Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Zonguldak’ta 2023-2024 adli yılı merasimle başladı

Zonguldak Yayın: 03.09.2023 00:48 |Güncelleme:04.09.2023 10:24
İhlas Haber Ajansı
Zonguldak’ta 2023-2024 adli yılı merasimle başladı

Zonguldak’ta 2023-2024 adli yıl açılış merasimi gerçekleştirildi.

Törene Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Zonguldak Barosu Lideri Avukat Türker Kapkaç, Adalet Komitesi Lideri Ercan Kumhak, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü İsmail Hakkı Özölçer, Vilayet Jandarma Kumandan Vekili Albay Orhan Kaş ve avukatlıklar katıldı. Merasim hürmet duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çelenk sunumunun akabinde günün mana ve kıymetini belirten konuşmayı yapan Baro Lideri Türker Kapkaç yaptı. Kapkaç, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnetle anıyorum.

81 vilayet barosu ve Türkiye Barolar Birliği olarak diyoruz ki; ülkenin dört bir tarafında sıkıntılarımız ortak. Ülkemizde hak ve özgürlüklerin teminatı olan avukatların örgütlü gücünü temsil eden bizler, başlangıcında olduğumuz 2023-2024 adli yılını bu sene de dertle karşılıyoruz. Mesleğimizi üniversal insan hakları temelinde ve meslek onuruna yaraşır halde icra etmemiz için hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve adil yargılanma hakkı ülkülerinin hayata geçirilebilmesi ile savunma hakkına ve avukatlık mesleğine hürmet gösterilmesi gerektiği gerçeğinin altını bir defa daha çizme zaruriliği doğmaktadır. Anılan problemlerin ortadan kalkması, ulusal çapta bir adalet arayışının olmazsa olmaz ön şartıdır ve bu da avukatların ve avukatlık mesleğinin güçlendirilmesiyle mümkündür. Avukatlık hizmetlerinde kalitenin artırılması amacına ulaşılabilmesi için birinci atılması gereken adım; hukuk fakültelerine girişte uygulanan yükseköğretim muvaffakiyet sıralamasının acilen 100 bine, akabinde kademeli olarak 75 bine ve 50 bine yükseltilmesidir. Hukuk fakültelerine akreditasyon uygulaması get irilmeli, akredite olamayan fakültelere evvel mühlet verilmeli, mühleti içerisinde koşulları sağlayamayan fakülteler kapatılmalıdır” dedi.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan da yeni adli yılın açılışına yaptığı konuşmasında şöyle dedi:

“2023-2024 adli yıl açılış merasiminde sizlerle bir ortada olmaktan onur ve memnuniyet duyduğumu söz ediyor, hepinize hürmetlerimi sunuyorum. 2023-2024 yılı adli yılının ülkemize, milletimize, vilayetimize adalet, huzur, barış, sıhhat, refah ve memnunluk get irmesi dileğiyle daima birlikte açıyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, geçmiş yıllarda kaybettiğimiz fedakâr meslektaşlarımızı, hain terör taarruzlarında hayatını yitiren yargı şehitlerimizi, polisimizi, askerimizi, vatandaşlarımızı, 15 temmuz 2016’da yitirdiğimiz şehitlerimizi, gazilerimizi, madenci şehitlerimizi ve 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntıda yitirdiğimiz 10 binlerce vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyor ve kendilerini hürmet, minnet ve şükranla anıyorum. Devlet ve millet kaynaşmasına son derece müspet katkıları olduğunu düşündüğüm ve 2 gün evvel kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramınızı da ayrıyeten kutluyor, ülkemize ve coğrafyamıza memnunluk get irmesini temenni ediyorum. Adli yılın başlangıcına ait bu merasim, yalnızca yargı mensuplarına mahsus bir merasim olmayıp, ülkemiz için adlli yılın açılışı, kamu kaynaklarını kullanan her kurum üzere yargının da topluma verdiği hizmetlerin nitelikli ve verimli yürütülmesine ait bir sorumluluğu ve tıpkı vakitte bu sorumluluğu hangi ölçüde yerine get irdiğini uygun araçlarla ve yanlışsız biçimde topluma açıklama yükümlülüğünden kaynaklanmaktadır. Şeffaf bir yargı anlayışı içinde adaletin tesisi toplumda sadece nizam sağlamakla kalmaz, tıpkı vakitte bireyin yaşama sevinciyle geleceğe dair en güçlü umutları da yeşertir. Adaletten mahrum olan toplumlar yalnızca haklarını kaybetmiş olmazlar, hak kavramlarının yanında uyguna ve hoşa olan inancını, geleceğe dair tüm umutlarını kaybederler. İşte bizler şahsa ve vakte nazaran değil, her vakit ve herkes için adaleti gözeterek, bağımsızlık, tarafsızlık ve objektifliği tüm çalışmalarında benimseyen, zümre hâkimiyetine müsaade vermeyen, görünüşte değil, asılda şeffaf bir yargı anlayışı içinde adalet misyonunu yerine get irmeye çalışmaktayız. 2023-2024 adli yılının fedakârca vazife yapan yargı çalışanlarına ve bilhassa milletimize iyi olmasını diliyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize; hürmetlerimi sunuyorum.”

Program hatıra fotoğrafının çekilmesinin akabinde sona erdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Zonguldak’ta elektrik akımına kapılan 2 işçi yaralandı

Gündem Yayın: 13.06.2024 08:52
İhlas Haber Ajansı
Zonguldak’ta elektrik akımına kapılan 2 işçi yaralandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde elektrik akımına kapılan 2 kişi yaralandı.

Gülüç beldesinde Shell firmasına ait akaryakıt istasyonunun tavan kısmının bakım ve onarımını yapan işçiler Savaş T. ve Müslüm Y. yüksek elektrik akımına kapıldı. Durumun 112 Acil Servis’e ihbar edilmesi üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Yüksek gerilim hattına değen iki işçi, itfaiye aracının vinciyle istasyonun çatısından indirilerek, bölgede kesilen elektrik hatlarının ardından sağlık ekiplerine teslim edildi. Savaş T.’nin vücudunun belli bölgelerinde yanıklar oluştuğu öğrenildi. İki işçinin hastanedeki tedavisi sürüyor.

Olay nedeniyle bölgede elektrik kesintisi yaşandı.

Paylaş: