Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

90-70-50-30 RADAAAR!

Köşe Yazıları Yayın: 17.02.2023 11:26
90-70-50-30 RADAAAR!

Meskun mahaller ve radar uygulamaları hakkında!

Karayolunun sağında yada solunda metruk, boş, harabe olmuş tek bir ev! ya da her iki tarafında birkaç ev. Camları çerçeveleri yok! belli ki boş!

Karayolunun kenarındaki bu evlerde bir zamanlar insanlar barındığı için; bölge meskun mahal olarak kabul edilmiş. Can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla Karayolları Genel Müdürlüğü önlem almış. Trafik levhaları ile hız limitleri belirlenmiş. Fakat bu evler zaman içerisinde boşaltılıp, terk edildiğinden bölge meskun mahal özelliğini kaybetmiş.  Güncelleme de yapılmadığı için gereksiz yere o levhalar orada duruyor. Trafik ekiplerimiz “farkında olmadan(!)”

radar uygulamalarını genellikle buralarda yapıyor!

Meskun mahalin tanımı şu; Kişilerin toplu halde yaşadıkları, su, elektrik, yol ve kanalizasyon gibi hizmetleri aldıkları alana verilen addır. Yerleşim yerinin 500 metre çevresi de meskun mahal olarak kabul edilmektedir.

Bölünmüş yollarımızda; hız limiti 110 km. Meskun mahal bölgesine yaklaşınca, sırasıyla, yakın aralıklarla, 90-70-50-30 peş peşe hız limiti levhaları konmuş! 50 km yada 30 km hız limiti levhasının olduğu yerde de genellikle radar uygulamaları yapılıyor.

90 km levhasını gördüğünüz anda hızınızı düşürmek için frene bassanız, 150-200 mt mesafede zar zor 30’a düşüyorsunuz! Zemin ıslak yada  buzlu ise bu mesafe daha da uzuyor.

Radara girmemek için; sürücülerin panikle yaptıkları ani frenlemelerde, arkadan gelen aracın çarpma ihtimali var!  Ayrıca, ani frenleme kaygan zeminde savrulmaya da neden olabiliyor!

Ağır vasıtalar için durma mesafesi hayli fazla! Son model bir binek aracın durma mesafesi ile yüklü bir kamyonun durma mesafesi arasında çok büyük fark var. Fakat levha her ikisi içinde geçerli. Durma mesafesi lastiğin kalitesi, diş durumu ve zeminle de doğrudan ilgili.

Seyahatlerim esnasında; birkaç kez durup, meskun mahal olarak kabul edilen bölgeleri, evleri ve çevresini dikkatlice inceledim. Evlerin yakınına kadar gittim. Bırak insanı yada hayvanı; in cin top oynuyor!  Seyahatlerinizde mutlaka sizin de dikkatinizi çekmiştir. Geçerken bakıldığında bile evlerin boş olduğu fark edilebiliyor.

Meskun mahal olarak kabul edilen bir bölgede alınması gereken pasif tedbirler de var! Yayaların ve hayvanların

geçişi için üst yada alt geçit gibi…

Yol ile meskun mahali birbirinden ayıracak bariyer yada tel örgü gibi…

Gerçekten meskun mahal olan yerlerde bu basit önlemler alınmalıdır. Bazı bölgelerde alındığını görüyoruz.

Yollarımız artık daha konforlu. Daha emniyetli seyahat ediyoruz. Bölünmüş yollar için hız limitlerimiz makul seviyede. Fakat, meskun mahal özelliğini kaybettiği halde hız sınırlaması uygulanan bu bölgeler  nedeniyle seyahat süresi gereksiz yere uzuyor. Buralara kurulan radarlar nedeniyle uygulanan cezalar ise ayrı bir tartışma konusu!

Kara Yolları Genel Müdürlüğü ülke genelinde mutlaka güncelleme yapmalı.

Meskun mahal olarak kabul edilen yerler tekrar incelenmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalı.

Bu arada; 50 – 60 yıl öncesinin araçlarına göre düzenlenmiş trafik işaretleme sistemi günümüzün modern araçlarına göre tekrar revize edilmeli!

Trafik cezaları; devletin gelir kaynağı olarak görülmemeli. Gerçekten yapıcı ve caydırıcı olmalı, hakkaniyetle uygulanmalı.

 

 

İletişim için:

[email protected]

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Restoran ve Kafeler Boykot Edilecek

Manşet Yayın: 18.04.2024 14:55
Restoran ve Kafeler Boykot Edilecek

Restoran ve kafelerdeki fahiş yemek fiyatlarına tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları boykot çağrısı yaptı. Fahiş fiyata boykotun ilk adımı bu hafta sonu atılacak.

Yiyecek içecek fiyatlarının fahiş oranda artmasına tepkiler dalga dalga büyüyor. Vatandaşlar Cumartesi ve Pazar günü kafe ve restoranlara gitmeme kararı aldı.

Yüksek enflasyon ve geçim sıkıntısı yüzünden, artık dışarıda yemek yemek hayal olurken, fahiş fiyatlar yüzünden ne kahvaltı ne de akşam yemeği yenebilir durumda değil.

Özellikle dar gelirliler duruma fazlasıyla tepki gösteriyor ve bu gidişat bir hareketi de beraberinde getirdi. Sosyal medyada örgütlenen vatandaşlar 20-21 Nisan tarihlerinde restoran ve kafelere gitmeme kararı aldı.

Bir kişilik serpme kahvaltının 1000 lirayı bulması, bir fincan kahve içmenin bile maliyetinin 150 liraya ulaşması öfkeyi ve tepkiyi beraberinde getirdi.

Ayrıca porsiyon oranlarının küçülmesi, fiyatların artmasını da engellemedi. Artık porsiyonlar ne kadar küçük olsa da fiyatlar yine de yüksek.

Vatandaşlar  tepkisini sosyal medyada başlattığı #boykot hareketiyle gösteriyor. (Ramazan Öztürk)