Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Akbaş’tan YKS Değerlendirmesi

Gündem Yayın: 19.07.2022 13:49
Akbaş’tan YKS Değerlendirmesi

İl Milli Eğitim Müdürü nevzat Akbaş, Karabük’ün LGS’den sonra YKS’de de başarılarının devam ettiğini belirterek, “Öğrencilerimiz başarılara doymuyor” dedi. Öğrencilere tercih konusunda da  uyarılarda bulunan   Akbaş; “Tercihlerinizi aceleye getirmeyin,  son ana bırakmayın, düşünmeden hareket etmeyin, Rehberlik almadan tercih yapmayın, öğretmenleriniz ve ailelerinizle istişare edin” dedi.

2022 YKS Yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzunun  ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayımlandığını hatırlatan Akbaş; “2022 YKS sonuçları doğrultusunda alınan ilk veriler İlimizin kitlesel başarısının önceki senelere göre arttığını göstermektedir.

YKS sonuçları doğrultusunda Karabük Mehmet Vergili Fen Lisesi Öğrencimiz Tuana Saraçoğlu Alan Yeterlilik Sınavında (AYT)  alanı itibariyle soruların tamamını doğru cevaplayarak tam puan aldı.  Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencimiz Hatice Şeyma Habergetiren Y-TYT Ek Puanlı Yerleştirmede Türkiye Geneli İmam Hatip Liseleri arasında Türkiye 1. si oldu” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü  Nevzat Akbaş Yükseköğretim Kurumları Sınav Sonuçları ve Tercih Danışmanlığı konuları hakkında  bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulundu.

“İLİMİZDE GÖREVLİ TÜM REHBERLİK ÖĞRETMENLERİMİZ TERCİH DANIŞMANLIĞI SÜRECİ İÇİN GÖREVLENDİRİLDİ.”

Yükseköğretim Kurumlarına tercih yapacak öğrencilere tercih danışmanlığı için rehberlik öğretmenlerinin görevlendirildiğini belirten Akbaş, “Üniversite tercihleri 27 Temmuz – 05 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Tercih aşamasında öğrencilerimize rehberlik öğretmenlerimiz kendi okullarında yardımcı olacaklardır. Rehberlik öğretmeni olmayan okullarımız için ise Karabük Rehberlik Araştırma Merkezi bünyesinde görevli rehberlik öğretmenlerimiz tarafından tercih danışmanlığı yapılacaktır. Bu konuyla ilgili tüm görevlendirmeler yapıldı.

Önemli olan öğrencilerimizin istediği mesleğe yönlenmeleri, ilgi ve yeteneklerine göre mutlu olabileceği alanda yükseköğretime devam etmeleridir. Tercih danışmanlığı bunun için son derece önemlidir.

Öğrencilerimiz düşünmeden, araştırmadan hareket etmesinler. Tercih kılavuzunu dikkatli incelesinler ve özellikle bölüme özel şartları gözden geçirsinler. Rehberlik almadan tercih yapmasınlar. Onları yetiştiren ve üst öğretime hazırlayan öğretmenleri ve aileleriyle istişare etsinler, hiçbir şeyi aceleye getirmesin ve son ana bırakmasınlar” dedi.

“LGS’DE VE YKS’DE GELENEKSELLEŞMİŞ AKADEMİK BAŞARIMIZ ARTARAK DEVAM EDİYOR.”

Karabük İlinde gelenekselleşmiş akademik başarının devam ettiğine dikkat çeken Akbaş, “Okullarımızdan aldığımız veriler doğrultusunda sınav başarımız gelenekselleşmiş olarak bu yıl da artmış olarak devam etmektedir. Çok şükür ki LGS’nin ardından YKS’de de önemli başarılar elde ettik.

Bu süreçte, Bakanımız Sayın Mahmut Özer liderliğinde Valimiz Sayın Fuat Gürel himayelerinde, Milletvekillerimiz Sayın Cumhur Ünal ve Sayın Niyazi Güneş ile Belediye Başkanımız Sayın Rafet Vergili’nin eğitime verdikleri büyük destekleriyle geleceğimizin teminatı öğrencilerimiz için İl/İlçe yöneticilerimiz, okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz olmak üzere topyekün hep bir ahenk ve uyum içinde çalıştık. Öğrencilerimiz de ellerinden gelen gayreti gösterdiler ve bu emeğe cevap verdiler. Bu da bize başarıyı getirdi.

Öğrencilerimiz destekleme yetiştirme kurslarından faydalandılar. Öğretmenlerimiz yeni nesil soruları hazırlama noktasında her biri eğitim aldı. Bakanlığımız tarafından hazırlanıp gönderilen yardımcı kaynak kitaplarını dağıttık. Öğrencilerimiz yardımcı kaynak destek paketlerinden önemli derecede faydalandılar. Eğitim ailesi olarak buna çok değer veriyoruz.

Bakanımız Sayın Mahmut Özer’in talimatlarını hızlı bir şekilde zamanında hayata geçiriyoruz. İlimizde düzenlediğimiz kitap okuma projelerinin bu başarıda büyük etkisi oldu. İlimiz genelinde kütüphanesiz okul kalmadı. Çocuklarımız bu kütüphanelerden de faydalandılar. Kitap okuma etkinlikleri ile kitap sevgisini yine baş tacı yaptık. Okumak ve okuduğunu anlamak başarının anahtarıdır.

Sınav başarısı öğrencilerimizin eğitim, öğretim hayatı boyunca elde ettikleri kazanımların bir bileşkesidir. Karabük’ümüzün yıllar itibariyle geleneksel haline gelmiş başarı grafiği tesadüf değil topyekun azim, sebat ve kararlılık örneğidir. Geçmişi iyi irdeleyip ileriye dönük planları hazırlamak ve uygulama iradesini hep birlikte göstermektir. Bu anlamda ÖSYM tarafından okul raporları yayımlandıktan sonra da yöneticilerimizle bir değerlendirme çalışması yapılacak ve sonuçlar da paylaşılacaktır.

Büyük ve Güçlü Türkiye’mizin ali hedeflerine ulaşmasında en büyük görev ve sorumluluk gençlerimizdedir. Öğrencilerimizin kendileri için en iyi kararı vereceklerine inanıyoruz ve onlara güveniyoruz.

Bu duygu ve düşünceler ile sevgili çocuklarımızın bir üst öğretime hazırlanmasında emeği geçen öğretmen, idareci ve velilerimize teşekkür ediyorum. Gençlerimize bir üst öğretim hayatında başarılar diliyorum.” dedi. (Nurettin Acar)

 


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç hırsızlığından aranıyordu: Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakayı ele verdi

Kastamonu Yayın: 18.06.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı

Kastamonu’da araç hırsızlığından aranan şahıs, ehliyetsiz ve alkollü araç kullanırken yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Araç İlçe Emniyet Amirliği ekipleri, dün ilçede iki aracın çalındığı ihbarı üzerine harekete geçerek geniş çaplı çalışma başlattı. Ekipler, yaptıkları çalışma sonucu araçları terk edilmiş halde buldu. Hırsızlığı M.G. isimli şahsın gerçekleştirdiğini tespit eden polis ekipleri, şüpheliyi Araç ilçesinde başka bir aracı kullanırken yakaladı. Ekiplerin yaptığı kontrollerde şüphelinin 1,90 promil alkollü olduğu, ayrıca ehliyetinin de bulunmadığı belirlendi. M.G.’ye ehliyetsiz ve alkollü araç kullanmaktan toplam 40 bin 468 lira para cezası uygulayan ekipler gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıs çıkarıldığı mahkemece ‘hırsızlık’ suçundan tutuklandı.