Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Türkiye’ye fındık ihracatından 1 milyar 798 milyonluk döviz girdisi sağlandı

Ekonomi Yayın: 06.09.2023 00:00
Kaynak: İHA

1 Eylül 2022 tarihinde başlayıp 31 Ağustos 2023 tarihinde sona eren 2022/2023 fındık ihraç döneminde ülkemiz genelinden ihraç edilen fındık ölçüsü 299 bin 462 ton gerçekleşirken, karşılığında 1 Milyar 798 Milyon 876 Bin dolar fiyatında döviz girdisi sağlandı.

2022/23 döneminde gerçekleşen fındık ihracatında evvelki döneme nazaran ölçüde yüzde 12, döviz girdisinde ise yüzde 9 düşüş yaşandı. Toplam 122 ülkeye gerçekleştirilen fındık ihracatında en büyük hissesi klasik ihraç pazarları olan Avrupa ülkeleri aldı.

2022/2023 Fındık ihraç döneminde Trabzon toplam fındık ihracat ölçüsünün yüzde 34’lük kısmını tek başına gerçekleştirdi. Trabzon’dan 101 bin 858 ton fındık ihraç edilerek karşılığında 615 milyon 648 bin 471 dolar döviz girdisi sağlandı. Dönemde Trabzon’dan ihraç edilen fındık ölçüsünde yüzde 11 düşüş yaşanırken, ihracat fiyatında ise yüzde 1 oranında artış sağlandı. Trabzon’dan 60 farklı ülkeye fındık ihraç edilirken, en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla İtalya, Almanya, Polonya, Fransa ve Brezilya oldu.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamulleri Bölüm Komitesi Lider Yardımcısı Sebahattin Arslantürk, başta Avrupa pazarları olmak üzere global ölçekte yaşanmakta olan yüksek enflasyonist baskılar, talep daralmalarına yol açtığını, buna karşın 300 Bin Tona yakın fındık ihraç edilebilmesinin ihracatçının değerli bir başarısı olduğunu söyledi. Arslantürk, alıcı ülkelerdeki talep daralması ve yeni alımlardan çok daha düşük fiyatlı ikame eserlere yönelinmesi, stok yapılmaması üzere alıcı davranışlarının fiyatlarda baskı oluşturarak ihraç edilen fındık ölçüsünün düşmesine yol açtığı üzere ihraç fiyatlarının da bir evvelki dönemin altında kalmasına da neden olduğunu belirtti.

Yeni hasat periyodunda; fındık fiyatlarının istikrarlı bir halde artış trendini sürdürebilmesinin denetiminin üreticinin elinde olduğunu ve üreticinin eserini çabucak pazara indirmek yerine peyder pey aşikâr aralıklarla eserini satması için üreticinin çok temkinli hareket etmesi gerektiğine vurgu yapan Arslantürk, devletin açıkladığı fındık alım fiyatları üzerinde fiyat oluşumunu üreticinin sağlayabileceğini, fiyat oluşumlarında ihracatçının hiçbir tesiri olmadığını ve fiyatları üretici davranışlarının belirlediğini söz etti.

Arslantürk, bilhassa Karadeniz Bölgesi için altın kıymetinde olan fındıkta kaliteli eser üretiminin teşvik edilmesi, bahçe bakım ve yenilemesi ile ünite başına randımanı artıracak üretime dönük takviye siyasetleri geliştirilmesi ve fındık üretiminde makineli tarıma uygun yerlerde makineli tarıma tartı verilmesi için üreticiye takviye verilmesi ile fındık üretiminde kalitenin artacağını, bu durumun ihracatımıza da olumlu yansıyacağını kelamlarına ekledi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Aranan 2 şüpheli jandarma tarafından yakalandı

Zonguldak Yayın: 03.12.2023 16:48
Kaynak: İHA
Aranan 2 şüpheli jandarma tarafından yakalandı

Zonguldak’ta jandarma ekipleri aranan 2 şüpheliyi yakaladı. Şüpheliler tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığınca, Aranan şahısların yakalanmasına yönelik icra edilen faaliyetler neticesinde; İl Merkez ilçesinde Bina İçerisinde Muhafaza Altına Alınmış Eşya Hakkında Hırsızlık suçundan 8 yıl, 24 ay hapis cezası olan 1 şahıs, Kdz. Ereğli ilçesinde Adet Gereği Açıkta Bırakılmış Eşya Hakkında Hırsızlık suçundan 9 yıl, 20 ay, 22 gün hapis cezası olan 1 şahıs olmak üzere toplamda 2 şahıs yakalandı.

Şüpheliler çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.

Paylaş: