Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Trabzon turizmle uçuyor, yeni havalimanı projesi masada

Ekonomi Yayın: 23.08.2023 00:00
İhlas Haber Ajansı
Trabzon turizmle uçuyor, yeni havalimanı projesi masada

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon’da artan turizm trafiği nedeniyle yolcu sayısının arttığına dikkat çekerek, yeni bir havalimanı projesinin planlandığını söyledi.

Bakan Uraloğlu, “Trabzon Havalimanı yıllık 4 milyon yolcu kapasitesiyle ülkenin en değerli havalimanlarından birisi. İç çizgi yolcu sayısında 7. sırada, dış sınır yolcu sayısında ise 10. sırada yer alması çok kıymetli bir muvaffakiyet. 30 Haziran 2023 tarihinde, 145 uçak trafiğiyle adeta rekor kıran Trabzon’a yeni bir Havalimanı kazandıracağız. 2023 yılı Ocak-Temmuz ayları ortasında Trabzon’a, 339 bin 695 yerli ve 397 bin 442 yabancı olmak üzere toplam 737 bin 137’ye ulaştı. Daima artan turizm potansiyeli ve turist sayısı yeni havalimanı muhtaçlığını doğurmuştur. Yeni bir havalimanı projesi hayata geçirilene kadar mevcut havalimanı fonksiyonunu sürdürecek. Tıpkı vakitte mevcut havalimanında iyileştirmeler yapıldı. Turizm dalındaki bu olumlu gelişmelerin bölgenin ekonomik kalkınmasına da önemli katkı sağlayacağına olan inanıyorum” dedi.

Turizm potansiyeliyle dikkat çeken Karadeniz Bölgesi’nin, doğal hoşlukları, yaylaları ve deniziyle bir cazibe merkezi haline geldiğini vurgulayan Bakan Uraloğlu, “Trabzon Havalimanı’na Almanya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Irak Kürdistan Bölgesi, İsrail, Katar, KKTC, Kuveyt, Suudi Arabistan, Umman ve Ürdün üzere 12 farklı ülkeden uçakların iniş yaptı. Bu durum bölgedeki turizm potansiyelinin değerli göstergesidir. Her geçen yıl bu potansiyel giderek daha da artıyor” diye konuştu.

Trabzon’daki turizm hareketliliği sayılara yansıdı

Trabzon’da 2022 turist sayılarını da paylaşan Bakan Uraloğlu, “Yerli turist sayısı 293 bin 657, yabancı turist sayısı 222 bin 48 olmak üzere toplam 515 bin 705 turist ziyaret etti. 2023 yılı Ocak-Temmuz turist sayıları ise, yerli 339 bin 695 ve yabancı 397 bin 442 olmak üzere toplam 737 bin 137’ye ulaştı. Uçak yolcu sayısında da önemli artış yaşandı. 2022 yılında iç sınır yolcu sayısı 2 Milyon 471 bin 442, dış çizgi yolcu sayısı 703 bin 337 olmak üzere toplam 3 milyon 174 bin 779 oldu. 2023 yılı Ocak-Temmuz yolcu sayıları da iç çizgi yolcu sayısı 1 milyon 498 bin 345, dış sınır yolcu sayısı ise 457 bin 606 olmak üzere toplam 1 milyon 955 bin 951’e ulaştı” sözlerini kullandı.

Öte yandan Trabzon Havalimanı 2023 yaz tarifesi dış sınır uçuşu gerçekleştirilen ülkeler ve uçuş sayıları şu biçimde oluştu:

“Almanya (Dusseldorf, Köln, Stutgart, Hannover, Munich, Frankfurt) 260 uçuş, Azerbaycan (Bakü) 50 uçuş, BAE (Sharjah, Dubai, Abu Dhabi) 598 uçuş, Bahreyn (Bahreyn) 236 uçuş, Irak (Erbil, Bağdat) 35 uçuş, İsrail (Tel Aviv) 59 uçuş, Katar (Doha) 57 uçuş, KKTC (Lefkoşa) 87 uçuş, Kuveyt (Kuveyt) 521 uçuş, Suudi Arabistan (Riyad, Cidde, Medine, Damman, Buraydah) Bin 166 uçuş, Umman (Muscat, Sohar) 488 uçuş, Ürdün (Amman) 352 uçuş olmak üzere toplam 3 bin 909 uçuş.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.