Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Somut Olmayan Kültürel Miras Sempozyumu

Safranbolu Yayın: 09.04.2015 14:27
Somut Olmayan Kültürel Miras Sempozyumu

Safranbolu, “Somut Olmayan Kültürel Miras Sempozyumu”na hazırlanıyor. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Prof. Dr. Metin Özarslan ve Hicran Karataş Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’u Safranbolu’da yapılması Planlanan UNESCO Başkanı ve 25 Bilim Adamının da katılacağı Sempozyum hakkında görüş alış verişinde bulunmak üzere makamında ziyaret ettiler.
Ziyarette 2015 yılı Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan Somut Olmayan Kültürel Miras Sempozyumu ile ilgili bilgiler veren konuklar, Başkan Aksoy’dan destek almak için geldiklerini ifade ederken, Safranbolu’nun böylesi önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacak olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Sempozyumun Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk misafirperverliğine yakışır bir biçimde tamamlanacağına olan inandıklarını belirten konuklar, Safranbolu ve Safranbolu Belediyesini de bu tür büyük organizasyonlara hazır olduğunu bildiklerini ifade ettiler.
Başkan Aksoy ise Safranbolu’nun artık ulusal ve uluslar arası konferansların aranılan şehirleri haline geldiğini, bu nedenle büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek, “Geçtiğimiz günlerde Uluslararası alanda dünya adına çok önemli bir toplantı olan İklim Değişikliği Konferansına ev sahipliği yaptık. Bunun hemen akabinde böylesi önemli bir sempozyumun yine Safranbolu’muzun ev sahipliği yapacak olması bizleri ziyadesi ile mutlu etmektedir” dedi.
Gerçekleştirilecek olan sempozyum hakkında bilgi veren Başkan Aksoy şunları söyledi;
“1959 yılından beri düzenli aralıklarla, başta avrupa ülkeleri olmak üzere, Çin, Kenya, Amerika gibi ülkelerin prestij sahibi üniversitelerinin ve devlet kurumlarının ev sahipliğinde gerçekleşen ISFNR ( İnternational Society For Folk Narrative Research / Uluslararası Halk Anlatıları Araştırmaları Sempozyumu ) na ev sahipliği yapmak üzere ülkemiz seçilmiştir. Bu kapsamda Safranbolu’muz da bu güzide sempozyuma ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Hacettepe Üniversitesi, T.C Başbakanlık Atatürk Yüksek Kurumu, Safranbolu Belediyesi ve Karabük Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilecek olan sempozyumun 1. günündeki oturumlar Safranbolu’da gerçekleşecek. Yine Bu önemli sempozyum ile UNESCO listesinde bulunana ilçemizin eşsiz kültürü, doğası ve tarihi dokusu ile hem tanıtımına katkı sağlamış olacaız hem de her zaman sözünü ettiğimiz Safranbolu’muzu bir kongreler şehri haline getirme yolundaki çalışmalarımıza yine büyük bir sempozyum ile devam edeceğiz.
Kısaca, 3 gün boyunca Safranbolu’nun ev sahipliğini yapacağı Dünya Somut Olmayan Kültürel Mirasının tartışılacağı, UNESCO Başkanı Irina Bokova başta olmak üzere 25 bilim adamının da katılacağı ülkemiz ve bizim adımıza çok önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapacağız. Geçtiğimiz günlerde Safranbolu’muzda gerçekleşen ve başarı ile noktaladığımız Safranbolu Deklarasyonu olarak adlandırılan, İklim Değişikliği Kongresinin ardından böylesi büyük bir sempozyumun da Safranbolu’da gerçekleştirilecek olması bizleri gururlandırıyor. Ben şimdiden sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kukumav kuşunu evinde besledi

Dünya Yayın: 13.07.2024 00:52
İhlas Haber Ajansı

Bolu’dan Eskişehir’e giden Estetik ve Plastik Cerrahı Erkan Yanıkoğlu, yol kenarında uçamayan kukumav kuşu buldu. Yanıkoğlu, kliniğinde kukumav kuşunun bakımlarını yaptıktan sonra evinde besledi.

Estetik ve plastik cerrahı Erkan Yanıkoğlu, geçtiğimiz gün sabah saatlerinde Bolu’da Eskişehir’e giderken yol kenarında uçamayan kukumav kuşuna rastladı. Baykuşun uçamadığını fark eden Yanıkoğlu kuşun yanına yaklaştı. Kuşu kliniğine götürüp bakımlarını yaptıran Yanıkoğlu, daha sonra evine getirerek, balık ve suyla besledi. Kuşun gerekli bakımlarını yapan Yanıkoğlu, Eskişehir’deki evinden kukumav kuşunu Eskişehir DKMP ekiplerine teslim etti.

Kuşla arkadaş olduğunu belirten Erkan Yanıkoğlu, “Hastanede ilk bakımını yaptıktan sonra evime götürerek balıkla besledim ve su içirdim. Oldukça uysal ve arkadaş canlısı görünüyordu. Kolaylıkla bana alıştı ve bir süre birlikte vakit geçirdik. Ardından Milli Parklar Müdürlüğüne teslim ederek doğal ortamına kavuşmasını sağladım” dedi.

Paylaş: