Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

SIRADA MENCİLİS MAĞARASI MI VAR?

Bilim Yayın: 19.09.2023 12:43
SIRADA MENCİLİS MAĞARASI MI VAR?

SIRADA MENCİLİS MAĞARASI MI VAR?

Mersin’de Türkiye’nin en derin mağaralarından biri olan Morca’da bulunan yeni canlı türüne ait keşif, Safranbolu merkezine 8 km mesafede bulunan Bulak Mencilis Mağarası’nda yer alan göletler ve yer altı su kaynaklarının incelenmesinin önünü açtı. Vatandaşlar, birçok dağcıya keşif heyecanı yaratan ve merak uyandıran mağaranın kapısının bu kez bilim insanlarına açılacağını konuşuyor.

Morca mağarasında, yerin binlerce metre altında yaklaşık 1.000 metre rakımında rastlanan ana galeride kapalı bir su birikintisi oluşturan sifon adı verilen alan içerisinde yeni bir bakteri türü keşfedildiği haberi ülkemizde ilgi uyandırdı. Konuyla ilgili bilim adamlarının gözde mekânlarından olan mağaranın jeolojik yapısı incelenmiş, yeni yaşam türleri araştırılmaya başlanmıştı. Uzmanlar, antibiyotiklere çok fazla direnç kazanan insan vücuduna farklı bir antibiyotik ilaç zorunluluğu doğduğunu belirttiği şu günlerde, yeni bir bakteri çeşidinin bulunması heyecan yarattı. Morca’da bilim insanlarının çalışmaları devam ederken, Safranbolu’da bulunan Bulak Mencilis Mağarası’nın sifonla kaplı alanları merak uyandırdı. Mencilis mağarasının üç katı bulunuyor, toplam 6.052 metre uzunluğunda içme suyu olarak kullanılan kaynak su en alt katında yer alıyor. Orta katı ise turizme kazandırılarak, içerisinde yürüme parkuru oluşturulmuştu. Yaklaşık 400 metre alanı halka açılan mağaranın 30 metre ilerisinde su birikintisi denilen sifon bulundu. Balçık alan, yer altı deresi, göletler ve 15 metrelik bir de şelale yer alan Mencilis mağarası ortalama 12 derece sıcaklığı ve yüzde 70 civarındaki bağıl nemiyle dikkatleri üzerine çekti. En alt kat içinden yer altı deresi aktif olduğu için mağarada çok sayıda kapalı sifon ve göl incelenmesi gerektiğini düşünen vatandaşlar, Türkiye’nin en uzun 5. Mağarasının araştırılması gerektiğini ve sırada Mencilis Mağarası’nın olduğunu belirtti. (Ramazan Akça)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Merzifon’daki cinayetin katil zanlısı adliyeye sevk edildi

Gündem Yayın: 22.09.2023 08:36
Kaynak: İHA

Amasya’nın Merzifon ilçesinde işlediği cinayetin akabinde aracı yakarak kaçtığı sav edilen katil zanlısı yakalanarak adliyeye sevk edildi.

Edinilen bilgiye nazaran, Sarıbuğday köyü Gölet mevkiinde araç yangını ihbarı üzerine bölgeye giden takımlar, yaptıkları incelemede aracın içinde bir ceset buldu. Olayın cinayet olabileceği kuşkusu üzerine Merzifon İlçe Jandarma Komutanlığı takımlarına destek olarak olay mahalline Amasya Vilayet Jandarma Komutanlığı jandarma cürüm araştırma dedektifleri sevk edildi. Takımlar tarafından yapılan 6 saatlik çalışma sonucunda ölen şahsın Yılmaz Uyanık (37) olduğu belirlendi. Yapılan araştırmada yakalanarak gözaltına alınan kuşkulu Ahmet M.’nin (39) boğuştuğu Uyanık’ı öldürüp, aracı yaktıktan sonra kaçtığının tespit edildiği tabir edildi.

Ahmet M., jandarmadaki süreçlerin akabinde adliyeye sevk edildi.

Paylaş: