Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Türkiye’de ve Dünya’da Uluslararası Öğrenci Hareketliliği”

Gündem Yayın: 17.04.2015 12:18
“Türkiye’de ve Dünya’da Uluslararası Öğrenci Hareketliliği”

KBÜ Uluslararası Öğrenci Topluluğu, Safranbolu Belediyesi ve Ensar Vakfı Karabük Şubesi işbirliğinde düzenlenen “Türkiye’de ve Dünya’da Uluslararası Öğrenci Hareketliliği” programı gerçekleştirildi.
Fen Fakültesi Konferans Salonu’ndaki programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, Ensar Vakfı Karabük Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Acarlı Üniversite Akademik, İdari Personeli ve öğrenciler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, “Bu projeyi başlatan herkese teşekkür ederim. Üniversitemiz bu hareketi yapmakta geç kaldı. Erasmus ve Mevlana programı ile gelen öğrencilerimiz var. Dünyanın köy haline geldiği şeklinde tanımlanmakta öğrenci hareketliliğinin artması bu fizibiliteyi hızlı şekilde geliştirdi. Gittiğimiz yerlerde bu değişimlerin öğrencideki özgüven, kültür alışverişi, oluşan önyargıların kırılması gibi faydalarını gördük. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ebubekir Armağan ise yaptığı konuşmada, “Herhangi bir bireyin lise veya üniversite için kendi ülkesinden başka ülkeye gitmesi uluslararası öğrencilik tanımını vermemektedir. Yabancı dil öğrenme, yükseköğrenim isteği, eğitim ve kariyer isteği ile öğrenciler kendi ülkelerinden başka ülkelere gitmeye başlamıştır. Bu sadece bir uluslararası öğrencinin kendi ülkesini bırakıp başka bir ülkeye gitmesi bağlamında kişisel bir tercih olarak adlandırılamaz. Hareketliliğe sebep olan en temel ve belirgin unsur küreselleşmedir. Bunun için İngilizce zaruriyet arz ediyor. Teknolojinin yoğun olarak üretildiği ülkelere öğrenciler bilgi öğrenmek için gidiyor. Artan rekabet ülkeleri ciddi şekilde bilgi ihracat ve ithalat etmeye sevk ediyor. Gelişmiş ülkeler nitelikli öğrencilere sahip çıkmakta.” diyerek Ülkelerin ve Türkiye’nin uluslararası öğrenci hareketliliği ile ilgili bilgi verdi.
İlahiyat Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Şehrur İpekyolu Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ebubekir Armağan’a konuşmalarından dolayı teşekkür etti. Üniversite Orman Fakültesi Sekreteri Ergün Akgün’de Armağan’a Teşekkür Sertifikası’nı takdim etmesinin ardından program sona erdi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yaşlı adamı dolandıran şüpheliyi polis kıskıvrak yakaladı

Gündem Yayın: 25.05.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ın Niksar ilçesinde telefonla aradığı yaşlı adamı, kendisini ‘savcı ve emniyet görevlisi’ olarak tanıtıp 8 bin 500 dolar dolandıran şüpheli polis tarafından yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İ.Ö. (85) adlı yaşlı adamı telefonla arayan bir şahıs, “Adınız terör örgütüne karıştı, kimliğiniz bir olayda kullanıldı” diyerek yaşlı adamdan verdiği hesaba 8 Bin 500 dolar göndermesini istedi. Yaşlı adam da verilen hesap numarasına havale yoluyla parayı gönderdi. Bununla yetinmeyen dolandırıcılar tekrardan yaşlı adamı arayarak yeniden para göndermesini istedi. Durumun Niksar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince öğrenilmesinin ardından harekete geçen asayiş büro ekipleri çalışma başlattı. Yaşlı adamla irtibata geçen polisler, dolandırıcı şahsın parayı elden alması yönünde ikna etti. Yapılan çalışmalar neticesinde olayın şüphelisi E.E. (39) isimli şahsın Tokat-Niksar minibüsleriyle ilçe merkezine geleceği değerlendirilmesi üzerine harekete geçen polisler, şüpheli şahsı kısa sürede yakaladı. Şüpheli E.E. emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.