Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

SGK İl Müdürü İsmail Yıldırım Birlik Medya’yı ziyaret etti

Manşet Yayın: 15.05.2024 12:31
SGK İl Müdürü İsmail Yıldırım Birlik Medya’yı ziyaret etti

Karabük Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü İsmail Yıldırım, 13-19 Mayıs Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle Birlik Medya’yı ziyaret etti.

Ziyarette kurumun çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Yıldırım, kayıt dışı istihdama dikkat çekerek, bununla ilgili mücadelenin sürdüğünü söyledi. Sosyal güvenliğin, bireylerin hastalık, yaşlılık, işsizlik ve kaza gibi risklere karşı koruyan bir sistem olduğunu belirtirten Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü İsmail Yıldırın, SGK tarafından yürütülen sosyal güvenlik sisteminin, sağlık sigortası, emeklilik sigortası, işsizlik sigortası ve kaza sigortası gibi çeşitli dalları kapsadığını kaydetti. Sosyal Güvenlik Haftası, toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için önemli bir fırsat oluğunu söyleyen  Yıldırım, ziyarette şu açıklamaları yaptı: Bu hafta çerçevesinde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile vatandaşlara sosyal güvenlik sisteminin işleyişi, hak ve yükümlülükleri hakkında bilgiler verilmektedir.SGK tarafından Sosyal Güvenlik Haftası çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlenecektir” şeklinde konuştu. Yapılacak etkinlikler arasında SGK’nın il ve merkez müdürlüklerinde kurulacak bilgilendirme stantlarında vatandaşlara sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgi verileceğini söyleyen İsmail Yıldırım, sosyal güvenlik sistemi ile ilgili basın-yayın çalışmaları yapılarak toplumda farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir” dedi.

Türkiye’nin yüzde 99,3 Genel Sağlık Sigortası kapsamında” diyen İl Müdürü İsmail Yıldırım; “Türkiye olarak Sosyal Güvenlik Sisteminin ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu.2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin altında olan Vatandaşlarımızın GSS Primleri Devletimizce karşılanırken, Hane içi geliri Asgari Ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı  Brüt Asgari ücretin yüzde üçüne tekabül eden 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları  GSS çerçevesinde sağlık güvencesine sahip olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar” ifadelerine yer verdi.

“KAYIT DIŞI İSTİHDAM İLE MÜCADELE EDİYORUZ”

Yıldırım; “Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik.

Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.

SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır” dedi.

VATANDAŞLARA ÇAĞRI!

SGK olarak, tüm vatandaşlarımızı sosyal güvenlik sistemi hakkında, hak ve yükümlülükleri konularında bilgi almaya davet eden İl Müdürü Yıldırım  “Sosyal Güvenlik Hakkında Bilgi Edinebileceğiniz Kaynaklar,  SGK web sitesi: https://www.sgk.gov.tr/ Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170”,  Sosyal güvenlik il ve merkez müdürlükleri SGK sosyal medya hesapları” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Atıl haldeki samanlar alev alev yandı

Gündem Yayın: 19.05.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı

Bolu’da Yukarı Soku Mahallesi’nde atıl samanların bulunduğu alanda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.

Yangın, Yukarı Soku Mahallesi’nde bulunan bir tarlanın başında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar, çürümüş samanlarını tarlaların bulunduğu yol kenarına attı. Öğle saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle samanların bulunduğu alanda yangın çıktı. Kısa sürede alevlenen samanların dumanı etrafı sardı. Vatandaşların yangını fark etmesi üzerine durum 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildi. İhbar üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine kısa süre içerisinde gelen itfaiye ekipleri tarafından alev alev yanan atıl haldeki samanlar söndürüldü.

Paylaş: