Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Türkiye’nin 100 Yıllık Afet Değerlendirme Çalıştayı”

İlçe Haberleri Yayın: 26.10.2023 00:48
İhlas Haber Ajansı
“Türkiye’nin 100 Yıllık Afet Değerlendirme Çalıştayı”

Karabük Valiliği öncülüğünde, Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Yıldız Teknik Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi iş birliği ve Karabük Üniversitesinin (KBÜ) ev sahipliğinde “Türkiye’nin 100 Yıllık Afet Değerlendirme Çalıştayı” gerçekleşti.

KBÜ 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştaya; KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Vali Yardımcısı Muhittin Gürel, KBÜ rektör yardımcıları Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Elif Çepni ve Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş ile Genel Sekreter Lütfü Köm, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, AFAD İl Müdürü Gazanfer Erbay, kurum müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış oturumunda konuşan KBÜ Rektörü Kırışık, Türkiye coğrafyasında pek çok afet türünün tarih boyunca sıkça yaşandığını ve bundan sonra da yaşanacağının öngörüldüğünü belirtti. Deprem, toprak kayması, sel felaketi, çığ düşmesi gibi birçok doğa kaynaklı afetlerin yanı sıra stratejik ve jeopolitik konum nedeniyle yakın bölgedeki savaşlar, olağan dışı göçler, insan kaynaklı ihmaller ve terörden kaynaklanan sabotajlar nedeniyle de afetlerin yaşandığını aktaran Kırışık, “Bu nedenle afet öncesi alınacak tedbirler ve afet sonrasındaki ilk müdahale ve süreç yönetimi giderek daha önemli bir hale geliyor. Son yüzyılda yaşanan afetler, afetlere karşı alınan tedbirlerle bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübeler, afet yönetiminin tek bir merkezden yapılmasını elzem kılmıştır. Afet ve afetlere önleyici tedbirlerin alınmasında, yeni toplu konut ve yerleşim bölgelerinin belirlenmesinde, üniversitelerin inşaat mühendisliği, çevre mühendisliği, jeoloji ve jeofizik mühendisliği ve benzeri anabilim dallarının katkıları mutlaka çok önemlidir” dedi.

“Afet riskini azaltmak öncelikli ödev olmalı”

Türkiye’nin yüksek riskli ülkeler arasında küresel risk endeksinde 191 ülke arasında 45. sırada yer aldığını belirten KBÜ Rektörü Kırışık, “Afet riskini azaltmak tüm kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra vatandaşlarımızın da öncelikli ödevi olmalı. Nasreddin Hocamızın tavsiyesi doğrultusunda henüz afet yaşanmadan önlemleri almak son derece önem arz etmektedir. Deprem, sel felaketi ve benzeri doğal afetler öncesi alınacak tedbirler çerçevesinde yapı stoku envanterinin son ve en güncel halinin alması, kentsel dönüşüm bölgelerinin belirlenmesi, devam eden ve yeni başlayacak olan kentsel dönüşüm projelerinin ülkemizin imkanları doğrultusunda tamamlanması, fay hatları üzerindeki yerleşimlerin yeniden gözden geçirilmesi, belediyelerin ruhsatlandırma görevlerini en titiz şekilde yerine getirmesi, yapı denetimlerinin yasalara uygun şekilde yapılması, ağaçlandırma çalışmalarının hem artırılması hem de gözden geçirilmesi, dere yataklarının ıslah edilmesi, depreme dayanıklı inşaat malzemesi ve bina modellerinin geliştirilmesi, anaokuldan üniversiteye afet anında korunma ve sonrası ilk yardım eğitimlerinin bütün öğrencilere verilmesi ve bu eğitimlerin güncel tutulması sayılabilir. Bu esnada kamu politikaları analizi alanında çalışma yapan bir akademisyen olarak bizim de afetlerle ilgili ortaya koymak istediğimiz belli yaklaşımlar bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Afetler ders niteliğinde

KBÜ Rektörü Kırışık, afetlerin öğretici etkilerinin olduğunu aktararak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Her bir afet afetle ilgili bize nasıl davranmamız gerektiğine yönelik belli sırlar veriyor. Bu anlamda 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin bize gösterdiği önemli bir sır olarak, afetlerin merkez alınarak ulaşım problemleri ortaya çıkabileceği öngörülerek her il ve ilçe merkezinde oluşturulması, önemli bir veri olarak ortaya çıkmıştır. Bunun dışında depreme, yangına ve diğer felaketlere hazırlıklı bir şekilde oluşturulacak binalarla kent merkezlerinde afete hazırlık ve afet sonrası acil müdahale yapılması, bizim için önemli bir öğretici etki olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında felaketlerden öğrendiğimiz en önemli konulardan bir tanesi apartman türü yapılaşmaların felaketler kapsamında oldukça yıkıcı, zarar verici etkilerinin olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla bu noktada gelişmiş ülkeleri değerlendirdiğimizde Amerika Birleşik Devletleri’nde yapı stokunun yüzde 83’ü tek katlı ya da iki katlı müstakil bahçeli evler şeklinde ortaya çıkmaktadır. İngiltere’de bu oran yüzde 79 olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye coğrafyasına baktığımızda sadece yüzde 1.02’si insan yerleşim alanı olan yüzde 98.98’i yani yüzde 99’u insan yerleşim alanı olmayan bir coğrafyada bulunmaktayız.”

Türkiye’nin 100 Yıllık Afet Değerlendirme Çalıştayı açılış konuşmalarının ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un “Türkiye’nin 100 Yıllık Deprem Tarihi”, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Yenigün’ün “Son 100 Yılda Meydana Gelen Hidrometeorolojik Afetler ve Çıkarılacak Dersler”, KBÜ Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Kasım Yılmaz’ın “Türkiye’de Afet Yönetimi Açısından Yangınlar Genel Değerlendirme”, Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gazenfer Erbay’ın “Karabük’ün Afetsellik Değerlendirmesi”, Karabük Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hasan Öztürk’ün “Karabük İlinde Kentsel Dönüşüm Uygulamaları ve Yapı Denetim Faaliyetleri” başlıkları üzerinde Türkiye’nin 100 Yıllık Afet Değerlendirmesinde bulunmasıyla sona erdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SİYASETE “İYİ” GELMEDİ…

Manşet Yayın: 21.02.2024 13:12
SİYASETE “İYİ” GELMEDİ…

Türk siyasetinin denge aradığı siyasi arenada, geçmişte milliyetçi ve sağ siyaset bulvarında politika yapan Meral Akşener, Türk siyasetine “İyi” getirmek üzere muhaliflerle harekete geçmişti..

2017 anayasa değişikliği referandumu sonrasında, muhalifler yeni bir merkezci siyasi parti kurmak için Akşener liderliğinde, 2017 sonunda  İYİ Parti’yi kurdular.

Kurucu üye listesinde ağırlıklı olarak MHP ve ülkücü kökenli kimseler bulunsa da Refah Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokratik Sol Parti’de görev yapmış kişilerin de aldığı İyi Parti, Türk siyaseti içi yeni bir nefes olarak görülmüştü..

Kısa sürede, daha önce başka partilerden seçilmiş beş milletvekili ile genel seçimler öncesinde CHP’den 15 milletvekili daha İyi Partiye geçerek, Cumhurbaşkanı adayı çıkarabilecek meclis grubu oluşturulması sağlandı..

İYİ Parti, ilk katıldığı 2018 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile birlikte Millet İttifakını kurdu ve %9,96 oy ile TBMM’de 43 milletvekili kazandı.

2019 yerel seçimlerinde, CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı, muhalefete yıllar sonra ilk büyük seçim başarısını kazandırdı…

Başkent Ankara ile en büyük şehri İstanbul dahil olmak üzere metropol bölgelerinde, iktidar partilerinin yönettiği yerel yönetimleri kazandı..

CHP, İP, DP, SP’den oluşan Millet İttifakına, DEVA ve Gelecek Partisinin de katılmasıyla güçlenen Altılı Masa, Güçlendirilmiş Parlementer Sistem Sloganıyla 2023 genel seçimleri için seçmenlerde büyük beklenti oluşturmuştu…

Millet İttifakı, adaylık sürecini iyi yönetemediği için, seçmende karşılığı olan adaylar yerine başka adaylara yöneldi..

İttifak liderleri de, kamuoyu ve ittifak görüşü yerine şahsi fikirlerinde ısrar edince, seçimi garantiye alacak aday yerine başka adayda karar kılındı..

İyi Parti Lideri Akşener’in aday belirleme sırasında masayı terkedip dönme sürecinde değişen siyaset, aday isminde de değişikliğe yol açtı..

Millet ittifakı adayının CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu olması, Cumhur ittifakı liderleri ve partilerinde adeda coşkuyla karşılandı..

Seçimin ilk turunu Cumhur İttifakı adayı Erdoğan önde, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu ikinci tamamladı..

İkinci turda, adaylardan Sinan Oğan’ın da Cumhur ittifakı tarafında yer almasıyla güçlenen Cumhur İttifakı, Erdoğanı yeniden Cumhurbaşkanlığına taşıdı..

Muhalefet yerel seçimlerle yakaladığı başarıyı genel seçimlerde sürdürebilmek için, ilk olarak Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarını aday olarak kamuoyuna sundu…

Siyaset meydanında büyük kabul gören İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığına yeşil ışık yakmayan Millet ittifakının, siyaseti iyi okuyamaması, genel seçimlerin kaybedilmesinde en büyük etken oldu..

İttifak partilerinin yaptıkları açıklamalar, ittifakı dağıtırken, yerel seçimler için ittifak partilerinin kendi adaylarıyla seçime katılma açıklamaları ise muhalefetin zayıflamasına yol açarken, Cumhur İttifakına muhalefet desteği getirdi..

Sağ siyasetin büyük umut beklediği, Akşener liderliğindeki İyi Parti, siyesetteki istikrarını sürdüremeyince, tavandan tabana istifalarla siyasi kayıplar yaşamaya devam ediyor…

Yerel seçimler için kendi adayları ile yarışta ısrar eden İyi Parti Lideri Akşener’in bu ısrarı, Cumhur İttifakına destek olarak yorumlanmakta…

İstifalara rağmen, il ve ilçe belediye başkan adaylarını açıklayarak adeta tek başına siyasete meydan okuyan Akşener’in, bu çıkışlarının seçim sonuçlarına olumlu etki yapma ihtimali oldukça zayıf…

İyi partinin dalından, her gün bir yaprak dökülürken, yerel seçimler, Akşener’in siyasi hayatının dönüm noktası olacak..

Kısaca Akşener, İyi Partiyle siyasete iyiyi getiremedi..

Düşünce ve görüşlerin ışık olması dileğiyle…