Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yücel Huzur Evi’nde Neler Oluyor?

Gündem Yayın: 16.06.2014 15:33
Yazar:

Yücel Huzur Evi Yönetimi  30.12.2013 tarihinde yüklenici firma ile işveren sözleşmesi imzalarken, bu sözleşmenin içeriği çalışan personel için tam bir kabus oldu. İşçilere imza karşılığı tebliğ edilen sözleşmede işçiler, iş ahlakına uymayan kanunsuz davranışlar sergilemekle suçlanırken, sözleşmeye göre de işten çıkarıldığında hiçbir hak talep edemiyor

Taşeron işçilik ile İş ve İşçi Sağlığı Güvenliğinin  tartışıldığı bir dönemde Karabük Yücel Huzur Evi’nde çalışan taşeron işçilere imzalattırılan belge bu kadar da olmaz dedirtti.

Karabük Yücel Huzur Evi’nde geçtiğimiz yıllarda yaşanan yönetim değişikliğinin ardından yaşanan sorunların ardı arkası kesilmezken, son yapılan uygulama ise evlere şenlik cinsinden.

Yücel Huzur Evi Yönetimi  30.12.2013 tarihinde yüklenici firma ile işveren sözleşmesi imzalarken, bu sözleşmenin içeriği çalışan personel için tam bir kabus oldu. İşçilere tebliğ edilen bu sözleşmede işçiler,  iş ahlakına uymayan kanunsuz davranışlar sergilemekle suçlanırken, sözleşmeye göre de işten çıkarıldığında hiçbir hak talep edemiyor.

Yücel Huzur Evinde çalışan tüm personele tebliğ edilen ve bu kadarda olmaz dedirten, 01.01.2014-31.12.2014 tarihleri arası belirli süreli İş Sözleşmesi şu şekilde:

“Müdürlüğümüzde 4857 sayılı iş Kanunu kapsamında ve ilgi (b) sözleşme gereğince “Özel Hizmet Alımı Personeli” olarak 01/01/2014 tarihinde göreve başlamış bulunmaktasınız. Müdürlüğümüzdeki görev tanımınız ilgi (c) yazı ile tarafınıza yapılmış olmakla birlikte, zaman zaman kurum içi toplantılarda Müdürlüğümüzde uyulması gerekli hususlar ile birlikte görevlerinizi daha itinalı ve düzgün yapmanız hususunda dikkatiniz çekilmişti.

Ancak şahsınız-Diğer Özel Hizmet alımı ile birlikte-işinizi düzgün ve doğru yapmanız hususunda müteaddit zamanlarda defalarca sözlü ve yazılı olarak uyarılmanıza rağmen çalışmalarınızda sözleşme kapsamına uymayarak gerekli özeni göstermediğiniz, çalışma arkadaşlarınız ve iş yeri personeli hakkında olumsuz söz, tutum ve davranışlarda bulunarak; iş ahlakı kuralları ile bağdaşmayan tavır ve tutum içerisine girerek sözleşme maddelerini ihlal edip huzur bozucu davranışlar sergilediğiniz kurum amirlerinin ve kurumda çalışan personellerin müdürlüğümüze değişik tarihlerde yapılan sözlü ve yazılı bildirimlerden anlaşılmaktadır. Yukarıda belirtilen durumlar ile ilgili; görev ve sorumluluklarınız çerçevesinde hareket etmeniz, işyeri çalışma barışını bozacak davranışlardan özenle kaçınmanız, ilgi (a) yasa ile ilgili (b) ve (c) yazılar çerçevesinde  hareket etmeniz, görevlerinizi eksiksiz yerine getirmeniz, verilen görevleri zamanında yapmanız, kurum içi tutum, söz ve davramışlarınızda ahlak kuralları kapsamında hareket etmeniz hususu tarafınıza son kez yazılı olarak bildirilmektedir. Bu yazılı ihtarın tarafınıza tebliğinden itibaren, yukarıda izah edilen konuların tekerrürü halinde hakkınızda adli ve idari yasal işlemlerin başlatılacağının bilinmesini; Bilgilerinize önemle rica ederim.”

 

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Rektör Özölçer 263 madenciyi andı

Zonguldak Yayın: 05.03.2024 12:36
İhlas Haber Ajansı

ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer 3 Mart 1992 tarihinde Kozlu’da meydana gelen ve 263 maden işçisinin şehit olmasına neden olan grizu faciasının 32. seneidevriyesinde Maden Şehitlerini Anma Mesajı yayınladı.

Rektör Özölçer mesajında şu ifadelere yer verdi: “3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ımızın Kozlu ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğüne ait maden ocağında meydana gelen Grizu patlaması felaketi sonucu 263 canımızı toprağa verdik. Emeğin ve alın terinin başkenti Zonguldak; tarih boyunca “Ekmeğini Taştan Çıkaran İnsan” sözüne karşılık, yüzünde karaelmasın isi ve ellerinde kazması ile oluşmuş hayat izlerinin görüntüsüyle zihinlerde yer edinmiştir. Madencilerin piri Uzun Mehmet ile başlayan Zonguldaklı madencilerin kömür yolunda mücadelesi; ailesinin geçimi, şehrinin geleceği ve vatanının müreffeh hâle gelme ilkesiyle canla başla çalışarak bir asırdan fazla süredir devam etmektedir. Bu aziz şehrin nice canları, bir avuç kömür için yerin yüzlerce metre altında oluşan kazalar sonucu hayatını yitirmesi bizleri derinden yaralamaktadır. Cumhuriyet tarihinin en büyük kazalarından biri olan ve 263 madencimizi kaybettiğimiz kara gecenin acısını 32. yıl dönümünde ilk günkü gibi hissediyor ve bu acıyı yüreğimizde hâlâ aynı korla paylaşıyoruz. Kozlu Grizu faciasının 32’nci seneidevriyesinde, emeği başında şehadete erişen maden işçilerimizi saygı, minnet ve dualarla yâd ediyor, böyle acıların bir daha yaşanmamasını Cenabıhak’tan niyaz ediyorum.”

Paylaş: