Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“65 yaş üstündeki bireylerde prostat kanseri riski yüksek”

Sağlık Yayın: 24.09.2023 00:12
İhlas Haber Ajansı

Ekseriyetle 65 yaş üstünde görülen prostat kanseri, erken periyotlarında hiçbir belirti vermeyebileceğine dikkat çeken Üroloji Uzmanı Opr. Dr. İdris Kıvanç Cavıldak, “Prostat kanseri vaktinde tedavi edilmezse, vakitle büyüyerek idrar kanalına baskı oluşturabilir. Bu türlü hastalarda idrar yapmayla ilgili birtakım şikâyetler meydana gelir” dedi.

Prostat kanserinin erkeklerde en sık görülen kanser tipi olduğunu, kansere bağlı ölümlerde ise ikinci sırada yer aldığını işaret eden Liv Hospital Samsun Üroloji Uzm. Opr. Dr. İdris Kıvanç Cavıldak, Prostat Kanseri Farkındalık ayı münasebetiyle bilgilendirmede bulundu.

“Erken devirde belirti vermeyebilir”

Prostatın erkeklerde bulunan, yaklaşık olarak bir ceviz büyüklüğünde, mesanenin altında yerleşmiş, üreme faaliyetleri için çeşitli salgılar üreten bir salgı organı olduğunu belirten Opr. Dr. İdris Kıvanç Cavıldak, “Genellikle 65 yaş üstünde görülen prostat kanseri, erken devirlerinde hiçbir belirti vermeyebilir. Ama tedavi edilmezse, vakitle büyüyerek idrar kanalına baskı oluşturabilir. Bu türlü hastalarda idrar yapmayla ilgili kimi şikâyetler meydana gelir” diye konuştu.

“70 yaşın üzerinde her 2 erkekten 1’inde görülüyor”

Prostat kanserinde en değerli risk faktörleri yaş ve aile hikayesi olduğunun altını çizen Opr. Dr. Cavıldak, “Prostat kanserinde yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. 70 yaş üzeri erkeklerin yüzde 50’sinde, 90 yaş üzerindekilerin de çabucak hemen hepsinde mikroskobik seviyede prostat kanseri tespit edilmektedir. Hastalığa 50 yaşından genç bireylerde sık rastlanmamaktadır. Bu yüzden erken teşhis için 50 yaşın üstündeki erkeklere prostat kanseri taraması önerilmektedir. Yapılan çalışmalar hastaların yaklaşık yüzde 15’lik bir kısmında öbür aile üyelerinin de prostat kanseri hikayesi olduğunu ortaya koymuştur. Prostat kanserinin oluşmasından sorumlu kimi gen kümeleri tanımlanmıştır. Bunların yanı sıra, obezite ve sigara kullanımı da prostat kanseri için tanımlanan risk faktörleri arasındadır” biçiminde açıkladı.

“Prostat kanseri belirtileri”

Lokalize (prostata sınırlı) prostat kanserinin sıklıkla hiçbir belirti vermeden geliştiğini söz eden Dr. İ. Kıvanç Cavıldak, prostat kanserinin izlenebilir belirtilerini şunları söyledi: “Özellikle geceleri sık idrar çıkma muhtaçlığı, idrar yapmaya başlarken ya da durdururken zorlanma, damla damla, kesintili idrar yapmak,cinsel münasebet sırasında ve boşalma anında ağrı, yanma, acı hissetmek, cinsel bağlantı sonrası boşalma ölçüsünde azalma, idrarda ya da menide kan görülmesi, ereksiyon sırasında zorlanma”

“Tarama ve rutin denetimlerini yaptırmayanlarda ilerler”

Tarama testi yaptırmayan ya da teşhis almış olmasına karşın rutin denetimlerini aksatan bireylerde prostat kanserinin tedavisi geciktiğinin altını çize Kıvanç Cavıldak, bu durumlarda hastalığın ilerlemeye başladığını belirtti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Manşet Yayın: 21.02.2024 14:45
MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, “MHP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi listelerini temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulduk” dedi.

Başkan Gedikoğlu yaptığı açıklamada; “Kıymetli Hemşerilerim, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili Beyefendi ile birlikte Karabük’ümüze hizmet etmek için her biri birbirinden kıymetli çalışma arkadaşlarımız ile görüşerek Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı olacak arkadaşlarımızı belirledik.

Yapılacak olan seçimlerde bulunduğu her sırasındaki çalışma arkadaşımız kendi alanında gerekli kabiliyetlere sahip ve Memleketimize hizmet etme noktasında temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulmuştur.

Biz Karabük’ümüze hizmet noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmak için gece durmadan gündüz yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Takdir Değerli Hemşehrilerimizindir. Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi. (Ramazan Öztürk)