Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Zonguldak’ta 2023-2024 adli yılı merasimle başladı

Zonguldak Yayın: 03.09.2023 00:48 |Güncelleme:04.09.2023 10:24
Kaynak: İHA
Zonguldak’ta 2023-2024 adli yılı merasimle başladı

Zonguldak’ta 2023-2024 adli yıl açılış merasimi gerçekleştirildi.

Törene Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Zonguldak Barosu Lideri Avukat Türker Kapkaç, Adalet Komitesi Lideri Ercan Kumhak, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü İsmail Hakkı Özölçer, Vilayet Jandarma Kumandan Vekili Albay Orhan Kaş ve avukatlıklar katıldı. Merasim hürmet duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çelenk sunumunun akabinde günün mana ve kıymetini belirten konuşmayı yapan Baro Lideri Türker Kapkaç yaptı. Kapkaç, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnetle anıyorum.

81 vilayet barosu ve Türkiye Barolar Birliği olarak diyoruz ki; ülkenin dört bir tarafında sıkıntılarımız ortak. Ülkemizde hak ve özgürlüklerin teminatı olan avukatların örgütlü gücünü temsil eden bizler, başlangıcında olduğumuz 2023-2024 adli yılını bu sene de dertle karşılıyoruz. Mesleğimizi üniversal insan hakları temelinde ve meslek onuruna yaraşır halde icra etmemiz için hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve adil yargılanma hakkı ülkülerinin hayata geçirilebilmesi ile savunma hakkına ve avukatlık mesleğine hürmet gösterilmesi gerektiği gerçeğinin altını bir defa daha çizme zaruriliği doğmaktadır. Anılan problemlerin ortadan kalkması, ulusal çapta bir adalet arayışının olmazsa olmaz ön şartıdır ve bu da avukatların ve avukatlık mesleğinin güçlendirilmesiyle mümkündür. Avukatlık hizmetlerinde kalitenin artırılması amacına ulaşılabilmesi için birinci atılması gereken adım; hukuk fakültelerine girişte uygulanan yükseköğretim muvaffakiyet sıralamasının acilen 100 bine, akabinde kademeli olarak 75 bine ve 50 bine yükseltilmesidir. Hukuk fakültelerine akreditasyon uygulaması get irilmeli, akredite olamayan fakültelere evvel mühlet verilmeli, mühleti içerisinde koşulları sağlayamayan fakülteler kapatılmalıdır” dedi.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan da yeni adli yılın açılışına yaptığı konuşmasında şöyle dedi:

“2023-2024 adli yıl açılış merasiminde sizlerle bir ortada olmaktan onur ve memnuniyet duyduğumu söz ediyor, hepinize hürmetlerimi sunuyorum. 2023-2024 yılı adli yılının ülkemize, milletimize, vilayetimize adalet, huzur, barış, sıhhat, refah ve memnunluk get irmesi dileğiyle daima birlikte açıyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, geçmiş yıllarda kaybettiğimiz fedakâr meslektaşlarımızı, hain terör taarruzlarında hayatını yitiren yargı şehitlerimizi, polisimizi, askerimizi, vatandaşlarımızı, 15 temmuz 2016’da yitirdiğimiz şehitlerimizi, gazilerimizi, madenci şehitlerimizi ve 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntıda yitirdiğimiz 10 binlerce vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyor ve kendilerini hürmet, minnet ve şükranla anıyorum. Devlet ve millet kaynaşmasına son derece müspet katkıları olduğunu düşündüğüm ve 2 gün evvel kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramınızı da ayrıyeten kutluyor, ülkemize ve coğrafyamıza memnunluk get irmesini temenni ediyorum. Adli yılın başlangıcına ait bu merasim, yalnızca yargı mensuplarına mahsus bir merasim olmayıp, ülkemiz için adlli yılın açılışı, kamu kaynaklarını kullanan her kurum üzere yargının da topluma verdiği hizmetlerin nitelikli ve verimli yürütülmesine ait bir sorumluluğu ve tıpkı vakitte bu sorumluluğu hangi ölçüde yerine get irdiğini uygun araçlarla ve yanlışsız biçimde topluma açıklama yükümlülüğünden kaynaklanmaktadır. Şeffaf bir yargı anlayışı içinde adaletin tesisi toplumda sadece nizam sağlamakla kalmaz, tıpkı vakitte bireyin yaşama sevinciyle geleceğe dair en güçlü umutları da yeşertir. Adaletten mahrum olan toplumlar yalnızca haklarını kaybetmiş olmazlar, hak kavramlarının yanında uyguna ve hoşa olan inancını, geleceğe dair tüm umutlarını kaybederler. İşte bizler şahsa ve vakte nazaran değil, her vakit ve herkes için adaleti gözeterek, bağımsızlık, tarafsızlık ve objektifliği tüm çalışmalarında benimseyen, zümre hâkimiyetine müsaade vermeyen, görünüşte değil, asılda şeffaf bir yargı anlayışı içinde adalet misyonunu yerine get irmeye çalışmaktayız. 2023-2024 adli yılının fedakârca vazife yapan yargı çalışanlarına ve bilhassa milletimize iyi olmasını diliyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize; hürmetlerimi sunuyorum.”

Program hatıra fotoğrafının çekilmesinin akabinde sona erdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Karabük Yayın: 02.12.2023 13:13
Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Yenice İlçe Başkanı Enver Özgü CHP İl Başkanlığına Yenice Belediye Başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Başvuru öncesi bir açıklama yapan CHP Yenice Belediye Başkan aday adayı Enver Özgü;

“4 yıllık ilçe başkanlığı döneminde yola çıktığımız bir hizmet süremizi bu gün itibari ile Yenice Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusuyla noktalıyoruz. Arkadaşlarımla birlikte projelerimiz hazır, çalışacak arkadaşlarımız hazır, her şey hazır. Çünkü bu ülkenin de yaşadığım ilçeninde acilen Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var. Neden bunu böyle diyor derseniz, ilçemizde de ülkemizde de olduğu gibi siyasi fikirleri farklı da olsa o zenginliği kullanamayıp insanları ayrıştıran zihniyete karşı sokaklarında hangi fikirden olursa olsun bir kahvenin önünde rahatça oturabileceği, çay içebileceği o iklimi yaratma çabasında olacağız. İlçemde nefes olabilmek için, ilçemde her şeyin daha iyi olabilmesi için acilen Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye ihtiyaç var. Bunu gerçekleştirecek bilgi, birikim, donanım ve kadroyla bu işe talibiz. İnşallah bu konuda da önümüzdeki seçim döneminde de hep birlikte çalışarak, bu seçim dönemini başarıyla tamamlayıp, Cumhuriyet Halk Partili altı oklu bayrağı o belediyenin hurçlarına hep birlikte asacağız. Bu konuda yardımlarınızı her zaman olduğu gibi seçimlerde bekliyoruz, çünkü ilçemizde sadece doğa turizmi değil, bunun yanında da istihdamı tersine çevirip isdihtam katkısı vererek ilçemizden dışarıya olan göçü, ilçemize yönelik çalışmalarımızı önümüzdeki planlarla programlarla sizin huzurunuza çıkacağız, bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Önümüzdeki seçim döneminin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Adaylık süresince de hepinizin desteğini bekliyorum.” dedi. (Yusuf Korkmaz)