayan ve çözüm odaklı bir sendikayız”
Cihan-Sen Konfederasyonuna bağlı Aktif Eğitimciler Sendikası Karabük’teki örgütlenme çalışmalarına devam ediyor.
2014 yılının Ocak ayında faaliyetlerine başladıklarını ve 150 üyelerinin bulunduğunu ifade eden Aktif Eğitimciler Sendikası İl Temsilcisi Sezgin Kaya, düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında şunları söyledi:
“Biz Aktif Eğitimciler Sendikası olarak Türkiye’de 2013 yılının Kasım ayında kurulmuş yeni bir Sendikayız. Karabük’teki yapılanma sürecimiz 2014 yılının Ocak ayında başladı. Daha yeni ve taze bir sendikayız ama, büyüklerimizin eğitim tecrübeleri ile beraber hem ülke genelinde, hem de Karabük bazında eğitimle ilgili tespit ettiğimiz bir çok problemle ilgili yapıcı projeler üretmek amacıyla kurulmuş bir sendikayız. Sizinde malumu olduğu üzere Ülkemizde eğitimle ilgili çok ciddi sıkıntılar var. Biz Sendika olarak Siyasetin dışında çözüm odaklı projeler üretmek istiyoruz. Bu anlamda herhangi bir siyasi görüşe bağlı kalmadan, herhangi bir ırk, mezhebe bağlı kalmaksızın Karabük’te ve Türkiye’de bütün eğitim çalışanlarını, sadece öğretmenlerimizi değil, Üniversitedeki Akademisyenler, Milli Eğitim camiasındaki bütün idareciler, hizmetliler ve memurlar, öğretmenlerle beraber hepsini kucaklayan bir sendika olmak amacıyla kurulduk. Karabük’te 3 bine yakın öğretmenimiz var. Biz yaklaşık bir yıllık sendika olmamıza rağmen Allah’a Şükürler olsun ki 150’ye yakın üyesi olan bir Sendikayız. Eğitimle ilgili tartışılan noktalarda biz engel olan değil, daha çok çözüm odaklı çalışan bir sendika olmak istiyoruz ve bu amaçla da çalışmalarımız devam ediyor zaten. Yeni Sendika olmamıza rağmen şu ana Karabük’te başta öğretmenlerle olmak üzere ortak akıl toplantılarına başladık. Bu ortak akıl toplantılarından elde ettiğimiz somut verileri Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileriyle paylaşma aşamasındayız şu anda. Sendikamıza üye olan Müdür ve Müdür yardımcısı arkadaşlarımızın maalesef görevden alındığını biliyoruz. Yapılan mülakatlar sonucunda, pek de taraflı olmayan bir uygulama ile acı bir tesadüf ki sendikamıza üye olan, görev süresi sona ermiş olan hiçbir Müdürümüz, hiçbir Müdür Yardımcımız maalesef görevlerine devam edemediler. Biz yetkililere sesleniyoruz. Bu arkadaşlarımız eğitim camiasının sevilen, takdir gören, resmi belgeleriyle beraber başarılı yönetici oldukları ispatlanmış arkadaşlarımızdır. Haklarında hiçbir şaibe, hiçbir şikayet yok ona rağmen arkadaşlarımızı maalesef tekrar görevlendirmediler. Bu anlamda biz üzgünüz. Biz başta Karabük’teki yetkililer olmak üzere sesleniyoruz. Lütfen eğitimde yandaşlığı bırakmamız lazım. Biz Sendika olarak bütün eğitim çalışanlarını şunu vaad ediyoruz. Kesinlikle kucaklayıcı, eğitimle ilgili sorunlarda kesinlikle problem olmaktan ziyade, problemleri çözen bir sendika olmaktan yanayız. Çözemeyeceğimiz bir problemde en azından olaya müdahil olmayacağız. Sendikamızı diğer sendikalarla mukayese ettiğinizde önemli noktalardan bir tanesi şudur. Biz kurulduğumuzda sendika olarak kesinlikle eğitim öğretim faaliyetlerinin aksatılmamasından yanayız. Onun için de diğer sendikalardaki arkadaşlarla bazen polemikler yaşıyoruz. İşte niye derse girmeme eylemine katılmıyorsunuz, niye nöbet tutuyorsunuz gibi. Biz sendika olarak kesinlikle yapıcı ve eğitim öğretim faaliyetlerini aksatmayan ve çözüm odaklı bir sendikayız.”
KIZ MESLEK LİSESİ MÜDÜRÜ SORUŞTURMA GEÇİRİYOR
Yandaş sendikaya üye olmayan eğitimcilerin sıkıntılar yaşadığını belirten ve buna örnek olarak da Karabük Kız Meslek Lisesi Müdürünün şu anda bir soruşturma geçirmesini gösteren Kaya, “ Bu arkadaşımız Sendikamıza üye değil, başka bir sendikaya üye. Sendikasız da değil. Ama öğretmen arkadaşımız hakkında imzasız, isimsiz bir dilekçe ile bir şeyler yapılmaya çalışılıyor, bu da durumu anlatmaya örnek zaten. Resmi anlamda bilmesek de duyumlarımız işte öğrencilere hakaret ediliyor, öğrencilerin getirdiği resmi raporlar alınırken bir takım problemler ortaya çıkartılıyor. Okul Müdürü arkadaş kesinlikle öğrenci yanlısı, sıcak kanlı, pozitif enerji veren bir arkadaş, ama arkadaşımızın bir kusuru var malum bir sendikaya üye değil. Şu anda eğitimci arkadaşlar sadece bir sendikaya üye olacaklar Sizin herhangi bir sendikaya üye olmamanız kafi değil artık siz bahsedilen bir sendikaya üye olmalısınız, üye değilseniz bir çok pro9blemle maalesef karşı karşıya kalacaksınız” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Atıl haldeki samanlar alev alev yandı

Gündem Yayın: 19.05.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı

Bolu’da Yukarı Soku Mahallesi’nde atıl samanların bulunduğu alanda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.

Yangın, Yukarı Soku Mahallesi’nde bulunan bir tarlanın başında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar, çürümüş samanlarını tarlaların bulunduğu yol kenarına attı. Öğle saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle samanların bulunduğu alanda yangın çıktı. Kısa sürede alevlenen samanların dumanı etrafı sardı. Vatandaşların yangını fark etmesi üzerine durum 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildi. İhbar üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine kısa süre içerisinde gelen itfaiye ekipleri tarafından alev alev yanan atıl haldeki samanlar söndürüldü.

Paylaş: