Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

YKS’de Yüzde 80, LGS’de Yüzde 16 Artış Sağlandı

Gündem Yayın: 02.08.2023 13:27
Yazar:
YKS’de Yüzde 80, LGS’de Yüzde 16 Artış Sağlandı

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Sonuçları Değerlendirme Toplantısı İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş başkanlığında yapıldı.

Toplantıda, Ölçme, Değerlendirme Merkezinin  hazırlamış olduğu son 3 yılın baz alındığı YKS ve LGS sonuçlarının istatistik verileri hakkında ÖDM Müdürü Osman Yılmaz tarafından kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, “Yaptığımız kapsamlı çalışma neticesinde 2023 yılı YKS sonuçlarını geçmiş yıllarla kıyasladığımızda, bu yıl elde edilen YKS başarısının kitlesel olarak çok üst düzeyde olduğunu görmekteyiz. 2022 yılında YKS’de ilk 20 binde 112 öğrenci var iken 2023 yılında 202 öğrencimiz yer alarak %80’lik bir artış gerçekleşti. LGS’de İlimiz genelinde 2 öğrencimiz tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye Birinciliğini elde etti. İlk %15’lik dilime giren öğrenci sayısı ise yine geçtiğimiz yıl 351 öğrenci iken 2023 yılında 406 öğrencimiz bu kategoride yer alarak %16’lık bir artış söz konusu oldu” dedi

“LGS VE YKS’DE BAŞARIMIZ ARTARAK DEVAM ETMEKTEDİR”

LGS ve YKS’de başarının artarak devam ettiğini belirten Akbaş “Öğrencilerimizin akademik başarısına yönelik her ders ve düzeyde yeterliliklerinin belirlenmesi, izlenmesi ve desteklenmesi son derece önemli. Yaptığımız bu çalışmalar ve analizler öğrencilerimizin izlenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi amacıyla değişimleri izleme fırsatı sunmaktadır. Bu bağlamda öğrencilerimizin kazanımları edinme düzeylerini ortaya koymak, bu kazanımları etkileyen faktörleri ve etkileme oranlarını tespit etmek ve bu sayede de eğitimin kalitesinin arttırılmasını sağlamaktır” dedi.

“2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİNE DAHA GÜÇLÜ GİRECEĞİZ”

Detaylı çalışmalar ve hazırladıkları eylem planı ile 2023-2024 eğitim öğretim dönemine daha güçlü ve başarılı gireceklerini ifade eden  İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş “ İlimizde yetişen gençlerimiz, ülkemizin ve dünyanın her yerinde farklılıklarını göstermektedir. Bütün bu özelliklerine ilaveten İlimiz öğrencileri ilimizin adını sınavlarda da kendini kanıtlamış ve başarısı yerleşmiş bir il olarak duyurmaktadırlar.

Bakanlığımız emir ve talimatları doğrultusunda Sayın Valimizin büyük destek ve himayeleriyle Karabük Eğitim Ailesi olarak çocuklarımıza hayatın her noktasında mutlu olabilmelerini sağlamak adına en kaliteli hizmeti sunabilmek için hazırlıklarımız hızla devam etmektedir.İnşallah yeni dönemde de ÖDM personeli ile birlikte daha başarılı faaliyetlere imza atacak ilimizin akademik başarı çıtasını daha üst seviyelere taşıyacağız” dedi. (Haber Merkezi)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.