Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Akay “Gerede, Ergene Olmasın” Çağrısı Yaptı

Manşet Yayın: 23.05.2024 11:32
Akay “Gerede, Ergene Olmasın” Çağrısı Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük’ü de yakından ilgilendiren Gerede Deri ve Karma Organize Sanayi Bölgesinden arıtılmadan deşarj edilen atık suların Gerede Çayında meydana getirdiği kirliliği TBMM gündemine taşıyarak, “Gerede Çayı,  Gerede’den Eskipazar  ve 288 kilometre boyunca da 100’ü aşkın köyden geçmektedir” dedi.

CHP Karabük Milletvekili Akay, TBMM’de yaptığı konuşmasında Gerede’deki OSB’lerden kaynaklı Gerede Çayı’nda meydana gelen kirliliğe dikkat çekerken, arıtma tesisinin yapımı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

 GEREDE ÇAYI’NDAKİ KİRLİLİK, 288 KİLOMETRELİK HATTA 355 BİNDEN FAZLA İNSANI ETKİLİYOR

Gerede Çayı’ndaki kirliliği TBMM Genel Kurulu’nda dile getirerek Türkiye gündemine taşıyan CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Gerede’de bulunan OSB’lerin deşarj ettiği kirli su 288 kilometrelik hat boyunca 100’ü aşkın köyden geçtiğini ifade ederek, “TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li Akay, “Gerede Çayı, Bolu’nun Gerede ilçesinden, Karabük’ün Eskipazar ilçesinden ve 288 kilometre boyunca da 100’ü aşkın köyden geçmektedir.” dedi.

Gerede Çayı’nın bölgede yaşayan vatandaşların hayatını ne denli tehdit ettiğine dikkat çeken Akay, “Gerede Deri ve Karma OSB’ler üretim süreçlerinde yoğun kimyasal kullanmakta ve atık su arıtma tesisleri olmadığı için kirli endüstriyel atık sularını Gerede Çayı’na deşarj etmektedir. Kanserojen içerikli ağır metal, krom içerikli endüstriyel su bölgede kötü kokuya, çayda balık ve hayvan ölümlerine neden olmakta, köylülerin içme sularını tehdit etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“10 YILDIR YAPMADIĞINIZ ARITMA TESİSİNİ ARTIK HAYATA GEÇİRİN”

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na çağrıda bulunan Milletvekili Akay, “Buradan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına çağrıda bulunuyorum: 288 kilometrelik hat boyunca 355 binden fazla insanımızın hayatı büyük tehlike altındadır. Yaşanan bu olumsuzlukların önüne geçmek için on yıldır yapmadığınız atık su arıtma tesisini tamamlayarak artık hayata geçirin” dedi.

 AKAY GEREDE ÇAYI’NDAKİ KİRLİLİK İÇİN BAKANLIKLARA SORU ÖNERGESİ VERDİ

Konu hakkında ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na soru önergeleri veren Milletvekili Akay; Gerede Deri Organize Sanayi Bölgesi ile Gerede Karma Organize Sanayi Bölgesinde atık suyu by-pass yaparak, atık suların arıtılmadan Gerede Çayı’na deşarj edilmesini önlemek için hangi önlemlerin alındığını, Gerede Deri OSB’den Gerede Çayı’na atık suyunu arıtmadan deşarj eden firmalar tespit edilip edilmediğini, Gerede Çayı’nda yapılan denetimleri ve Gerede OSB’nin atık su arıtma tesisinin ne zaman faaliyete geçeceği sorularını sordu.

 


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsun’da milli maç dev ekranda izlendi

Spor Yayın: 23.06.2024 04:15
İhlas Haber Ajansı

A Milli Futbol Takımı’nın Portekiz ile karşılaştığı Avrupa Futbol Şampiyonası maçını, Samsunlular meydanda dev ekranlardan takip etti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, A Milli Futbol Takımı’nın Portekiz ile oynadığı Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası maçını dev ekrandan yayımladı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan’a vatandaşların sosyal medya üzerinden yaptığı yoğun istek üzerine Cumhuriyet Meydanı ve Çobanlı İskelesi’nde dev ekranlar kuruldu.

Samsunlular bu noktalarda dev ekranda yayınlanan karşılaşmayı heyecanla takip etti. Maç sonucu Milli Takım 3-0 mağlup oldu.

Paylaş: