Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

150 hektar kül oldu

Dünya Yayın: 25.08.2023 08:00
İhlas Haber Ajansı

Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, “Bu yıl itibariyle toplamda 20 adet yangınımız meydana geldi. Birinci yaptığımız tespitler sonucunda yaklaşık olarak 150 hektarlık bir alanımız ziyan gördü” dedi.

Bolu’da bu yıl içerisinde farklı noktalarda 20 adet orman ve örtü yangını meydana geldi. Geçtiğimiz günlerde de Mudurnu ilçesine bağlı Dolayüz köyünde çıkan orman yangının soğutma çalışmaları tamamlandı. Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, yanan ormanlık alanda gazetecilerle bir ortaya geldi. Mahmut Şentürk, Bolu’da bu yıl çıkan yangınlarda yaklaşık olarak 150 hektar alanın yandığını tabir etti. Öte yandan orman yangınlarıyla ilgili çeşitli spekülasyonlar yapanlara yönelik de konuşan Şentürk, “Ormanlar vakit aşımıyla mülk edinilemez. Hasebiyle rastgele bir tecavüz ve işgal kelam konusu değil orman alanları yanar yanmaz çabucak programlara alınıp gerekli silvikültürel çalışmalar, ormancılık faaliyetler yapılır ve tekrardan tabiata kazandırılır” dedi.

“El birliğiyle birlikte buradaki yangını denetim altına almış olduk”

Bolu’da bu yıl içerisinde farklı noktalarda 20 adet yangının meydana geldiğini lisana getiren Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, “Göynük, Mudurnu, Çelen, Kıbrısçık, Mengen, Dörtdivan çizgisinde yangınlarımız çıkabilmektedir. Bu yıl itibariyle toplamda 20 adet yangınımız meydana geldi. Ağustos ayı 11 adet yangınımız var. Artık bu 11 adet yangınımızın da 5 tanesi yıldırım kaynaklı, 2 tanesi elektrik sınırları, bir tanesi ihmal ve dikkatsizlik nedeniyle, 3 tane de nedeni bilinmeyen yangınımız var. Lakin şu an itibariyle şükür yangınlarımız denetim altına alındı. Sırf Göynük’te bir yangınımız takip ediliyor. Soğutma çalışmaları devam diyor. Öbür alanlarımızda büsbütün soğutma çalışmalarımız tamamlandı ve yangın söndürüldü. Bu yangınlardan bir adedinin olduğu yerde Mudurnu ilçemizdeyiz. Buradaki yangınımıza da Orman Genel Müdürlüğümüzün hava takımları, yer takımları ve dış vilayetlerden gelen grupların yanı sıra tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, vatandaşlarımız el birliğiyle birlikte buradaki yangını denetim altına almış olduk” tabirlerine yer verdi.

“150 hektarlık bir alanımız ziyan gördü”

Bolu’da çıkan yangınlarda yaklaşık 150 hektar alanın ziyan gördüğünü söz eden Mahmut Şentürk, “İlk yaptığımız tespitler sonucunda yaklaşık olarak 150 hektarlık bir alanımız ziyan gördü. Fakat olağan bunun tam tespiti arazi çalışmaları bittikten sonra oluyor. Yangın sonrasında biliyorsunuz vakit zaman kamuoyunda spekülasyonlar yapılıyor. Şunu tabir etmek lazım. Ormanlar vakit aşımıyla mülk edinilemez. Hasebiyle rastgele bir tecavüz ve işgal kelam konusu değil orman alanları yanar yanmaz çabucak programlara alınıp gerekli silvikültürel çalışmalar, ormancılık faaliyetler yapılır ve tekrardan tabiata kazandırılır” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

120 sporcunun katıldığı tenis turnuvası sona erdi

Bolu Yayın: 21.05.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı
120 sporcunun katıldığı tenis turnuvası sona erdi

Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Tenis İl Temsilciliği tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı Tenis Turnuvası sona erdi. 120 sporcunun katıldığı turnuvada dereceye giren tenisçilere ödülleri törenle verildi.

Abant Tenis İhtisas Kulübü kortlarında gerçekleştirilen turnuva yoğun katılımla gerçekleştirildi. 6 kategoride mücadele eden sporcular dereceye girebilmek için ter döktü. Müsabakaların final mücadeleleri sonunda 1 ve 2’nci olan sporcular belli oldu. Turnuvanın ödül töreni Abant Tenis İhtisas Kulübü’nde gerçekleştirildi. Törene Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, Spor Şube Müdürü Kubilay Kalaycıoğlu, Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Beykoz, sıra sporcular ve yakınları katıldı.

“Kulübümüz ve sporcularımız büyük bir aile olmuştur”

Bolu Tenis İl Temsilci ve Kulüp Başkanı Ahmet Ulusoy, “Düzenlediğimiz turnuvalar, bu sporcuları yukarıya çıkarmak için atılan önemli adımlardır. Kulübümüz ve sporcularımız büyük bir aile olmuştur. Turnuvaya katılan tüm sporcularımıza ve ailelerine teşekkür ederim” dedi.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen ise turnuvanın düzenlenmesine emeği geçenlere teşekkür ederken, sporun yaşam biçimi haline getirilmesi temennisinde bulunarak, dereceye giren sporcuları tebrik etti. Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler de Bolu’da tesisleşme oranının arttığını ifade ederek, tenisin geldiği noktanın da çok önemli olduğunu söyledi. Güler, sporcuları ve turnuvada emeği geçenleri tebrik etti.