Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

TEKNOFEST İçin İkinci Elektrikli Arabayı Tasarlandı

Gündem Yayın: 18.07.2022 13:17
TEKNOFEST İçin İkinci Elektrikli Arabayı Tasarlandı

Karabük’te Meslek Eğitim Merkezi öğrencileri tasarladıkları ‘Kara Şimşek’ isimli elektrikli araçla TEKNOFEST’te derece elde edebilmek için mücadele edecek.
Mesleki Eğitim Merkezine kayıtlı 12 kişilik ekipten oluşan öğrenciler TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali çerçevesinde düzenlenecek olan Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları için elektrikli araç tasarladı. İki kişilik olan araç için 30 gün boyunca aralıksız çalışan öğretmen ve öğrenciler aracın adını ‘Kara Şimşek’ olarak belirledi. Öğrenciler yaklaşık 30 kilometre mesafe kat edebilen elektrikli araçla yarışmadan derece elde etmek istiyor.
İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “İlimiz genelinde akademik başarıda çok iyi bir yerdeyiz. Sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerimizde çok güzel ve süreç devam ediyor. Valimiz geçen yıl TEKNOFEST’e katılım ile ilgili bir soru sorduğunda bir mahcubiyet yaşamıştık. Bu sene yaptığımız güzel çalışmalar neticesinde ilimizden iki okuldan TEKNOFEST’e katılım ile ilgili araçlarımızı görüyorsunuz. Bu elektrikli araçlarımızla ilgili güzel bir süreç var. İki okulumuzu da TEKNOFEST yarışması için uğurlayacağız” diye konuştu.
Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Çelebi ise “12 kişilik ekiple kısa sürede TÜBİTAK’ın vermiş olduğu imkanlarla bu çalışmayı yaptık. Amacımız Karabük’ü TEKNOFEST’te en iyi şekilde temsil etmek. Umarım iyi bir derece alırız” ifadelerini kullandı.
Öte yandan Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Bölümü öğrencileri de tasarladıkları ‘Safrantech’ isimli elektrikli araçla yarışmada boy gösterecek. (İHA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Haberlere konu oldu, cezai işlem uygulandı

Gündem Yayın: 14.06.2024 20:45
İhlas Haber Ajansı

Düzce Melen Çayı’nda 52 kilogram ağırlığında yayın balığını yakalayan ve haberlere konu olan amatör balıkçıya cezai işlem uygulandı.

Cumayeri ilçesi Harmankaya mevkiinde rafting işletmeciliği yapan Davut Pirdal, Melen Çayı’nda elleriyle 52 kilogram ağırlığında 1 metre 70 santimetre boyundaki yayın balığını yakaladı. Yakalanan yayın balığı vatandaşlar tarafından da büyük ilgi görmüştü.

Yayın balığı ile ilgili çıkan haberler üzerine Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü harekete geçti. Balığı avlayan Davut Pirdal’a cezai işlem uyguladı. Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Bazı basın ve yayın kuruluşları ile sosyal medya platformlarında ilimiz Cumayeri ilçesi Harmankaya köyü mevki Melen Çayı içerisinde 1 metre 70 santimetre boyunda kaçak olarak yayın balığı avcılığı yapıldığına dair haberler yayınlanmıştır. Bunun üzerine müdürlüğümüz gerekli araştırma yapmış olup, ilgili şahıs hakkında Su Ürünleri Kanununa bağlı mevzuat gereği idari yaptırım kararı alınmış ve para cezası uygulanmıştır. Ticari ve Amatör Avcılığı düzenleyen tebliğlere göre iç sularımızda 15 Mart -15 Haziran tarihleri sarasında Sazan, Kadife, Siraz, Yayın gibi diğer balık türlerinin avlanması yasak dahilindedir” denildi.