Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Yeni Samsun Valisi Orhan Tavlı misyona başladı

Politika Yayın: 19.08.2023 16:36
Kaynak: İHA
Yeni Samsun Valisi Orhan Tavlı misyona başladı

yeni samsun valisi orhan tavli misyona basladi 0 Hv87Xp4c
Akşam gelip misyona başlayan yeni Samsun Valisi Orhan Tavlı, “Yerel ve bölgesel kalkınma bakış açısıyla her alanda yeni ve uygulanabilir projeler hazırlayıp ’Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla bu hoş kentimizi maksatlarına daima birlikte ulaştıracağız” dedi.

Vali Orhan Tavlı, dün akşam 19.30’da Samsun’a gelerek yeni misyonuna başladı. Makam koltuğuna oturan Vali Tavlı, vatandaşlara hitaben bir ileti paylaştı. Vali Tavlı, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle 10.08.2023 tarihli ve 32275 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2023/376 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile atandığım, tarihimizde çok kıymetli bir yere sahip, Ulusal Mücadele’nin meşalesinin yakıldığı, bağımsızlığımızın birinci adımının atıldığı kadim kent Samsun’da misyonuma başlamanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Aziz Türk milletinin kurtuluşu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birinci adımı attığı, pak yürekli, yiğit ve fedakâr insanların kenti Samsun’da Vali olarak vazife yapma ve Samsunlu hemşehrilerime hizmet etme fırsatını bana nasip eden Ulu Mevla’ya hamdolsun. Beni Samsun üzere hoş bir kentte valilik misyonuna lâyık gören, bu hoş kentin sahip olduğu tüm pahalara ve Samsunlu hemşehrilerimize hizmet etme fırsatını veren saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere İçişleri Bakanımıza ve bakanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Vazife yapacağım müddet içerisinde bu güzide kentin her manada daha ileriye taşınması için mesai arkadaşlarımızla var gücümüzle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bütün bunları Samsun’umuzun bir kesimi ve gönüllüsü olarak gerçekleştirecek olmaktan büyük onur duyacağım. Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı kentimizin; tarım, turizm, ticaret ve teknolojide güçlü olduğu alanlarını öne çıkaracağız. Lokal ve bölgesel kalkınma bakış açısıyla her alanda yeni ve uygulanabilir projeler hazırlayıp ’Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla bu hoş kentimizi amaçlarına daima birlikte ulaştıracağız” diye konuştu.

Vali Tavlı şöyle devam etti:

“Sahip olduğu kültürel ve tarihî mirası ile medeniyetimizin değerli merkezlerinden olan ve birebir vakitte eşsiz doğal hoşlukları ile Karadeniz’in incisi olan Samsun’umuzun kalkınması, devam eden yatırımların sonuçlandırılması ve yenilerinin gerçekleştirilmesi için Samsunlu vatandaşlarımız ve ilgili tüm bölümlerle iş birliği, güç birliği içinde hareket ederek, mesai mefhumu gözetmeksizin sonuç odaklı proje ve yatırımlarla Samsun’umuzu daha ileriye taşıyacak çalışmalar gerçekleştireceğiz. ’Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Şehri’ olarak anılan, Karadeniz Bölgesi’nin eğitim, sıhhat, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomik açıdan en gelişmiş kenti olan Samsun’umuzun bütün kıymetlerine sahip çıkmak, bu kıymetleri korumak ve geliştirmek için atanmış değil adanmış bir anlayışla ulusal ve manevi kıymetlerimiz, devletimiz ve aziz milletimizden aldığımız güçle var gücümüzle çalışacağız. Kamu hizmetlerinin aktif, süratli, verimli ve sağlıklı yürütülmesinin sağlanması vatandaşlarımızın muhtaçlık, talep ve beklentilerinin karşılanması emeliyle gerçekleştireceğimiz çalışmalarımızda milletvekillerimiz, siyasi partilerimiz, belediyelerimiz, üniversitelerimiz, isimli kuruluşlarımız, askerî kuruluşlarımız, basın mensuplarımız, vatandaşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla dayanışma ve iş birliği içerisinde çalışacağımıza canı yürekten inanıyorum. Vazife yaptığım başka kentlerde olduğu üzere Samsun’da da aziz şehit ailelerimizin ve kahraman gazilerimizin buyruğunda ve hizmetinde olacağız. Şehitlerimizin aziz anılarını sonsuza dek yaşatmak, onların emanetlerine sahip çıkmak öncelikli misyonumuz olacaktır. Bu vesileyle aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi hürmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, yerleri cennet olsun.”

Vali Tavlı açıklamasını, “Doğal, kültürel ve tarihî zenginlikleri, bereketli toprakları, gelişmiş altyapısı ve endüstrisinin yanında bu kentin markası olan Samsunspor’umuz başta olmak üzere tüm spor kısımlarındaki kulüp ve atletlerimizin da her vakit yanlarında olacağız. Sporun her kısmında öne çıkan bir Samsun için çalışacağız. Bugüne kadar Samsun’a hizmet eden, ekonomik ve toplumsal kalkınmasına katkı sunan tüm devlet erkânı ve hizmet bayrağını teslim aldığım Sayın Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı başta olmak üzere tüm valilerimize, milletvekillerimize, her kademedeki bürokratlara, sivil toplum kuruluşlarına, gerçek ve hükmî şahıslara, kanaat liderlerine de gönülden teşekkür ediyorum. Bu vesile ile tebrik için şahsıma çiçek gönderilmemesini; bunun yerine zelzeleden etkilenen vatandaşlarımız için AFAD’a bağışta bulunulmasını istirham ediyor, Samsunlu hemşehrilerimi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum” kelamlarıyla tamamladı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”