Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

SİYASETE “İYİ” GELMEDİ…

Manşet Yayın: 21.02.2024 13:12
SİYASETE “İYİ” GELMEDİ…

Türk siyasetinin denge aradığı siyasi arenada, geçmişte milliyetçi ve sağ siyaset bulvarında politika yapan Meral Akşener, Türk siyasetine “İyi” getirmek üzere muhaliflerle harekete geçmişti..

2017 anayasa değişikliği referandumu sonrasında, muhalifler yeni bir merkezci siyasi parti kurmak için Akşener liderliğinde, 2017 sonunda  İYİ Parti’yi kurdular.

Kurucu üye listesinde ağırlıklı olarak MHP ve ülkücü kökenli kimseler bulunsa da Refah Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokratik Sol Parti’de görev yapmış kişilerin de aldığı İyi Parti, Türk siyaseti içi yeni bir nefes olarak görülmüştü..

Kısa sürede, daha önce başka partilerden seçilmiş beş milletvekili ile genel seçimler öncesinde CHP’den 15 milletvekili daha İyi Partiye geçerek, Cumhurbaşkanı adayı çıkarabilecek meclis grubu oluşturulması sağlandı..

İYİ Parti, ilk katıldığı 2018 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile birlikte Millet İttifakını kurdu ve %9,96 oy ile TBMM’de 43 milletvekili kazandı.

2019 yerel seçimlerinde, CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı, muhalefete yıllar sonra ilk büyük seçim başarısını kazandırdı…

Başkent Ankara ile en büyük şehri İstanbul dahil olmak üzere metropol bölgelerinde, iktidar partilerinin yönettiği yerel yönetimleri kazandı..

CHP, İP, DP, SP’den oluşan Millet İttifakına, DEVA ve Gelecek Partisinin de katılmasıyla güçlenen Altılı Masa, Güçlendirilmiş Parlementer Sistem Sloganıyla 2023 genel seçimleri için seçmenlerde büyük beklenti oluşturmuştu…

Millet İttifakı, adaylık sürecini iyi yönetemediği için, seçmende karşılığı olan adaylar yerine başka adaylara yöneldi..

İttifak liderleri de, kamuoyu ve ittifak görüşü yerine şahsi fikirlerinde ısrar edince, seçimi garantiye alacak aday yerine başka adayda karar kılındı..

İyi Parti Lideri Akşener’in aday belirleme sırasında masayı terkedip dönme sürecinde değişen siyaset, aday isminde de değişikliğe yol açtı..

Millet ittifakı adayının CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu olması, Cumhur ittifakı liderleri ve partilerinde adeda coşkuyla karşılandı..

Seçimin ilk turunu Cumhur İttifakı adayı Erdoğan önde, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu ikinci tamamladı..

İkinci turda, adaylardan Sinan Oğan’ın da Cumhur ittifakı tarafında yer almasıyla güçlenen Cumhur İttifakı, Erdoğanı yeniden Cumhurbaşkanlığına taşıdı..

Muhalefet yerel seçimlerle yakaladığı başarıyı genel seçimlerde sürdürebilmek için, ilk olarak Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarını aday olarak kamuoyuna sundu…

Siyaset meydanında büyük kabul gören İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığına yeşil ışık yakmayan Millet ittifakının, siyaseti iyi okuyamaması, genel seçimlerin kaybedilmesinde en büyük etken oldu..

İttifak partilerinin yaptıkları açıklamalar, ittifakı dağıtırken, yerel seçimler için ittifak partilerinin kendi adaylarıyla seçime katılma açıklamaları ise muhalefetin zayıflamasına yol açarken, Cumhur İttifakına muhalefet desteği getirdi..

Sağ siyasetin büyük umut beklediği, Akşener liderliğindeki İyi Parti, siyesetteki istikrarını sürdüremeyince, tavandan tabana istifalarla siyasi kayıplar yaşamaya devam ediyor…

Yerel seçimler için kendi adayları ile yarışta ısrar eden İyi Parti Lideri Akşener’in bu ısrarı, Cumhur İttifakına destek olarak yorumlanmakta…

İstifalara rağmen, il ve ilçe belediye başkan adaylarını açıklayarak adeta tek başına siyasete meydan okuyan Akşener’in, bu çıkışlarının seçim sonuçlarına olumlu etki yapma ihtimali oldukça zayıf…

İyi partinin dalından, her gün bir yaprak dökülürken, yerel seçimler, Akşener’in siyasi hayatının dönüm noktası olacak..

Kısaca Akşener, İyi Partiyle siyasete iyiyi getiremedi..

Düşünce ve görüşlerin ışık olması dileğiyle…

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Motosiklet sürücüsü yaralanan kız arkadaşını bir an olsun yalnız bırakmadı

Gündem Yayın: 17.04.2024 16:12
İhlas Haber Ajansı
Motosiklet sürücüsü yaralanan kız arkadaşını bir an olsun yalnız bırakmadı

Düzce’de ticari taksi, aynı istikamette giden motosiklete çarptı. Motosiklet sürücüsü, motosiklette yolcu konumunda bulunan yaralı kız arkadaşını ambulansa binerken bir an olsun yalnız bırakmadı.

Kaza, kuzey çevre yolunda meydana geldi. Edinilen bilgilere göre Düzce’den Bahçeşehir istikametine seyir halinde olan Oğuzhan C. idaresindeki 81 T 1132 plakalı ticari taksi, aynı istikamette giden Onur O. idaresindeki 54 AHR 934 plakalı motosiklete çarptı. Çarpışmanın etkisi ile motosiklet savruldu. Kazada motosiklette yolcu olarak bulunan Elif P. ve sürücü Onur O. yaralandı. İhbar üzerine bölgeye gelen sağlık ekipleri yaralılara olay yerinde ilk müdahaleyi gerçekleştirdiği esnada yaralı Elif P. hastaneye kaldırılırken sevgilisi Onur O.’nun yanından ayrılmamasını istedi. Sağlık ekiplerinden yardım isteyen Elif P., sevgilisi ile birlikte aynı ambulansa binerek hastaneye kaldırıldı. Kaza sebebi ile tek şeritten verilen yol, araçların kaldırılmasının ardından normal seyrine döndü. Kaza ile ilgili inceleme başlatıldı.

Paylaş: