Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Tokatlı’dan tokatçıya tokat üzere yanıt

Gündem Yayın: 19.08.2023 16:48
Kaynak: İHA

Tokat’ta yaşayan Kadir Muharrir, arkadaşının telefonunu arayan dolandırıcılara verdiği yanıtla dolandırıcıyı bile şaşkına çevirdi.

Tokat’ta kombi tamiratı yaparak geçimini sağlayan Kadir Müellif, arkadaşını arayan ve dolandırıcı olarak düşündüğü bireylere verdiği karşılıkla dolandırıcıyı bile şaşkına çevirdi. Tokat’ta yaşayan Oğuzhan Doğan, WhatsApp üzerinden hukuk ofisinden aradıklarını belirten bir kişi tarafından, bir web sitesine üyeliği bozduğu için 3 bin 500 lira ödemesi gerektiği aksi halde hakkında tüzel süreç başlatılacağı belirtildi. Rastgele bir siteye üye olmadığını belirten Doğan, talep edilen para karşısında şaşkına döndü.

Yazar, durumu fark etmesi üzerine arkadaşını dolandırıcı olabileceklerine dair uyardı. Arkadaşını arayan bireylerle görüşen Kadir Muharrir, dolandırıcı olarak düşündüğü bireylere “Bu ailenin dolandırıcısı benim” diyerek reaksiyon gösterdi.

“3 bin 500 lira para talep ettiler”

Herhangi bir siteye üye olmadığını lakin site üyeliğinden ötürü kendisinden para talep edildiğini belirten Oğuzhan Doğan, “Beni birinci aradıklarında bir siteye üye olduğumu söylediler, iptal ettiğim içinde 3 bin 500 lira para talep ettiler. Ben bu türlü şeylere üye olmam, onay bildirisi üzere şeyler geliyor. Ben de bu türlü şeylerden uzak dururum. Birinci evvel olağan telefon ettiler bana, akabinde bana WhatsApp üzerinden IBAN attılar. En son WhatsApp’tan aradılar, onlarla kadir arkadaşım konuştu. O konuşunca dolandırıcı olduklarını anladım. Kadir konuştuktan sonra daha da aramadılar. Kadir arkadaşım mizah niyetiyle o denli dedi ve karşıdaki şahıslar uğraşamayacaklarını anlayınca telefonu kapattılar” dedi.

“Arkadaşımın da morali düzelsin diye bu türlü bir espri yaptım”

Arkadaşını arayanların 3 bin 500 lira para talep ettiğini belirten Kadir Müellif, “Arkadaşım, dükkanımın önünden geçiyordu, nereye gittiğini sordum. Kendisi bana para bulması gerektiğini söyledi. Sabah saatlerinde bir hukuk ofisinden aradıklarını ve 3 bin 500 lira borcu olduğunu, ödemezse icralık olacağını söyledi. Nereden aradıklarını sorduğumda WhatsApp üzerinden aradıklarını söyledi. Bunu duyunca dedim ’Sakin ol, bu türlü bir şey olamaz zira seni WhatsApp üzerinden aramazlar’. Arkadaşımı dükkanıma davet ettim, içeri geldi. WhatsApp’tan numarayı geri aradık ve arkadaşıma ’Sen sesini çıkarma ben arayacağım’ dedim. Bunların konuşmalarına dayanarak dolandırıcı olduğunu anladım. Mizahlı bir halde konuştum, onların dolandırıcı olduğunu ve arkadaşımı dolandırmaya çalıştıklarını hissetim. Arkadaşımın da morali düzelsin diye bu türlü bir espri yaptım. Kendileri de dolandırıcı olduklarını kabul etti, bu halde dolandırıcı olduklarını ortaya çıkardım” biçiminde konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”