Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Tescilli ’yassı semaver’ revaçta

Ekonomi Yayın: 20.08.2023 16:36
İhlas Haber Ajansı

Samsun’un Vezirköprü ilçesine has olan ve klâsik tekniklerle üretilen ’yassı semaver’ ilgi görüyor. Dizaynından ötürü suyu çabuk kaynayan semaveri kullananlar, çayının tadının bir diğer olduğunu söyledi.

200 yıldır el emeği ile üretilen coğrafik işaret tescilli ’yassı semaver’, 32 modülden oluşuyor. Semaver dizaynıyla suyun daha çabuk kaynamasına sebep oluyor. Yurt içi ve yurt dışından talep gören yassı semaver, Vezirköprü’de ustalar tarafından üretiliyor. Yassı semaver satıcısı Ahmet Erkaplan, “Vezirköprü’de bunu yapabilen üç tane usta kaldı. 32 kesimden oluşuyor. Hepsi el imali olarak sacdan ve tenekeden yapılıyor. Bunun erken kaynamasının sebebi dar olmasından kaynaklanıyor. Ateşliği yakın olunca mecburen çayı erken kaynatıp güzelce demliyor. Tadı daha bir değişik oluyor. Üstüne bir de porselenden demlik koyarsan daha âlâ oluyor. Vezirköprü semaverini Türkiye Cumhuriyeti’nin öbür bir yerinde bulamazsınız” dedi.

Satıcı Hasan Ünlü ise, “Yassı semaver ismiyle bilinir. Kalaylı tenekeden yapılmaktadır. 32 kesimi vardır. Çayı lezzetli olur. Özellikleri Türkiye’nin öbür yerinde

yapılmaz. Tescillidir ve elle üretilmektedir. Haftada toplam 10-15 adet semaver yapılmaktadır. Vezirköprü vatandaşı bunu erken kaynadığından ötürü tercih ediyor. Fiyatı 300 ile 400 lira ortasında değişmektedir. İlçemize gelen herkes bu semaveri yıllardır tercih ediyor” diye konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Manşet Yayın: 21.02.2024 14:45
MHP İl Başkanı Gedikoğlu’ndan Liste Açıklaması

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, “MHP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi listelerini temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulduk” dedi.

Başkan Gedikoğlu yaptığı açıklamada; “Kıymetli Hemşerilerim, 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde Sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili Beyefendi ile birlikte Karabük’ümüze hizmet etmek için her biri birbirinden kıymetli çalışma arkadaşlarımız ile görüşerek Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Adayı olacak arkadaşlarımızı belirledik.

Yapılacak olan seçimlerde bulunduğu her sırasındaki çalışma arkadaşımız kendi alanında gerekli kabiliyetlere sahip ve Memleketimize hizmet etme noktasında temsil kabiliyeti çok yüksek olan arkadaşlarımızdan oluşturulmuştur.

Biz Karabük’ümüze hizmet noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmak için gece durmadan gündüz yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Takdir Değerli Hemşehrilerimizindir. Karabük’ümüze hayırlı olsun” dedi. (Ramazan Öztürk)