Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Uydu Destekli Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Otomasyon Projesi”

Günlük Yayın: 01.08.2023 14:59
“Uydu Destekli Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Otomasyon Projesi”

Karabük Üniversitesi akademik personellerin görev aldığı ve proje ortağı olarak bulunduğu “Uydu Destekli Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Otomasyon Projesi” gerçekleştirilen çalıştayla tamamlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda ve TÜRKSAT A.Ş organizasyonunda gerçekleştirilen “Uydu Destekli Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Otomasyon Projesi” kapsamında “Türkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Mimarisi Standartları” çalışması ve çalıştayı, Karabük Üniversitesi katkılarıyla tamamlandı.

26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde TÜRKSAT Merkez Yerleşkesinde gerçekleştirilen çalıştaya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Esma Dilek, Akıllı Ulaşım Sistemleri Daire Başkanı Murat Mustafa Harman ile TCDD, ASELSAN, Karayolları Genel Müdürlüğü temsilcileri, ilgili belediyeler ve sektör paydaşları katıldı. Altı oturum halinde gerçekleştirilen çalıştayın beş oturumu, Karabük Üniversitesi akademik personelleri tarafından gerçekleştirildi.Uydu Destekli Ulusal Akilli Ulasim Sistemleri Otomasyon Projesi2

İlgili oturumlarda Doç. Dr. M. Tahir Güneşer “AUS Alanında 5G ve Ötesi Haberleşme” başlıklı konuyu, Dr. Öğr. Üyesi Cihat Şeker “Akıllı Ulaşım Sistemlerinde Araç-Nesne (V2X) Haberleşme Yöntemleri” başlıklı konuyu, Dr. Öğr. Üyesi İsa Avcı “Akıllı Ulaşım Sistemlerinde Güvenlik” başlıklı konuyu, Dr. Öğr. Üyesi Cevat Özarpa “Akıllı Ulaşım Standartlarında Türkiye Durumu ve Beklentiler” başlıklı konuyu ve Öğr. Gör. Bahadır Furkan Kınacı ise “Dünyadaki Akıllı Ulaşım Standartları” başlıklı konuyu sundu.

Ülkemizin Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) alanında temel taşı oluşturacak olan çalışma, Karabük Üniversitesi katkıları ile sektörün hizmetine sunulmaya hazır hale geldi. KBÜ akademik personelinin hazırlamış olduğu rapor, kısa bir süre içerisinde Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından yayınlanacak. (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.