Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Şapinuva’da 3 bin 500 yıllık hububat silosu bulundu

Gündem Yayın: 19.08.2023 16:24
Kaynak: İHA
Şapinuva’da 3 bin 500 yıllık hububat silosu bulundu

sapinuvada 3 bin 500 yillik hububat silosu bulundu 0 JO8Rc3rQ
Dünyanın en büyük medeniyetlerinden biri olan Hitit İmparatorluğu’na bir devir başşehirlik yapan tıpkı vakitte en kıymetli dini ve askeri merkezlerinden birisi olan Şapinuva’da yürütülen arkeolojik hafriyatlarda 3 bin 500 yıllık hububat silosu bulundu.

Şapinuva ören yerindeki İşlikler Mahallesi olarak isimlendirilen bölgede bulunarak gün yüzüne çıkarılan silo, doğal toprak içine yapılmış olmasıyla dikkat çekiyor. Öteki Hitit kentlerindeki hububat silolarından farklı olarak toprağın içine oyularak inşa edilen silonun tabanında taş yerine toprak tercih edilirken hububatların nemlenmemesi için kanallar ve kanalların bağlandığı sızıntı kuyusu bulunuyor.

Şapinuva Hafriyat Lideri Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Dr. Öğretim Üyesi Lider İpek, 2014 yılında Prof. Dr. Aygül Süel tarafından yürütülen hafriyat çalışmalarında iki farklı işlik (atölye) yapısının çıkarıldığına dikkat çekerek, bu işliklerde Hitit devrindeki maden teknolojisinin öğrenilmesi açısından işlik yapılarının kıymetli bir buluş olduğunu söyledi.

Bu keşifte kimi ayak körüklerinin bulunduğunu hatırlatan Dr. Öğretim Üyesi Lider İpek, körüklerin yanı sıra işlikte maden teknolojisinin kıymetli delillerinden potalar, kalıplar ve kimi madeni aletlerin bulunduğunu da lisana getirdi.

Kutsal yerlerin yer aldığı Ağılönü ve İdari yapı ile depoların bulunduğu Tepelerarası mevkisi olmak üzere ikiye ayrılan antik kentteki hafriyat çalışmalarının son yıllarda işliklerin de yer aldığı “G” alanı olarak isimlendirilen Tepelerarası bölgesinde yapıldığını anlatan Hafriyat Lideri İpek, “İşlik-1 yapısının batısındaki alanda çalışmalara devam ettik. Burasının işlikler mahallesi olarak isimlendirilmesinin nedeni birden fazla atölyenin bulunmasıydı. Çalıştığımız alanda da işlik yapısı olabileceğini düşünerek bu alanda hafriyat çalışmalarını devam ettirdik. 2022 yılında bölgede başlayan çalışmalar bu yılda devam ediyor. Fakat çalışmaları sonlandırdığımızda bu alanın bir silo olduğunu gördük. Bu çeşit siloların örneklerinin Hattuşa ve Alacahöyük’te de olduğunu biliyoruz. Başka Hitit kentlerinde de bu tıp buğday ya da hububat siloları mevcut. Kaman Kalehöyük ve Sivas’taki Nesilli Höyük’te de yeniden bu çeşit silolarının varlığını biliyoruz. Şapinuva’da evvelki yıllarda Ağılönü mevkiinde bulunan iki silo haricinde ana toprağa oyulmuş bu türlü büyük bir silo yapısı bulduk” dedi

Silo yapısının özellikleri ve teknik yapısı hakkında da bilgi veren İpek, “Silonun ana özelliklerinden birisi ana toprağın oyulması ile yapılmış. Silo 10×5 metre ebatlarında, 3 metre 40 santimetre derinliğinden oluşuyor. Teknik olarak da Hattuşa’da ve Alacahöyük’te bulunan silolar üzere tabanı taş döşemeli bir yapıya sahip değil. Silonun tabanı taş döşeme yerine topraktan oluşuyor. Ayrıyeten Hattuşa’da ve Alacahöyük örneklerinde olduğu üzere silo içerisindeki nemin tahliye edilmesi için dört farklı taraftan kanal açılarak kanalların üzeri yassı taşlarla kapatılmış. Bu kanallar, içerideki nemin merkezdeki sızıntı çukuruna tahliye edilmesi için yapılmış. Bu tekniği başka Hitit kentlerinde de gözlemliyoruz. Ayrıyeten yaptığımız inceleme de kanalların muhakkak bir eğimle sızıntı kuyusuna bağlandığını tespit ettik. Buradan aldığımız birtakım toprak örneklerinin de incelemesi yapılıyor. Burada hangi hububatın depolandığını da yapılan incelemeler sonucu ortaya çıkacak” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Mehmet Can Aydın: “Buraya savaşmaya geldim”

Spor Yayın: 23.09.2023 00:36
Kaynak: İHA
Mehmet Can Aydın: “Buraya savaşmaya geldim”

Trabzonspor’un Alman takımı Schalke’den kiralık olarak takımına kattığı Mehmet Can Aydın, Trabzon’a savaşmaya ve formayı almaya geldiğini belirterek, kendisini Trabzonspor’a ilişkin his ettiğini söyledi.

Trendyol Üstün Lig’in 6. haftasında deplasmanda Hatayspor ile karşılaşacak Trabzonspor’da yeni transferlerden 21 yaşındaki sağ bek Mehmet Can Aydın, idman öncesi Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Trabzonspor’a savaşmaya ve formayı almaya geldiğini belirten Aydın, “Genç oyuncuyum, genç oyuncuların oynaması lazım. Larsen’de çok güzel bir oyuncu ancak buraya savaşmaya geldim. Formayı almaya geldim. Şu an düzgün gidiyor. İnşallah bu türlü devam edecek. Almanya’da futbol kalitesi çok yüksek lakin Türkiye’de son yıllarda yükseldi. Alanda çok fark hissetmiyoruz. Rakiplerimiz de çok âlâ. Beşiktaş’a karşı oynadık. Rebic benim tarafımda oynadı. Türkiye’de de kalite yükseldi, çok fark hissetmiyorum” dedi.

“Kendimi Trabzonspor’a ilişkin his ediyorum”

Kiralık olarak Trabzonspor’a geldiğini fakat kendisini Trabzonspor’a ilişkin hisettiğini belirten genç futbolcu, “Trabzonspor büyük bir kulüp, burada olmaktan çok memnunum. Elbette Trabzonspor isterse burada devam etmeyi düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

Teknik Yönetici Nenad Bjelica’nın Beşiktaş maçı sonrası kendisine sarılmasıyla ilgili olarak ise Mehmet Can Aydın, “Hocama minnettarım bana güvendiği ve talih verdiği için. Her şey uygun gidiyor. Âlâ oynuyoruz. Planlarımız düzgün gidiyor. Beşiktaş karşısında çok uygun maç çıkardık. Bu türlü çalışmaya devam etmemiz lazım” biçiminde konuştu.

“Schalke’de forvet oynuyordum”

Son iki dönemdir sağ bek oynadığını belirten 21 yaşındaki oyuncu, “Son iki dönemdir sağ bek oynuyorum. Schalke’de forvet oynuyordum. Her oyuncudan bir şeyler öğrenebilirsiniz. İdmanlarda da grup arkadaşım Larsen’den bir şeyler öğrenebilirim. Hocam bana nerede vazife verirse elimden gelen katkıyı vermeye çalışırım. Bir isim söyleyemem örnek aldığım lakin bir çok oyuncuya bakıyorum ve bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum” dedi.

Takıma katkı sağladığı için çok keyifli olduğunu tabir eden Mehmet Can, “Son haftalarda gruba çok uygun transferler yaptık ve uygun oynuyoruz. Çok güzel çalışıyoruz. Grup içinde Abdulkadir Ömür, Eren Elmalı ve Uğurcan Çakır’ı Ulusal Takım’dan tanıyordum. Trabzonspor süreci benim için güç olmadı, bana çok yardımcı oldular” formunda konuştu.

“Hayalim Ulusal Ekip için oynamak”

“Her Türk oyuncusunun hayali Ulusal Takım’da oynamaktır” diyen genç oyuncu, “Bunun için çalışmaya devam edeceğim. Benim işim şuan çalışmak. Benim de en büyük hayalim bir gün Ulusal Grup için oynamaktır” diye konuştu.

Edin Vısca’nın, saha için kendisine çok yardımcı olduğunu belirten Mehmet Can Aydın, “Bana çok yardımcı oluyor. Güzel bir ahenk yakaladık diyebilirim. Pepe de çok güzel bir oyuncu, onunla çok oynamadım. İdmanda da oynamadık. Onunla oynamak çok büyük bir gurur olabilir” tabirlerini kullandı.

Schalke’den geldiğini ve orada taraftarlarının tahminen de Almanya’nın bir numarası olduğunu vurgulayan Aydın, “Trabzonspor’un taraftarı öbür. Onlar bizi seviyor ve hürmet duyuyor. Biz de onları seviyoruz. Trabzonspor onlarsız olmaz, bizim için çok değerliler. İnşallah bu türlü devam ederiz” dedi.

Almanya’da en yeterli arkadaşlarının Trabzonlu olduğunu belirten Mehmet Can Aydın, “Ben sakinliği seven bir beşerim. İstanbul benim için güç olur. Ailem de burayı seviyor. Gelmek istiyorlar buraya. Burada futbol ve hayat benim için çok güzel” diyerek kelamlarını noktaladı.