Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

YSK, Samsun Büyükşehir seçimlerinin kesin sonucunu açıkladı

Politika Yayın: 03.04.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı

SAMSUN (İHA) – Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bağlı Samsun İl Seçim Kurulu tarafından açıklanan resmi sonuçlara göre Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlık Seçimi’nde Halit Doğan, geçerli sayılan 784 bin 49 oyun 330 bin 636’sını alarak başkan seçildi.

Samsun’da 1 milyon 39 bin 463 seçmen, 2024 Mahalli İdareler Seçimleri’nde 3 bin 656 sandıkta oy kullanma hakkına sahipti. YSK’nın resmi sonuçlarına göre bu seçimlerde 1 milyon 39 bin 463 seçmenden 833 bin 690’ı sandık başına gitti. İtiraz edilmeden geçerli sayılan oy pusulaların sayısı 776 bin 230 olarak açıklanırken, İtiraz üzerine geçerli sayılan ve hesaba katılan oy pusulaların sayısı ise 7 bin 819 oldu. Geçersiz sayılan veya hesaba katılmayan oy pusulaların toplamı da 49 bin 641 olarak kayıtlara geçti.

Halit Doğan, 784 bin 49 oyun 330 bin 636’sını alarak başkan seçildi

Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri’nde 21’i partilerden 2’si bağımsız olmak üzere toplam 23 isim yarıştı. İl Seçim Kurulu’nun resmi sonuçlarına göre Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığını AK Parti’nin adayı Halit Doğan 330 bin 636 oyla kazandı. Ayrıca seçime parti çatısı altında giren adaylardan İYİ Parti Adayı Nilay Tüfekçi 110 bin 692 oy, Memleket Partisi Adayı Seyit Ahmet Koçak 2 bin 119 oy, Anavatan Partisi Adayı İbrahim Günal 85 oy, DSP Adayı Mustafa Arlı bin 293 oy, YRF Adayı Adem Güney 98 bin 280 oy, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Adayı İnci Aydın bin 88 oy, TKP Adayı İsa Şahin 839 oy, Zafer Partisi Adayı Bozkurt Oğuz Sınar 11 bin 664 oy, HKP Adayı Reycan Cantaş Çakır 528 oy, TKH Adayı Mehmet Göktepe318 oy, BTP Adayı Lisan Yolay 2 bin 164 oy, Gelecek Partisi Adayı Mustafa Yeşilyurt bin 503 oy, Yeni Türkiye Partisi Adayı bin 453 oy, CHP Adayı Cevat Öncü 211 bin 756 oy, Hür Dava Partisi Adayı Kenan Çil bin 261 oy, Halk ve Özgürlükler Partisi Adayı 453 oy, Demokrat Parti Adayı Timuçin Ük bin 221 oy, Millet Partisi Adayı Şahin Çetin 792 oy, Demokrasi ve Atılım Partisi Adayı Kebire Biber Türk 2 bin 3 oy ve Vatan Partisi Adayı Haydar Çolak ise bin 12 oy aldı.

Seçime bağımsız büyükşehir belediye başkan adayı olarak katılan Ümit Hekim 601 oy alırken, Mustafa Dirim ise bin 568 oyda kaldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.