Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yılmaz: “Kahverengi kokarcaya karşı tedbir alınmazsa zarar daha da artacak”

Dünya Yayın: 10.02.2024 08:00
İhlas Haber Ajansı
Yılmaz: “Kahverengi kokarcaya karşı tedbir alınmazsa zarar daha da artacak”

Çarşamba Ticaret Borsası (ÇTB) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, “Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde kahverengi kokarcanın bu yıl yüzde 25’lere varan oranlarda zarar verdiği tahmin ediliyor. Kahverengi kokarcaya karşı tedbir alınmazsa zarar daha da artacak” dedi.

ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Yılmaz, Karadeniz Bölgesi’nde ciddi bir tehdit haline gelen kahverengi kokarca zararlısı hakkında açıklamalarda bulundu. Kazım Yılmaz, “Özellikle Karadeniz Bölgesi ve illerinde, kahverengi kokarcanın bu yıl yüzde 25’lere varan oranlarda zarar verdiği tahmin ediliyor. Bu zararlının verdiği hasar nedeniyle 2023 hasadının ardından fındıkta randımanın düşmesiyle bazı üreticilerimiz fındığını satmakta hayli zorlandı. Kahverengi kokarca başta fındık olmak üzere elma, armut, turunçgiller, mısır, fasulye, domates, biber ve patlıcan gibi ekonomimiz için stratejik öneme sahip bitkilere oldukça zarar veriyor” dedi.

“Uluslararası fındık ticaretine yansıyacak”

Yılmaz şöyle devam etti:

“Bilindiği üzere bölgemizin ekonomisinin büyük bir payı çok uzun yıllardır fındığa dayalıdır. Fındıkta üretim, nakliye, işleme ve alım satım gibi ticaret yapan binlerce aile geçimini bu yollar ile sağlıyor. Diğer önemli bir nokta ise gerçekleşen fındık ticaretinin ilçemiz, bölgemiz ve ülkemiz için büyük bir öneme sahip olmasıdır. Bu durum aynı zamanda fındıkta dünya üretiminin büyük bir kısmını karşılayan ülkemiz için de olumsuz sonuçlara sebebiyet verecektir. Bahçelerde başlayan kokarca sorunu hasat sonrası fındık sezonuna ve ardından da uluslararası fındık ticaretine yansıyacaktır. Hızlı bir şekilde tedbir alınmazsa zarar daha da artacak.”

“Zirai mücadele arttırılabilir”

Yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade eden Başkan Yılmaz, “Kahverengi kokarca için hazırlanan Zirai Mücadele Teknik Talimatı, ilaçlı mücadele için bitki koruma ürünleri ruhsatlandırılmasının ardından zararlının mücadelesinde kullanılacak olan yumurta parazitoidi salımı için kitlesel çalışmalar tamamlandı. Üreticilerimizin zararlı ile mücadelede eğitimi şarttır. Konunun yüz yüze, afiş ve broşürlerle üreticilerimize anlatılmasına devam edilmelidir. Yaptığımız toplantılar ve bilgilendirmeler neticesinde her zaman ifade ettiğimiz gibi evimizde, depomuzda ve benzeri yerlerde kahverengi kokarcaları gördüğümüzde imha etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Kahverengi kokarcanın nisan ayına kadar evlerde ve depolarda kışlayarak tarımsal alanlara yayıldığını söyleyen Yılmaz, kışlamış erginlerin kışlaklardan dağılmadan kitle halinde imhası için o bölgenin tarım ve orman il ve ilçe müdürlüğü ile irtibata geçilerek, ilaçlanması gerektiğini vurguladı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Gündem Yayın: 02.03.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat’ta film gibi olay: Kendi ölüm haberini okudu, yaşadığından şüphe etti

Tokat’taki bir otelde çıkan yangında panikleyen Umut Muzaffer Gezen, 3. kattan atlayarak ağır yaralanmıştı. Olay sonrası çıkan kendi ölüm haberlerini okuyan Gezen, o anları gülerek anlattı.

23 Şubat 2023 tarihinde GOP Bulvarı üzerinde bulunan bir otelde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangın sırasında otel odasında bulunan ve asker olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Umut Muzaffer Gezen alevlerin arasından kaçmak için 3. kattan aşağı atladı. Olay sonrası ağır yaralanan genç, olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından hızla üniversite hastanesine kaldırıldı. Olay sonrası bazı haber sitelerinde gencin öldüğüne dair haberler yapıldı. Hastanede ilk müdahalesi yapılan Gezen, daha sonra bilinci açıldı. Sağlık durumu iyi olan Gezen’e hastane çalışanları hakkında çıkan haberleri okuttu. Kemal Sunal filmindeki gibi kendi ölüm haberini okuyan Gezen, kendinden de şüphe etti. Başından yaralanan, ayağında kırık olan ve belinden geçireceği ameliyat gününü bekleyen Gezen, kendi haberlerini gülerek okudu.

Umut Muzaffer Gezen, “Tokat’ta otel odasında çıkan yangında panikleyip 3. kattan atladım. Öldüm diye haberlere çıktım. Hayattayım. Şükür halime. Bundan daha ötesi olamaz. İlaçlarımı aldıktan sonra uyudum. Uyuduğumdan dolayı yangın çıkmış fark etmedim. Bir anda uyandım. Panikle camdan atladım. Atlamasaydım belki şu anda burada değildim. Hayatta değildim. Askerdim, er olarak geldim. Acemi birliğine geldim. Bir gün için konaklamak için oraya geldim ve yangın çıktı onda da. Askerlik de kaldı şimdi. Kendim hastanedeyim. Ameliyat olacağım. Belimde bir rahatsızlık var. Allah’a şükür ameliyat olduktan sonra iyi olacağım. Başka da bir şeyim yok. Başımda pek fazla bir şey yok. Şöyle söyleyeyim. Sol ayağımda bir kırık var. Başımda çok kılcal çatlaklar var. Bir de belden ameliyat olacağım o kadar. Olay olduğu gün öldü dediler. Sağ olsun ambulans ekipleri tarafından hastaneye buraya Tokat Gaziosmanpaşa’ya kaldırıldım. Buraya geldim. İlk şuurum yerinde değildi. Şimdi çok iyiyim. Her şeyim yerinde. Yemek yedim. Su içtim. Sonra dediler bir şeyler göstereceğiz. Dedim abi ne göstereceksiniz. Öldün, şu oldu, bu oldu. Kemal Sunal’ın filmi gibi. Ben iyiydim halbuki haberleri seyrediyorduk. Beraber hemşire abiler, arkadaşlarla burada. Yiyordum, içiyordum, iyiydim yani bir şeyim yoktu ama hani bu da bir olay oldu. Başımızdan geldi, geçti. Bir deneyim oldu benim için. Film gibi bir sahne oldu benim için. Kemal Sunal’ın sahnesi gerçek oldu. Gerçekten öldü diyor yani. Hani ben öldüm artık yokum. O hesap oldu. Kendimden şüphe ettim” dedi.

Anne Gözde Gezen ise “Ben hayatta kaldığına çok şükrediyorum. Çok şükür hayatta. Bunda da bir vardır hayır. Belki askeri birliğine teslim olsa da üstüne daha kötü bir şey gelecekti. Çok şükür hayatta iyi. Omuriliğinde bir sıkıntı var. Omuriliğinde bir kırık var. İnşallah buradan yürüyerek çıkacağız” diye konuştu.