Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

SIRADA MENCİLİS MAĞARASI MI VAR?

Bilim Yayın: 19.09.2023 12:43
SIRADA MENCİLİS MAĞARASI MI VAR?

SIRADA MENCİLİS MAĞARASI MI VAR?

Mersin’de Türkiye’nin en derin mağaralarından biri olan Morca’da bulunan yeni canlı türüne ait keşif, Safranbolu merkezine 8 km mesafede bulunan Bulak Mencilis Mağarası’nda yer alan göletler ve yer altı su kaynaklarının incelenmesinin önünü açtı. Vatandaşlar, birçok dağcıya keşif heyecanı yaratan ve merak uyandıran mağaranın kapısının bu kez bilim insanlarına açılacağını konuşuyor.

Morca mağarasında, yerin binlerce metre altında yaklaşık 1.000 metre rakımında rastlanan ana galeride kapalı bir su birikintisi oluşturan sifon adı verilen alan içerisinde yeni bir bakteri türü keşfedildiği haberi ülkemizde ilgi uyandırdı. Konuyla ilgili bilim adamlarının gözde mekânlarından olan mağaranın jeolojik yapısı incelenmiş, yeni yaşam türleri araştırılmaya başlanmıştı. Uzmanlar, antibiyotiklere çok fazla direnç kazanan insan vücuduna farklı bir antibiyotik ilaç zorunluluğu doğduğunu belirttiği şu günlerde, yeni bir bakteri çeşidinin bulunması heyecan yarattı. Morca’da bilim insanlarının çalışmaları devam ederken, Safranbolu’da bulunan Bulak Mencilis Mağarası’nın sifonla kaplı alanları merak uyandırdı. Mencilis mağarasının üç katı bulunuyor, toplam 6.052 metre uzunluğunda içme suyu olarak kullanılan kaynak su en alt katında yer alıyor. Orta katı ise turizme kazandırılarak, içerisinde yürüme parkuru oluşturulmuştu. Yaklaşık 400 metre alanı halka açılan mağaranın 30 metre ilerisinde su birikintisi denilen sifon bulundu. Balçık alan, yer altı deresi, göletler ve 15 metrelik bir de şelale yer alan Mencilis mağarası ortalama 12 derece sıcaklığı ve yüzde 70 civarındaki bağıl nemiyle dikkatleri üzerine çekti. En alt kat içinden yer altı deresi aktif olduğu için mağarada çok sayıda kapalı sifon ve göl incelenmesi gerektiğini düşünen vatandaşlar, Türkiye’nin en uzun 5. Mağarasının araştırılması gerektiğini ve sırada Mencilis Mağarası’nın olduğunu belirtti. (Ramazan Akça)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Spor Yayın: 18.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Samsunspor’da “Kurban Bayramı” nedeniyle geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleşti.

Nuri Asan Tesisleri’nde yapılan bayramlaşma törenine Samsunspor Futbol Kulübü İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, Samsunspor Futbol Kulübü Operasyon Direktörü ve İcra Komitesi Üyesi Soner Soykan, TFF Bölge Müdürü Haluk Tan, İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güven, Samsunspor Kulübü yönetimi, Samsunspor divan kurulu üyeleri ve taraftarlar katıldı.

Bayramlaşma töreninde konuşma yapan Samsunspor İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, “Samsunspor adına hepinizin bayramını kutlarım. İnşallah böyle nice bayramları Süper Lig’de olarak hep beraber kutlarız” dedi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Paylaş: