Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Tanıtım Günleri’ne davet içinde altın bulunan lokum dağıtıldı

Gündem Yayın: 24.11.2021 11:35
Tanıtım Günleri’ne davet içinde altın bulunan lokum dağıtıldı

İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilecek olan Karabük Tanıtım Günleri’ne davet için Eminönü Meydanı’nda içinde altın bulunan lokumlar dağıtıldı. Dağıtılan 5 bin adet lokumun arasında içinde 1 gram altın bulunan lokumları seçen vatandaşlar büyük sevinç yaşadı.
Karabük Dernekler Federasyonu, 25-28 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Karabük Tanıtım Günleri öncesi sıra dışı bir davet etkinliği düzenledi. Eminönü Meydanı’na kurulan stantta 5 bin adet Safranbolu lokumu dağıtıldı. 1 gramlık 10 adet altın rastgele lokum paketlerinin içine yerleştirildi. Eminönü Meydanı’nda bulunan vatandaşlar standın başına gelerek lokumlardan aldı. Şanslı kişiler içinde 1 gram altın bulunan lokumları bularak yaşadıkları sevinci dile getirdi.
“YENİKAPI’DA 4 GÜN BOYUNCA DAĞITACAĞIZ”
Karabük Dernekler Federasyonu Başkanvekili Hilmi Kömü, “Karabük tanıtım günleri 25-28 Kasım tarihleri arasında Yenikapı’da başlayacak. Biz de vatandaşlarımızın dikkatini buraya çekmek için Safranbolu lokumumuza altın koyup ikramda bulunuyoruz. Artık kime çıkarsa. Kimin şansına olursa. Gram altını lokuma koyup vatandaşlara dağıtacağız. Bugün için 10 tane tane altın var. Yenikapı’da 4 gün boyunca dağıtacağız. 10 bin lokumun içinde 25 altın dağıtılacak. Yenikapı’da bunun devamı olacak. Bugün Eminönü’ndeyiz” dedi.
İlk altını bulan Mehmet Fatih Doğru, “Benim şansıma altın çıktı. Ben burada çalışıyorum. İşim vardı. Buradan geçiyordum. Denk geldim, aldım” diye konuştu.
Lokumun içinden çıkan altına ‘Sahte değildir değil mi’ diyen bir kadın, “Çok teşekkürler. Kesenize bereket. Eminönü’ne gezmeye geldik. Zeytin aldık. ‘Kalabalığa bakalım’ dedik. Bilmiyorduk. Merak ettik” diye konuştu.
İçinde altın bulunan lokumu alan Ruken Yağız, “Çok heyecanlıyım. Çok teşekkür ediyorum” dedi. Gram altını küçük kız çocuğuna verdi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı
Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış Gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.

Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış Gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan gölün kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan göl nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.

“Eskiden burası hiç kurumazdı”

Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.

“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”

Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise, “Şu anda Uyuz Gölü’ndeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu anda gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.