Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Tokat’tın tek kent müzesi 100 bin ziyaretçi ağırladı

Kültür Sanat Yayın: 18.09.2023 16:36
Kaynak: İHA

Tokat’tın Zile ilçesinde bulunan Zile Kent Müzesi yaz dönemi boyunca 100 bin ziyaretçi ağırladı.

Tokat’ın Zile ilçesinde bulunan ve geçtiğimiz yıl hizmete başlayan Zile Kent Müzesi kentin tek Kent Müzesi olma özelliğini taşıyor. Zile panayırı, Zile el sanatları, Zile pekmezinde kullanılan araçlar üzere birçok malzemesi barındıran müze kentin ilgi odağı pozisyonunda bulunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken müze yaz dönemi boyunca ilçe vatandaşları dışında 100 bin ziyaretçi ağırladı.

“Yaz döneminde 100 bin kişi burayı ziyaret etti”

Yaz dönemi boyunca 100 bin ziyaretçiye ulaştıklarını belirten Müze sorumlusu Kurtuluş Uygun, “Bulunduğumuz nokta dikdörtgen bir plan çerçevesinde 1900’lere kadar bir kışla binası olarak kullanılmıştır. Sonrasında burası bir virane hal alıyor, 2010’lı yıllarda burada bir çatı üretimi gerçekleştiriliyor. Akabinde uzun bir mühlet bekleyiş başlıyor akabinde 2022 yılında belediyemiz sayesinde buraya kent müzesi yapılıyor. Burası Zileli insanların dedelerinden dinlediği şeylerin kent müzesi dediğimiz halinin yaşayan müze temalı biçimidir. Bizim buradaki emelimiz dedelerden anlatılanların bir modülünü burada insanlara gösterebilmek. Burada Zile’ye dair birçok şey görülebiliyoruz. Zile panayırı, Zile pekmezi deniliyor ve onun burada bir makinesi var. O makine yaklaşık 400 yaşında, burada bizim aktarmak istediklerimiz buydu Zilelilerin günlük hayatta gördüğü şeyler burada bulunuyor. Burada ağır ilgi gördük geçtiğimiz yıl burası faaliyete girdi. Bu yıl yaz döneminde 100 bin kişi burayı ziyaret etti. Günlük ziyaret eden bireylerin yüzde 90’ı farklı bireyler birebir şahıslar gelmiyor. 100 bin sayısına dönemde ulaştık zira Zileli vatandaşların istediği bir yer oldu ve insanların ağır ilgisini gördü” formunda konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ölen bebeğini arsaya gömen anne hakim karşısına çıktı

Gündem Yayın: 28.09.2023 04:48
Kaynak: İHA

Ordu’da, dünyaya getirdiği bebeği evinin yakınındaki bir arsaya gömdüğü iddiasıyla yargılanan ve ilk duruşmasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan anne, 2. kez hakim karşısına çıktı.

Olay, Altınordu ilçesi Karşıyaka Mahallesi 933 Sokak’ta 6 Ekim tarihinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri, 11 Eylül tarihinde dünyaya gelen kız bebeğinin annesi Bilge Ç.yi (27) gözaltına aldı. Bebeğin evde olmaması üzerine kadını sorguya alan polis ekipleri, kadının sorgusunda bebeğini gömdüğü bilgisine ulaştı. Kadının itirafı üzerine evlerinin karşısında bulunan tarlada arama yapan polis ekipleri, çöp torbasına benzer bir şeye konularak gömülen bebeği çıkarttı. Bebeğin cesedi, otopsi için Ordu Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Olayın ardından sevk edildiği hakimlikçe tutuklanan anne Bilge Ç., delillerin toplanması, suç vasfının değişme ihtimalinin bulunması ve tutuklulukta geçirdiği süre göz önüne alınarak ilk duruşmasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Bugün (26 Eylül 2023) tarihinde davanın 2. duruşması görüldü. Duruşmada DNA sonucuna göre bebeğin babası olduğu düşünülen S.Ö.’nün müşteki sıfatıyla ifadesi alındı. S.Ö. duruşmada, kısa bir süre birliktelik yaşadıklarını, gebelik sürecinden bilgisinin olmadığını, hamile kalacağını düşünemediğini söyledi. S.Ö., çocuğun kendisine ait olduğunu mahkemede öğrendiğini ifade ederek, “Bebeğe bilerek zarar verdiyse kendisinden şikayetçiyim, ben bebeğe sahip çıkardım” dedi.

Bilge Ç.’nin bebeğini bir süre sakladığı binada yaşayan komşusu M.K., evin yalıtımının zayıf olduğunu, herhangi bir bebek sesi duymadığını, Bilge Ç.’nin hamile olduğunu fark etmediklerini söyledi.

Tanık olarak ifadesi alınan Bilge Ç.’nin babası H.Ç., “Kızımın gebe olduğunu bilmiyordum. Sezonluk çalıştığım için 5-6 ay yaylada kalıyordum. Aynı evde ikamet ederken bir farklılık ve anormallik fark edemedim. Adlı süreçten sonra olaydan bilgim oldu” ifadelerine yer verdi.

Bilge Ç.’nin annesi S.Ç., ise kızının hamilelik sürecini ve gelişen olayları adli süreçte öğrendiklerini kaydetti.

Alınan ifadelerin ardından savcılık mütalaası sunuldu. Mütalaada, öldürmeye kasıt olmadığı, ölüm sebebinin belli olmadığı gerekçesiyle ceza verilmemesine yer olmadığını talep etti.

Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.