Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Yenice’de Büyük Yıkım

Gündem Yayın: 29.06.2022 13:58
Yenice’de Büyük Yıkım

Aşırı yağışlar nedeniyle sel felaketinin yaşandığı Yenice’de bir yandan yaralar sarılmaya devam ederken, diğer yandan da hasar tespit çalışmaları yapılıyor. İlçede yaşanan sel felaketi büyük hasarlara neden olurken, sel nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı,  ilçenin ana yolları da dahil birçok noktada heyelanlar meydana geldi.

İlçe merkezinde gece geç saatlerde İncedere çayının taşması nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. En çok hasarı ise Tır ve Kuzdağ köyleri gördü. Tır köyünde bir ev tamamen sel sularına kapılırken, 4 katlı başka bir bina da yan yattı. Bazı köylerde bulunan köprüler de hasar gördü.
Kuzdağ köyüne bağlı Şeker Mahallesi’nde de büyük hasar meydana geldi. Şeker Kanyonu’nun bulunduğu bölgede Şeker Çayının taşması nedeniyle bölgenin en fazla turist çeken alanlarından olan Şeker Kamp Alanı’nın sosyal alanları sele kapıldı. Yenice Doğa Müzesi ve Yenice Evi de hala sel nedeniyle tehdit altında bulunurken, Şeker Mahallesi’ndeki bazı evlerin bahçeleri de sel sularına kapıldı. Yenice’de ormanlık alanlarda yaşayan birçok hayvan da sel felaketi sebebiyle telef oldu.

YAŞLI GÖZLERLE YIKILAN BİNALARINI İZLEDİLER

Yenice ilçesinde bulunan Tır Köyü’nde 4 katlı bir apartman yıkıldı. Edinilen bilgiye göre, etkisini sürdüren ve nehrin taşmasına sebep olan sağanaktan dolayı ev yıkıldı. 4 katlı apartmanın 2 katı nehrin içine göçtü. Apartman sakinleri yıkılma öncesinde evi tahliye etti. Üzerlerindeki kıyafetleri bile değiştirmeden kendilerini sokağa atan vatandaşlar, çaresiz bakışlarla evin yıkılışını seyretmek zorunda kaldı. Apartmanı ormanda çalışıp biriktirdiği parayla yaptırdığını söyleyen Muhammet Onat ve eşi Sevgi Onat, o anları anlattı. Evlerini kaybeden çift, kalacak bir yer bulmak için arayışa geçti. Öte yandan yıkılan apartmanın bitişiğinde bulunan bina, taşkın neticesinde zeminin kaymasından dolayı yan yattı. Binanın yıkılma riski olduğu öğrenilirken, zarar gören evlerin yakınlarına vatandaşlar hiçbir şekilde yaklaştırılmıyor.
“ORMANDA ÇALIŞTIĞIM PARAYLA BU BİNAYI YAPTIM”
Yıkılan evin sahibi Muhammet Onat, “Ormanda çalıştığım parayla, çoluğumun, çocuğumun rızkını keserek bu binayı yaptım. Yıkılmadan önce ben bazı şeyleri almak için girdim ama maalesef hiçbir şey alamadım. Ekipler gelip ismimizi aldılar. Elbise bile almadık, üzerimizdeki kıyafetlerle çıktık evden. Nerede kalacağımızı biz de bilmiyoruz. Dün akşam amcamın oğlunun evinde kalmıştık. Ev, 4 katlıydı. Şu an 2 kat gömülü vaziyette” diye konuştu.

 “HER ŞEYİMİZ GİTTİ BATAKLIK OLAN YERLERDE KALDI”

enice ilçesinde, İncedere’nin taşması neticesinde evleri bataklığa dönen Çanakçı ailesi, bütün eşyalarını kaybetti. Büyük zarara uğrayan aile, yaşadıklarını anlattı.
Batı Karadeniz’de sel felaketinin en etkili görüldüğü yerlerden biri olan  Yenice’de sular gitgide çekiliyor. Çekilen sulardan sonra ortaya çıkan tahribatın boyutu iyice görülmeye başlandı. Yenice ilçe merkezinde yaşayan Çanakçı ailesinin evi de sel felaketinde büyük zarar gördü. Sel sularının bütün evi basması neticesinde kullanılabilir eşya kalmadı. Aile, 3 gündür mahallelilerin bayramları topluca geçirmek için bir araya geldiği, “bayram evi” dedikleri yerde kalıyor. Zaman zaman yağmurun tekrar kendini göstermesi sebebiyle evi temizlemeye de her gün devam ediyorlar. Eşya tahribatının yanı sıra odun ve kömür işiyle uğraşan ailenin, odun ve kömürleri de sele kapıldı. Evin önü ise bataklık oldu. Sel felaketinin ilk yaşandığı gün hiç girilemeyen alanın bir kısmı kururken, bir kısmına hala girilemiyor.
Evini kendi başına temizlemeye çalışan Münevver Çanakçı, “Sel bastı ve İncedere Caddesi’nden sular geldi eve girdi. Eşyalarımızı çıkaracak yerimiz de yok, zaten yağan yağmurda çıkarmadık. Her şeyimiz gitti, bataklık olan yerlerde kaldı. Belediye yardım ediyor. Evi yeni boyatmıştık, sel geldi bastırdı. Eşyalarım mobilyalarım gitti, 3 bin 500 liraya yatak almıştık atıldı. Ayakkabı, çorap bile bulamadık ayağımıza. 50-60 bin TL zararımız var” dedi.
“BULAŞIK MAKİNESİ VE BİRÇOK MALZEME HARAP OLDU”
Taşkın sonrası önlem almaya çalıştıklarını belirten böbrek hastası Savaş Çanakçı, “Sel suları gelince önlem almaya çalıştık. İncedere Caddesi’nden gelen suyun önünü kapatmaya çalıştık ama gelen sular da eve doldu. Bulaşık makinesi ve birçok malzeme harap oldu. Yardım edileceği söylendi, böbrek hastasıyım diyalize giriyorum haftada 3 gün. O yüzden yavaş yavaş temizliyoruz evi. İsmimizi aldılar, gereken yardımların yapılacağı söylendi, bekliyoruz”  dedi.  (İHA)

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Mavi Vatan’ın koruyucuları 42 yaşında

Gündem Yayın: 24.06.2024 16:07
İhlas Haber Ajansı

Samsun’da, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kuruluşunun 42. yıldönümü münasebetiyle tören düzenlendi.
Sahil Güvenlik Komutanlığının kuruluşunun 42. yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’nda resmi tören düzenlendi. Anıta çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulmasının akabinde okunan İstiklal Marşı ile devam etti. Programda daha sonra İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir ve Samsun Valisi Orhan Tavlı’nın mesajları okundu.
Bakan Yerlikaya: “Dümeniniz viya, pruvanız neta, ufkunuz ve bahtınız açık olsun”
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın okunan mesajında, “Sizler, denizlerimizin huzur ve güvenliğinin teminatı, karasularımızın yılmaz bekçilerisiniz. Mavi Vatan’ımızın kahraman leventleri olan Sahil Güvenlik Komutanlığımızın kuruluşunun 42. yıldönümünü tebrik ediyorum. Dümeniniz viya, pruvanız neta, ufkunuz ve bahtınız açık olsun” ifadeleri yer aldı.
Tümamiral Kendir: “Komutanlığımız temiz, güvenli ve yaşanabilir denizler için tüm imkanlarını seferber ediyor”
Komutanlığın tüm imkanlarını Mavi Vatan’ın temiz, güvenli ve yaşanabilir kalması için seferber ettiğinin altının çizildiği Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir’in mesajında, “Sahil Güvenlik Komutanlığının çok değerli mensupları, bugün komutanlığımızın 42. kuruluş yıldönümünü kutlamanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığının denizlerdeki yegane gücü olan komutanlığımızın sahip olduğu modern ve gelişmiş unsurları, yüksek nitelikli personel gücü, saygı ve köklü bir kurum olmanın getirdiği yetkinlik ve tecrübe ile milli menfaatlerimiz doğrultusunda 7 gün 24 saat durmaksızın çalışmaktadır. Mavi Vatan denizlerimizin huzur ve emniyetinin sağlanmasından sorumlu tek genel kolluk kuvveti olan ve kurulduğu günden bu yana mevcut yapısını, imkan ve kabiliyetlerini sürekli olarak geliştiren komutanlığımız büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizmiş olduğu ilkelerin ışığında akıl ve bilimi esas alarak gelişim hedeflerini daha yüksek seviyelere taşımakta, gelecek nesillerimize temiz, güvenli ve yaşanabilir denizler bırakmak adına tüm imkanlarını seferber etmektedir” ifadeleri kullanıldı.
Vali Orhan Tavlı’nın mesajında ise şu ifadeler yer aldı:
“Mavi Vatan’ımızın koruyucusu Sahil Güvenlik Komutanlığımızın 42. kuruluş yıldönümü kutlu olsun. Üstlendiği vazife ve sorumlulukları daima üstün bir gayret, yüksek bir vazife şuuru ile yerine getiren Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı personelimiz başta olmak üzere tüm Sahil Güvenlik Komutanlığı personelimize çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diliyorum. Vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.”
Törene Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Ahmet Bahadır, Samsun İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Bakçepınar, Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Ogün Şahin, STK temsilcileri ve emekli askerler katıldı.
Hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından tören sona erdi.