Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Uzağı görmekte zorlanıyorsanız, bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz

Sağlık Yayın: 17.08.2023 16:36
Kaynak: İHA

Bilhassa yaz tatilinde çocukların bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon kullanmasının ağırlaşması üzerine uzağı görmekte zahmet çektiklerine yönelik şikayetler arttı. Uzmanlar, uzağı görmekte zorluk çekenlerin bilgisayar körlüğü hastalığına yakalanmış olabileceklerini ve bir göz hekimine muayene olmalarını tavsiye etti.

Her gün hayatın bir alanında, bilgisayar, telefon ya da tabletteki oyuna odaklanmış, etrafındaki olup bitenle münasebetini büsbütün kesmiş onlarca çocuk görmek mümkün hale geldi. Fakat uzmanlara nazaran bu durum, çocuklarda çok önemli sıhhat ve gelişme problemlerine yol açıyor. Tablet, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar nedeniyle çocuklarda boyun ve bel rahatsızlıkları başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlığın önemli biçimde artış gösterdiği belirtiliyor. Bu aletler, ağır biçimde kullanım nedeniyle gelişme çağındaki çocukların omurgalarında önemli hasara yol açıyor. Boyun, sırt, bilek ve göz ağrısı üzere hastalıklar, en fazla 5-9 yaş ortası çocuklarda görülmeye başlandı. Uzmanlara nazaran en âlâ tedavi, çocukların tablet ve akıllı telefon kullanımına sınırlama getirilmesi.

Bu çerçevede yaz tatilinin başlaması üzerine bilhassa çocuklarda bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon kullanımı arttı. Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon kullanımının artması üzerine çocuklarda uzağı görememe şikayetlerinde artış yaşanmaya başlandı. Yapılan muayenelerde bilhassa çocuklarda uzağı görememe şikayetlerinin ağır bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon kullanımına bağlı bilgisayar körlüğü hastalığının olduğu tespit edildi.

Uzağı görmekte zorlanıyorsanız bilgisayar körlüğü hastalığına yakalanmış olabilirsiniz

Yaz ayının gelmesiyle birlikte okullarında kapandığını hatırlatan Özel Kastamonu Anadolu Hastanesine Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Kömür, “Çocuklarımızda yaz tatilinde boş vakitleri çok fazla oluyor. Bu nedenle ders çalışmayı bırakıp daha çok tablet, bilgisayar üzere aygıtlarla vakit geçirmeye başladılar. Bu aygıtların günde iki saatten fazla kullanımı beğenilen önemli bozukluklara yol açabiliyor. Miyop dediğimiz rahatsızlıkların ilerlemesine ve uzağı görememe üzere meselelere yol açabiliyor. Bu nedenle çocuklarımızın daha çok dışarıda vakit geçirmelerini, açık ortamlarda durmalarını ve daha çok dışarıda oyun oynayarak vakitlerini geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Bu tarafta velilerimizin çocuklarını teşvik etmeleri gerekiyor. Parlak ekranlara uzun müddet bakmak bilhassa gece vakti bakmak bir oldukça zahmet oluşturabiliyor beğenilen, gözün hassas katmanlarına ziyan verebiliyor. Bizlerin bilgisayar körlüğü dediğimiz tablet körlüğü dediğimiz sebeplere yol açabiliyor. Bu yüzden tablet ya da bilgisayar üzere aygıtların kullanımına ihtimam gösterilmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

“Tablet ya da akıllı telefonları karanlık modta kullanmak gerekiyor”

Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon kullanımının uzağı görmede sorun çıkartabileceğini söyleyen Dr. Barış Kömür, “Uzağı görme noktasında sorunumuz var ise bizlerde bilgisayar körlüğü hastalığı olmuş olabilir. Bilhassa tablet, bilgisayar ya da cep telefonunu gece vakti kullanmak ne yazık ki uzağı göremememize sebep olabiliyor. Bu sebeple göz doktorumuza başvurup bu mevzuyla ilgili ayrıntılı bir muayene istenilmesi gerekiyor. Tablet ya da bilgisayar kullanımı bırakıldığı vakit uzağı görememe sorunu düzelebiliyor. Lakin uzun müddet tablet ya da bilgisayar kullanımı kalıcı hasara da yol açmış olabilir” diye konuştu.

“Ekran parlaklığını düşük düzeyde kullanmak gerekiyor”

Ekran parlaklığının düşük düzeyde kullanılmasını tavsiye ettiklerini belirten Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Kömür, “Göz yorgunluklarına karşı göze direk gelen ışıkları engelleyici gözlükler bulunuyor. Bu gözlükleri kullanabiliriz. En değerlisi süreyi yani tablet ya da bilgisayar, cep telefonu kullanımını asgarî tutmamız gerekiyor. Ekran parlaklığını daha düşük düzeyde tutup olağan karanlık ortam yerine aydınlık bir ortamı tercih etmemiz gerekiyor. Gündüz ekran parlaklığını daha düşük pahalara alarak o formda cihazlarımızı kullanabiliriz. Geceleyin de karanlık modta ve düşük kontrast ayarlarında kullanılması gözümüzün yorulmaması açısından daha yararlı olabiliyor. En uygunu aygıtlarımızın kullanım mühletini azaltmamız gerekiyor” formunda konuştu.

Uzun mühlet tablet, bilgisayar ya da akıllı telefon kullanımının beğenilen kuruluğa da yol açtığını söyleyen Dr. Kömür, “Tablet, bilgisayar ya da cep telefonuna çok fazla bakıldığında göz kırpma sayımız azaldığında ister istemez kuruma oluyor. Bunun için yapay gözyaşları kullanabiliyoruz. Gözümüzdeki kuruluğu dengelemek için yapay gözyaşı yararlı olabilir. Bilgisayar ya da tableti kullanmamız gerektiğinde 10 dakikada bir 10 metre uzağa bakıp gözümüzü dinlendirip bir dakikalığına, ondan sonra işimize devam edersek daha az ziyan almış oluyoruz” sözlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”