Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

TARİHİ ÇEŞMELERİN SAHİBİ YOK

Manşet Yayın: 28.08.2023 15:31
TARİHİ ÇEŞMELERİN SAHİBİ YOK

Safranbolu’da günümüze ulaşan tarihi çeşmeler kentleşmeye yenik düştü. Ayakta kalmakta direnen tarihi çeşmelerin bakımsızlığı dikkat çekiyor.

Osmanlı su kültürünün başyapıtlarından biri olan çeşmeler, kimi zaman muslukları sökülmüş, kimi zamanda üzeri kırık dökük haliyle görülüyor. Tescil kaydı olan 100’ü aşkın tarihi çeşmenin bulunduğu Safranbolu’da, bazı çeşmelerin bakımsız halleri gözlerden kaçmadı. Çeşmelerin sahipsiz olduğunu dile getiren bir vatandaş, “Çeşmeler yavaş yavaş yok oluyor. Bazılarının hiç suyu akmaz oldu. Bazı çeşmelerin oluğu toprakla doluyor, içinde bitkiler büyümüş. Buraları gezerken gördüğümüz yerli turistler bile çeşmeleri görünce yazık diyor. Çatısında kiremitler dökülmüş. Önceleri çeşmeler kentimizdeki hayır sahipleri tarafından restore edilmişti. Yeniden bir proje yapılabilir. Bu konuda çok eksikliklerimiz var. Çeşmeleri yaptıranlar ve çeşmelerin hikâyeleri hakkında yazılar konulabilir. Bu bakımsız görüntüler bize hiç yakışmıyor. Tarihi çeşmelerin sahibi yok maalesef.” dedi.

ÇEŞME KALDIRILDI

Kıranköy kent merkezinde başlatılan bakım ve onarım çalışmaları ağır aksak devam ediyor. Belediyenin halk masasının bulunduğu refüj içerisinde bulunan alandaki çeşme kaldırıldı. Kaldırım taşları yenilendi. Su israfını önlemek amacıyla kaldırılan çeşmenin başka bir alana yerleştirileceği öğrenildi. Vatandaşlar, “Su ihtiyacımızı karşılayacak bir çeşme gerekiyor. Burası tarihi ve turistik bir kent, küçük havuzlar ve çeşmeler mutlaka olmalı” diyerek yeni projeler beklediklerini dile getirdi.

ÇEŞME DURAĞINDA ÇEŞME YOK

Safranbolu, Emek mahallesinde Muradiye caddesinden Paşapınarı caddesine dönüşte yer alan çeşme durağında ise çeşme bulunmuyor. Tarihi çeşmenin bulunduğu yer de durak değil. Kültürel belleğimize yerleşen çeşme kelimesi, olmayan çeşmeyi bile canlı tutuyor. İyileştirme ve sağlamlaştırma ihtiyacı olan çeşmelerin restorasyonunun yapılıp yapılmayacağı ise merakla bekleniyor. (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.