Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Acar, Safranboluluları Kongreye Davet Etti

Video Haber Yayın: 18.08.2023 14:29
Acar, Safranboluluları Kongreye Davet Etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Safranbolu İlçe Başkanı Bahtiyar Acar, 20 Ağustos Pazar günü gerçekleştirilecek ilçe kongresi öncesi gazetemize açıklamalarda bulundu. Safranbolu Belediye Sosyal Tesislerinde saat 12.00’de başlayacak olan kongreye tüm halkımız davet edildi. CHP, Safranbolu ilçe başkanlığı için üç aday isimden biri olan mevcut Başkan Acar, kongre seçimlerinde diğer adaylara da başarılar diledi.

Başkan Acar: “Bilindiği üzere 6 Haziran 2023 tarihinde partimizin kongreler süreci başladı. Kongreler takvimi gereği 15-16 Temmuz 2023 tarihinde delege seçimlerini tamamladık. Şimdi sıra ilçe kongrelerini yapmaya geldi. Tüm Türkiye genelinde 5 Ağustos-10 Eylül 2023 tarihleri arasında ilçe kongreleri yapılacak. CHP Safranbolu İlçe Başkanlığı olarak ilçe kongremizi 20 Ağustos 2023 Pazar günü saat 12.00’de Safranbolu Belediyesi Sosyal Tesisi üst katında yapacağız. Bu sürecin partimize güç katacağını, birlik ve beraberliğimizi pekiştireceğine yürekten inanıyor, herkese çalışmalarında başarılar diliyorum. Tüm üyelerimizi ve halkımızı kongremize bekliyoruz.”dedi.

Başkan Acar, ilçe başkanlığında yeniden güven tazelediğinde Safranbolu’da yerel seçimlere ağırlık vereceklerine, değişime açık olacaklarına ve Belediye Başkan Adaylarının Elif Köse olacağına değindi. Ayrıca Genel Merkez’e davetiye gönderdiklerini, ancak katılım için henüz kendilerine bir yanıt gelmediğini de açıkladı. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”