Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Şirin, engelli erişilebilirlik denetimlerini açıkladı

Zonguldak Yayın: 18.03.2017 08:07
Şirin, engelli erişilebilirlik denetimlerini açıkladı

ZONGULDAK Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, engellilere yönelik erişilebilirlik noktalarına yapılan denetimlerde 2017 yılı sonunda yüzde 60 ilerleme olacağını söyledi. Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan erişilebilirlik noktasında kurulan komisyon tarafından denetimlerin devam ettiğini belirtti. Konuyla ilgili Bakanlık tarafından yeni bir düzenleme yapıldığını ifade eden Şirin, “Ülkemizde 2014 yılında aile ve sosyal politikalar bakanlığının öncülüğünde Türkiye genelinde bir çalışma başlatıldı. Erişebilirlik izleme ve denetleme komisyonları kuruldu. Bizlerde Zonguldak ilinde valiliğimizin öncülüğünde kurulan komisyonda şahsım ve başkan yardım olarak görev almaktayız. 2014 yılından 2016 yılına kadar başta merkez ilçelerimiz olmak kaydıyla kaymakamlıklar, adliye sarayları belediye binaları ve bazı okulların denetimlerin yaptık. Bu denetimler sonunda 2. Sefer yapılan denetimde eğer bu tespit edilen aksaklıklar yapılmadıysa yasa olarak para cezası kesilmesi olacaktı. Ancak 2 ay önce bakanlık tarafından çalışma ile ilgili yeni düzenlemeye gidildi. Buna istinaden daha önce yaptığımız denetimleri tekrar yaptık. Bundan sonra yapılan denetimlerde hiçbir şekilde süre verilme olayı olmayacak. Yapılan denetimlerde eksiklik varsa bu kurumlara gerekli olan yasal işlem yapılacak. Bu çalışmaların çok faydalı olduğunu düşünüyorum en azından kurumlarda erişilebilirlik noktasında örnek oluşturuyor. Ben inanıyorum ki Türkiye genelinde yapılan bu çalışma sayesinde yüzde 60 oranında fayda sağlanacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Emekli astsubay evin bahçesini sinemaya çevirdi

Kültür Sanat Yayın: 23.07.2024 20:15
İhlas Haber Ajansı

Düzce’de emekli astsubay, köyündeki evinin bahçesini açık hava sinemasına döndürüp çocuklara unutulmaz bir akşam yaşattı.

Yıllardır şehir dışında astsubay olarak görev almasının ardından emekli olup Düzce’de ki köyüne yerleşen Sadullah Mete, evin bahçesini açık hava sinemasına döndürdü. Eşi Serpil Mete’nin de destekleri ile bahçede çocuklara özel alan oluşturan Emekli Astsubay Sadullah Mete, “Bizim Hataylı bir damadımız var. Bahçemizi gelip gördü ve burada sinema etkinliği olabileceğini söyledi. Eşim serpil hanımda bu etkinliği yapabilmek için gerekli girişimlere başladı. Minderler dikildi, çadırlar yaptırdı, projeksiyon cihazını ayarlayıp muhtarımıza bilgi verdik. Muhtarımız köyde ki çocuklara bilgi vermesini isteyerek böyle bir şey yaptık. Bundan sonra da devamı gelecek. Kadınlarda açık hava sineması istedi. Onlara da yapacağız. Çocuklara çeşitli ikramlarımız oluyor, dondurmalar, meyve suları çörekler, börekler ne isterlerse onları yapıyoruz. Ayrıca sinemada patlak mısırda veriyoruz” dedi.

“Çocukların tepkileri çok iyiydi”

Çocukların çok mutlu olduğunu dile getiren Konaklı köyü muhtarı Kadir Ayyıldız, “ Çocukların tepkilerini görmek için buraya gelip izlemek lazımdı. Çok güzel bir organizasyon oldu. Bu işin mimarı ben değilim. Sadullah ve Serpil Mete ailesidir. Biz sadece vesile olduk” diye konuştu.

Paylaş: