Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

TÖMER Öğrencilerinden Başkan Aksoy’a Ziyaret

Safranbolu Yayın: 29.07.2016 14:10
Yazar:
TÖMER Öğrencilerinden Başkan Aksoy’a Ziyaret

Kısa adı TÖMER olan Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezinin Karabük Üniversitesinde okuyan 18 öğrencisi Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’u makamında ziyaret ettiler.

TÖMER Müdürü Yard. Doç. Mustafa Kundakçı, TÖMER Müdür Yardımcısı Okutman Yılmaz Bacaklı ile birlikte Başkan Aksoy’u ziyaret gelen öğrenciler Safranbolu’yu çok beğendiklerini ve mutlaka daha geniş bir zaman ayırarak gezmek istediklerini belirttiler.

Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan Kundakçı, TÖMER’in Ankara Üniversitesi TÖMER, 1984 yılında, yabancılara Türkçe öğretmek amacıyla dünyanın önde gelen dil ve kültür merkezleri örnek alınarak “Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER)” adıyla kurulmuştur. TÖMER’in açık adı, 2001 yılında “Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi” olarak ve 2011 yılında “Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi” olarak değişmiştir.

1989 yılından itibaren İngilizce, Fransızca ve Almanca öğretimine başlayan TÖMER’de bugün Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Rusça, Japonca, Çağdaş Yunanca, Bulgarca, Boşnakça, Sırpça, Hırvatça, Çince, Arapça, Lehçe, Korece, Farsça dilleri ve Osmanlı Türkçesi öğretilmektedir” dedi.

Ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Aksoy, öğrencilerin Türkçelerinin oldukça iyi seviyede olduğunu belirterek, bundan da  memnuniyet duyduğunu söyledi.

Çeşitli ülkelerden gelen 18 öğrenciye Safranbolu hakkında bilgiler veren Başkan Aksoy; “Safranbolu olarak çok sayıda kardeş şehrimiz bulunmakta. Bununla birlikte yine çok sayıda ülkeye gerek belediye faaliyetleri gerek tanıtım ve fuarlara katılmak üzere gitmekteyiz. Ziyaret ettiğimiz her ülkede büyük bir sevgi ile karşılanıyoruz. Safranbolu bu bakımdan Osmanlıdan günümüze bir köprü vazifesi görmekte.  Burada Osmanlının izlerini her yerde görmeniz mümkündür. Yine Safranbolu’nun bu yıl alanında tek 17. si düzenlenecek olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali ile de adından tüm dünyada söz ettirdiğini söyleyebiliriz. Festivalimize İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi proje ortaklığı yapmakta. Bu yıl Orta Doğu’dan da filmler getirmeyi planlıyoruz. Bununla birlikte TÜRKSOY üzerinden çalıştığımız örneğin Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan gibi Türkî Cumhuriyetlerden destek almaktayız. Bu kapsamda Türk Dünyası Kültür bakanlığı İş Birliği Teşkilatı ile çalışmalar yapmaktayız” dedi.

Belediye olarak gerçekleştirdikleri restorasyon çalışmaları ile de gündemde olduklarını kaydeden Başkan Aksoy tüm bu çalışmaları belgelendirdiklerini ifade ederek,  Avrupa Şeref Diploması ve şeref bayrağı ile ödüllendirildiklerini bu yıl ada Avrupa konseyinin verdiği en büyük 3. Büyük ödül olan Avrupa Şeref Plaketini aldıklarını söyledi. Amaçlarının en büyük ödül olan Avrupa Büyük ödülünü almak olduğunu söyledi.

Öğrencilere önümüzdeki günlerde Safranbolu Belediyesinin düzenleyeceği bir gezi programı ile Safranbolu tanıtılacak.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Araçlarında uyuşturucu madde ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı

Kastamonu Yayın: 24.04.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı
Araçlarında uyuşturucu madde ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde jandarma ekipleri tarafından arama yapılan araçta uyuşturucu ile yakalanan 2 şahıs tutuklandı.

Edinilen bilgiye göre, Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince uyuşturucu madde imal ve ticaretinin önlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar neticesinde Tosya ilçesinde 2 şahsa ait ikamet ve araçlarında yapılan aramada, paketler halinde hazırlamış satışa hazır 150 gram metamfetamin, esrar ve 16 bin 800 TL suçtan elde edildiği değerlendirilen para ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıslar, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkartılan şahıs tutuklandı.

Paylaş: