Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yılda yalnızca 1,5 ay çalışıyorlar: Saatlik fiyatları 2 bin TL

Ekonomi Yayın: 24.08.2023 20:36
İhlas Haber Ajansı

Ordu’da geçen haftalarda hasadına başlanan ve harmanlara getirilen fındıkta patoz mesaisi devam ediyor. Yılda yaklaşık 1,5 ay çalışan patozcular, bir saatlik çalışma fiyatının 2 bin TL olduğunu belirtiyor.

Karadeniz Bölgesi’nin en kıymetli geçim kaynaklarından birisi olan fındık, resmi olarak kıyı kısımlarında 12 Ağustos tarihinde toplanmaya başlandı. Orta ve yüksek kısımlarda hasat devam ederken, fındıklarını harmana getirip kurutan üreticilerin kabuğundan ayırmak için patoz mesaisi sürüyor.

Zorlu çalışma kuralları olan ve her yıl ortalama bir buçuk ay kadar gece-gündüz çalışan, öteki günlerde farklı işler ile uğraşan patozcular için de mesai ağır bir halde sürüyor. Güneşli hava ve işlerinin gereği toz içerisinde çalışan patozcular, geçen yıl bin TL olan saatlik çalışma fiyatını, bu yıl 2 bin TL olarak belirledi.

“Sezon mesaimiz yılda bir buçuk ay sürüyor”

İsmail Yini isimli patoz sahibi bu yıl rekoltenin düşük olduğunu söyledi. Mahsul az olduğu için üreticinin mutlu olmadığını, harmanlarda daha az çalıştıkları için kendilerinin de dönemden beklentilerini alamadıklarını tabir eden Yini, “Fiyatlarda oynamak zorunda kaldık, daha uyguna çalışıyoruz. Şuanda maliyetler karşısında 2 bin 500 TL’den aşağı makine kurmamamız gerekiyor. Yaklaşık 25 gün daha mesaimiz devam eder, gece-gündüz uyku olmadan çalışıyoruz” diye konuştu.

“Randıman geçen yıla nazaran zayıf”

Fındık üreticisi Yılmaz Akçay ise dönemin fındığını kazasız bir biçimde toplayıp patoz sürecini de tamamladıklarını belirterek, “İnşallah gelecek dönemde da nasip olur. Hava sıcaklıkları güzel gidiyor, çabuk kuruturuz. Randıman geçen yıla nazaran zayıf lakin buna da şükür. Süratli bir formda kurutup çuvallara koyduktan sonra depomuzda bekletiriz” tabirlerine yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

TEM’de tır devrildi, kilometrelerce kuyruk oluştu

Gündem Yayın: 29.05.2024 20:37
İhlas Haber Ajansı
TEM’de tır devrildi, kilometrelerce kuyruk oluştu

TEM Otoyolu’nun Düzce geçişinde kontrolden çıkan çift dorseli tır devrildi. Kazanın ardından uzun araç kuyruklarının oluştuğu otoyolun İstanbul istikameti, yaklaşık 1,5 saatlik çalışmanın ardından trafiğe açıldı.

Kaza, TEM Otoyolu Gümüşova rampalar mevkiinde meydana geldi. Ankara’dan İstanbul istikametine seyir halinde olan Muhammet S. idaresindeki kargo yüklü çift dorseli tır, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi neticesinde Gümüşova rampalar mevkisinde devrildi. Kaza sebebiyle otoyolun İstanbul istikameti trafiğe kapandı. Yaklaşık 1,5 saatlik çalışmanın ardından devrilen tır kaldırılarak, yol trafiğe açıldı.

Kaza sebebiyle oluşan kilometrelerce araç kuyruğu havadan drone ile de görüntülendi.

Paylaş: