Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yüzlerce vosvos tutkunu biraraya geldi

Türkiye Yayın: 02.08.2023 10:10
Yazar:
Yüzlerce vosvos tutkunu biraraya geldi

Bursa’da her yıl düzenlenen Bursa Uluslararası Vosvos Şenliği bu yıl Büyükorhan ilçesi Görecik Yaylası’nda start verdi. Uludağ’ın eteklerindeki etkinlikte yüzlerce vosvos tutkunu biraraya geldi. Vosvos etkinliği için 1400 kilometre öteden Artvin’den gelen Ahmet Güzelsöz, “Bizim için önemli bir etkinlik. Yolumuz uzun ama acelemiz yok.Bursa’da eğlenip Artvin’e döneceğiz” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Büyükorhan Belediyesi, Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği ve Vosgarage16 grubunun girişimleri ile düzenlenen programa Türkiye’nin çeşitli illerinden Vosvos marka araçlarıyla vatandaşlar akın etti. 2 gün süren etkinlikte hem Vosvos marka araç sahipleri birbirleriyle tanışıyor, hem de Büyükorhan ilçesinin yöresel yemeklerini ve oyunlarını öğrenme şansı buluyor. Şenlikte spor aktiviteleri, otomobil etkinlikler, atölye çalışmaları, tadım etkinlikleri, hasat etkinlikleri ve bölgeyi tanıma imkanını sunan Vosgarage16 grup üyesi Mehtap Erişen, “Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Bursa’nın Görecik yaylasında 5. Uluslararası Vosvos kampını gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin çeşitli illerinden Vosvos sahibi olanlar ve karavan sahiplerini ağırlıyoruz. Hep beraber keyifli vakit geçiriyoruz. Tanımadığımız insanlarla tanışıyoruz. Şehrin sıcağından uzaklaşmış oluyoruz” diye konuştu.
Diğer yandan 5. Bursa Uluslarası Vosvos şenliğine ev sahipliği yapan Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz ise, “Büyükşehir Belediyesi ve Büyükorhan Belediyesi olarak Görecik Yaylamızda yaptığımız ilk etkinlik diyebiliriz. Sadece bizlerİn değil tüm dünyanın zorlandığı pandemi, doğal afetler gibi kötü olaylar vardı. Bu alanları çok fazla kullanamadık. Şehirlerde de bayağı bunalan vatandaşlarımız vardı. Görecik Yaylamızda etkinlikler çerçevesinde kullanılan bir alanımızdı. Bugün Bursa Büyükşehir Belediyesi Garaj16 Vosvos gruplarıyla birlikte Görecik Yaylasında bir araya geldi. Bizler de en güzel Vosvos’u seçerek yarın bir ödül vereceğiz” ifadelerini kullandı.
Vosvos etkinliği için 1400 kilometre yol geldi
Etkinliği duyduğu gibi Artvin’den Bursa’ya doğru yola çıktığını belirten bir misafir ise, “3 yıldır yapılan bir etkinlik zaten. Bende sevdiğim için geldim. Konserler varmış, onlarla beraber eğleneceğiz. Yolumuz uzun ama acelemiz yok. Burada eğlendikten sonra Artvin’e döneceğiz” ifadelerini kullandı. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.