KBÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu, Safranbolu Belediyesi ve Ensar Vakfı Karabük Şubesi işbirliğinde düzenlenen “Türkiye’de ve Dünya’da Uluslararası Öğrenci Hareketliliği” programı gerçekleştirildi.
Fen Fakültesi Konferans Salonu’ndaki programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, Ensar Vakfı Karabük Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Acarlı Üniversite Akademik, İdari Personeli ve öğrenciler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, “Bu projeyi başlatan herkese teşekkür ederim. Üniversitemiz bu hareketi yapmakta geç kaldı. Erasmus ve Mevlana programı ile gelen öğrencilerimiz var. Dünyanın köy haline geldiği şeklinde tanımlanmakta öğrenci hareketliliğinin artması bu fizibiliteyi hızlı şekilde geliştirdi. Gittiğimiz yerlerde bu değişimlerin öğrencideki özgüven, kültür alışverişi, oluşan önyargıların kırılması gibi faydalarını gördük. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ebubekir Armağan ise yaptığı konuşmada, “Herhangi bir bireyin lise veya üniversite için kendi ülkesinden başka ülkeye gitmesi uluslararası öğrencilik tanımını vermemektedir. Yabancı dil öğrenme, yükseköğrenim isteği, eğitim ve kariyer isteği ile öğrenciler kendi ülkelerinden başka ülkelere gitmeye başlamıştır. Bu sadece bir uluslararası öğrencinin kendi ülkesini bırakıp başka bir ülkeye gitmesi bağlamında kişisel bir tercih olarak adlandırılamaz. Hareketliliğe sebep olan en temel ve belirgin unsur küreselleşmedir. Bunun için İngilizce zaruriyet arz ediyor. Teknolojinin yoğun olarak üretildiği ülkelere öğrenciler bilgi öğrenmek için gidiyor. Artan rekabet ülkeleri ciddi şekilde bilgi ihracat ve ithalat etmeye sevk ediyor. Gelişmiş ülkeler nitelikli öğrencilere sahip çıkmakta.” diyerek Ülkelerin ve Türkiye’nin uluslararası öğrenci hareketliliği ile ilgili bilgi verdi.
İlahiyat Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Şehrur İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ebubekir Armağan’a konuşmalarından dolayı teşekkür etti. Üniversite Orman Fakültesi Sekreteri Ergün Akgün’de Armağan’a Teşekkür Sertifikası’nı takdim etmesinin ardından program sona erdi.