Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

ZBEÜ gücünü yeşil güç kaynaklarından sağlayan birinci üniversite olacak

Dünya Yayın: 25.08.2023 08:24
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İle güç firması ortasında yeşil güç ve karbon emisyonu azaltımı alanında iş birliği protokolü imzalandı. Rektör Yardımcısı Hakan Kutoğlu, “Yeşil üniversite sertifikası ile sertifikalandırılacağız. Gücünü büsbütün yeşil güç kaynaklarından sağlayan birinci üniversite pozisyonunda olacağız” sözlerine yer verdi.

İmzalanan protokolle, üniversitenin elektrik tüketimine ait karbon emisyonunu azaltmak ve yeşil güç kaynaklarını kullanımını artırmak hedefleniyor. Güç firması tarafından üniversiteye karbon emisyon sertifikaları yahut yeşil güç sertifikaları tedarik edilmesi taahhüt ediliyor.

Protokol, etraf ile ilgili sürdürülebilirlik ve yeşil güç kullanımının teşvik edilmesi hedefiyle atılan kıymetli bir adım olarak dikkat çekiyor. Güç dağıtım firması ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, yeşil güce geçiş ve karbon emisyonlarını azaltma mevzularında işbirliği yaparak, etraf dostu bir güç geleceğine katkı sağlamayı hedefleniyor.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, “Cumhurbaşkanımız 2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti ismine Paris İklim Sözleşmesi’ne imza atmıştı. Ülkemizde 2053 yılına karbon ayak izinin karbon emisyonunun azaltılması tarafında siyasetler uygulayacağını deklare etmişti. Bu manada hem gerekli bakanlıklarımız hem su havzalarının korunmasının hem karbon emisyonunun azaltılması tarafında çalışmalar yapılıyor. Bunun yanında da yeşil güç yada öteki ismiyle pak güç kaynaklarının artırılması istikametinde bakanlıklarımız çalışmalar yürütüyor. Üniversiteler de bu manada başat kurumlardan birisi olması gerekiyor. Devletimizin siyasetlerine dayanak vermek manasında. Bu manada biz gerek Türkiye’de yeşil güç sağlayan kurumlara dayanak olmak emeliyle hem de üniversitemizin karbon ayak izini azaltılarak çevreci üniversite pozisyonunu korumak, yeşil yerleşke pozisyonunu korumak ismine hizmet aldığımız elektrik dağıtım şirketiyle yeşil güç mutabakatı yaptık. Bu manada yeşil üniversite sertifikası ile sertifikalandırılacağız. Gücünü büsbütün yeşil güç kaynaklarından sağlayan birinci üniversite pozisyonunda olacağız. Hepimizin tabi ki bir yandan devletimizin iklim siyasetlerine dayanak verme manasında gayret göstermemiz gerekiyor. Tıpkı vakitte topluma ve etrafa karşı da toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirmemiz gerekiyor. Biz de bu manada üniversite idaresi olarak rektörümüzün vizyonuyla bu türlü bir çalışma içerisine girdik. İnanıyoruz ki bu mutabakat öteki üniversitelerimize ve Türkiye’deki öteki kurumlara da örnek teşkil edecektir” sözlerine yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Kastamonu Üniversitesi’nin 6 projesine destek

Kastamonu Yayın: 30.05.2024 12:22
İhlas Haber Ajansı
Kastamonu Üniversitesi’nin 6 projesine destek

Kastamonu Üniversitesi’nin 6 projesi, TÜBİTAK 2237-A Programı’nın 2024/I. döneminde desteklenmeye hak kazandı.

Kastamonu Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen 2237-A Bilimsel Eğitim Etkinlikleri Desteği Programı’nın 2024/1. döneminde 6 projenin kabul edilmesiyle büyük bir başarıya imza attı. Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Alperen Kaymakçı’nın “İhtisas Odaklı Ar-Ge Fikirlerin Sınai Mülkiyete Dönüştürülmesi ve Patent Dilinin Anlaşılması” ve Dr. Öğretim Üyesi Hakan Aydoğan’ın “Fen Bilimleri Alanında Lisansüstü Öğrencilerine Yönelik Tez Öneri Formu Hazırlama Eğitimi” ile Tosya Meslek Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Karamanoğlu’nun “Akademisyenlerin Bilimsel Etkinlik Düzenleme Yetkinliklerinin Geliştirilmesi”, Fen Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Aysun İnan Genç’in ise “Hipotezden Ürüne Biyolojik Bilimler ve Uygulamalı Doğa Bilimleri Alanlarında Bilimsel Sürecin Bileşenleri Eğitimi”, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Tekin’in “Genç Araştırmacıların Ar-Ge Kültürünün Tekno-Girişimcilik Dikeyinde Geliştirilmesi-III” ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Nesrin İçli’nin Analitik Metot Validasyonu/Verifikasyonu Ölçüm Belirsizliği İleri Uygulama Eğitimi ” projeleri program çerçevesinde desteklendi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesi’nin bu başarısının, akademisyenlerinin güncel ve nitelikli konulardaki çalışmalarının bir sonucu olduğunu belirterek, Kastamonu Üniversitesi’nde verilen proje eğitimlerinin üniversitenin proje başarılarının daha da arttırdığının altını çizdi. Bu tür başarıların, Kastamonu Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası alandaki prestijini yükselttiğini ifade eden Rektör Topal, Türkiye’nin AR-GE, proje ve nitelikli eğitim çalışmaları ile ilgili projelere verdikleri destekler ve teşvikleri için TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Ursavaş, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK üyelerine, üniversiteye verdikleri destek için teşekkürlerini iletti.

Rektör Topal, “Üniversitemizin bilimsel araştırmalarda öncü rol üstlenmesi ve akademik başarılarının artarak devam etmesi en büyük temennimizdir. Bu başarıda emeği geçen tüm akademisyenlerimizi gönülden tebrik ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum. Gelecekte de Üniversitemizin adını bilimsel başarılarla duyurmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.