Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Vergili: “Utanmadan şehrin ortasında Skal Kırma Tesisi çalıştırıyorlar”

Gündem Yayın: 19.09.2018 13:50
Vergili: “Utanmadan şehrin ortasında Skal Kırma Tesisi çalıştırıyorlar”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili her ay düzenli olarak yapılan muhtarlar toplantısında gündemi sarsacak açıklamalarda bulunarak, KARDEMİR’i çok sert bir şekilde eleştirdi. Karabükspor konusunda değinen Başkan Vergili; kulübün içersinin programlı bir şekilde boşaltıldığını ifade ederek, “Bizim kulübümüze ellerini sokmasalardı, bu durumda olmazdı.  Birileri bunun hesabını yargıda verecekler” dedi

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, her ay düzenli şekilde yapılan Muhtarlar toplantısında yine Karabük gündemini oldukça meşgul edecek açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında KARDEMİR’i  hava kirliliği ve Karabükspor üzerinden çok sert bir şekilde eleştiren Başkan Vergili, MARZINC’in de artık Avrupa Standartlarında çalışan bir Fabrika olduğunu söyledi.

ÜÇ BEŞ TANE ZENGİNİN OYUNCAĞI OLMADIM

Karabük’te  üç beş tane zenginin oyuncağı olmadığını söyleyen Başkan Bergili; “Bizim işimiz halkın mutlu ve iyi bir seviyede yaşamasını sağlamaktır. Karabük’te ki yol, su, kentsel dönüşüm ve hava kirliliği bizim problemimiz olduğu gibi Karabükspor’da bizim problemimizdir. Ben 2009 senesinden bu zamana kadar Hiçbir zaman şahıslara odaklı bir Belediye Başkanlığı yapmadım. Karabük’te üç beş tane zenginin oyuncağı olmadım. Ben bütün hizmetimi Allah rızası için yaptım. Elimden geldiği kadar Karabüklülere hizmet etmeye çalıştım. Seçim çalışmalarından hiç birisinde Karabük’ün ileri gelenlerine gidip oy ya da maddi destek istemedim. Ama Karabük’ün en ücra köşesinde ki bir vatandaşın dahi gidip elini sıkıp hizmet etmek için oy istedim” dedi.

“MARZINC AVRUPA STANDARTLARINDA ÇALIŞAN BİR FABRİKA OLDU”

Karabük’te büyük bir çevre ve hava kirliliği problemi olduğunu ifade eden Başkan Vergili;

“Biz bu olaya ilk olarak Marzinc ile başladık. Daha sonra MARZİNC 500.000 ton cürufu Karabük’ten şehir dışına taşıdı. 500.000 ton cürufun şehir dışına taşınması ve depolanması O firmaya en az 100 trilyona mal oldu. Daha sonra bu firmanın incelenmesi için bir komisyon kuruldu. Kurulan bu komisyonun içerisinde Karabük Belediyesi’nden bir görevli, Adalet ve Kalkınma Partili meclis üyesi bir arkadaşımız, Milliyetçi Hareket Partili meclis üyesi bir arkadaşımız her ay düzenli olarak o firmaya denetime gidiyorlar. Orada işçi sağlığından çevreye kadar tamamının denetimleri yapılıyor.

Yılsonuna kadar da 45 trilyon TL’lik arıtma tesisi yapıyor kendine. 33 trilyon TL’de Karabük için bağışta bulundu. Bu da belediye meclisinden geçti, şartlı bağış olarak. Çünkü bizi Karabük’te para ile satın alacak hiç bir güç yok. Türkiye’de hiçbir güç yok. Birileri bunun üzerinden propaganda yapabilir. İstedikleri gibi yapsınlar. Onlara 500.000 ton cürufu taşıtmadan onlarla o fabrikanın denetimini komisyon eşliğinde yapılacak kararını imzalamadan şartlı bağışlarını kabul etmedim. Şuanda tam Avrupa standartlarında çalışan bir fabrika oldu. Hiçbir cüruf orada bekletilmiyor. Günlük çıkan cüruf atık depolama tesislerine Ankara veya İstanbul’a sevk ediliyor” diye konuştu.

“UTANMADAN ŞEHRİN ORTASINDA SKAL KIRMA TESİSİ ÇALIŞTIRIYORLAR”

Kardemir’in  Şehrin ortasında utanmadan Skal Kırma  Tesislerini çalıştırdığını ve daha taşa curuf doldurduğunu ifade eden Belediye Başkanı Rafet  Vergili; “Kardemir’i 2 yıldan beri ikaz ediyoruz. Yatırımlarını geciktiriyorlar, sürekli olarak bahane buluyorlar. Bakanlığa ve Belediye’ye kendilerine göre çalışma ve iyileştirme programları veriyorlar.  Utanmadan şehrin ortasında, Karabük Mahallesinde her tarafı açık skal kırma tesislerini çalıştırıyorlar. Bunun fabrikanın üretimi ile hiç alakası yok. Karabük’te çevre müdürlüğü de haddehanelerin çatılarını, atölyelerin cam pencerelerini kapattırıyor. Önündeki skal kırma tesislerini görmüyor, tüm mahalle toz altında. Ben Karabüklülere borcumu ödemek için buradayım. Bütün varlığımızı Karabük’te elde ettik. Yılsonu gelmeden hatta bu ayın sonu gelmeden skal kırma tesisleri faaliyetlerini durduracak, tam kapalı hale gelmedikçe çalışırsa yargıda sonuna kadar mücadele edeceğim. Dağa taşa cüruf dolduruyor. 50 sene sonraki nesillere taş yığını bırakıyorlar tepelerde. Yasa gereği dolgu alanı dolduktan sonra o alanın üzerine toprak çekip ağaçlandırması gerekir. Bunların hiç birisini yapmıyor. Yalnız düşündükleri tek şey hissedarların menfaatleri ve karlarıdır. Kardemir Dünya çapında bir fabrika olsun bizde isteriz. Fakat insan haklarına da saygılı olsun” dedi.

“SPOR KULÜBÜNÜN İÇERİSİ TAMAMEN PROGRAMLI BİR ŞEKİLDE BOŞALTILMIŞ”

Dünya’nın her yerinde bizim gibi sanayi şehirlerinde spor kulüplerini orada bulunan fabrikalar destekler. Biz devlet zamanında iken bile Demir Çelik’ten aldığımız her mal için Karabükspor’a bir bağış yaptıktan sonra makbuzla Demir Çelik’e öyle girerdik. Bazıları kendi menfaatleri için Karabükspor’u bundan dahi mağdur ettiler. Spor kulübünün içerisi tamamen programlı bir şekilde boşaltılmış. Şuan bu enkaz Karabüklülerin sırtına yıkılmış. Karabüklülerin de bunun altından kalkma ihtimali sıfır olan bir kulüp haline gelmiş Karabükspor. Bizim kulübümüze ellerini sokmasalardı, bu durumda olmazdı.  Birileri bunun hesabını yargıda verecekler.

Şimdi bazı arkadaşlar şöyle söylüyor. Rafet Vergili bize hırsız demiş diyorlar. Ben kimseyi hırsızlıkla falan itham etmedim. Çağrı Güleç Bey bana bundan 6 ay önce Bu kulübün nasıl diğer ortaklar tarafından boşaltıldığına yönelik bir dosya verdi. Ben de onun sözü üzerine konuştum. Kendi aralarında parayı nasıl bölüşüyorlarsa Kim kime hırsız kim kime soyguncu dediyse o bunu da kendi aralarında çözsünler. Bizi de alet etmesinler. Biz de savcılıklara gidip ifade vermeyelim” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bartın’da trafik denetimleri arttırdı

Bartın Yayın: 25.05.2024 04:22
İhlas Haber Ajansı
Bartın’da trafik denetimleri arttırdı

Bartın’da polis ekipleri trafik kurallarına uymayanlara yönelik denetimlerini arttırdı.

Bartın Emniyet Müdürlüğü ekipleri Bartın- Karabük karayolu Muratbeyli mevkisinde uygulama yaptı. Ekipler, emniyet kemeri ve trafik kurallarına uymayanlara ceza yağdırdı.

Bazı sürücüler ise son günlerde artan denetimler nedeniyle defalarca kez ceza yediklerini belirterek ekiplere tepki gösterdi.

Paylaş: