Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Samsun’un 2 aylık kaza bilançosu: 10 meyyit, bin 146 yaralı

Gündem Yayın: 16.08.2023 00:54
Kaynak: İHA
Samsun’un 2 aylık kaza bilançosu: 10 meyyit, bin 146 yaralı

samsunun 2 aylik kaza bilancosu 10 meyyit bin 146 yarali 0
Samsun’da haziran ve temmuz aylarında polis bölgesinde meydana gelen bin 842 trafik kazasında 10 kişi öldü, bin 146 kişi yaralandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü datalarına nazaran ’trafikte kural tanımayan ve önlemlere uymayan’ şoför ve vatandaşlar 2023 yılının Haziran ve Temmuz aylarında da birçok acının yaşanmasına sebep oldu. 2023 Haziran ve Temmuz aylarında Samsun’da 896 ölümlü-yaralamalı ve 946 maddi hasarlı toplamda bin 842 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 10 kişi hayatını kaybetti, bin 146 kişi yaralandı.

Türkiye genelinde 577 kişi hayatını kaybetti

Türkiye genelinde haziran ve temmuz aylarında 101 bin 589 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 73 bin 748 kişi yaralandı, 577 kişi ise öldü. Türkiye genelinde ölümlü-yaralanmalı trafik kazasına karışan araçların cinsine bakıldığında ise 2 bin 176’sını bisiklet, 8’ini at arabası, 4 bin 151’ini motorlu bisiklet, 15 bin 381’ini motosiklet, 37 bin 546’sını araba, bin 718’ini minibüs, 10 bin 463’ünü kamyonet, bin 432’sini kamyon, bin 538’ini alımlı, bin 95’ini otobüs, 764’ünü traktör, 37’sini arazi taşıtı, 158’ini özel maksatlı, 85’ini iş makinesi, 49’unu ambulans, 33’ünü tanker, 14’ünü tren, 15’ini tramvay ve bin 628’ini öteki araçlar oluşturdu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Teknoloji Yayın: 22.09.2023 08:48
Kaynak: İHA
İmar ve ruhsatta dijital devir: Artık evrak için belediyeye gitmeye gerek yok

Samsun’un İlkadım Belediyesi’nde devam eden dijitalleşme çalışmaları çerçevesinde hizmete giren “E-Belge Platformu” ile imar ve ruhsat süreçleri dijitalleşti, artık bu evraklar ile belediyeye gitmeye gerek kalmadı.

Dijital dönüşüm çalışmalarını sürdüren İlkadım Belediyesi, son olarak E-Belge Platformu ile vatandaşların imar durum evrakı (E-ÇAP), yapı ruhsatı (E-RUHSAT), yapı kontrol ve iskan (E-İSKAN), eksper inceleme (E-EKSPER) üzere müracaat süreçlerini tek bir platformda dijital mecraya taşıdı. İmar durumu ve yapı ruhsatı müracaatlarını belediyeye gelerek yazılı olarak yapan vatandaşlar artık belediyeye gelmeden süreçlerini e-belge uygulaması üzerinden çok daha süratli bir formda yapabilecek.

“Belediyeye gelinmesine gerek yok”

E-Belge Platformu hakkında bilgi veren İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, “Vatandaşlarımıza kaliteli, süratli, inançlı ve şeffaf bir halde hizmet sunmak için dijital dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu uygulama ile vatandaşlarımızdan sıklıkla gelen ‘Evrakım kayboldu, evrakım hala imzalanmadı, belediyeye gelip gitmekten yorulduk’ üzere şikayetleri ortadan kaldırıyoruz. Artık kimse belediyede üniteler ortasında dolaşmayacak. Hatta belediyeye gelinmesine bile gerek kalmayacak. E-Belge Platform uygulaması ile vatandaşlarımız istedikleri bilgi ve evrakla İlkadım Belediyesi kurumsal web sitesinden erişim sağladıktan sonra ana sayfadaki süratli menüde bulunan ‘E-Belge Platformu’ uygulamasına giriş yapabilecek. E-belediye üyelik süreçleri denetiminden sonra uygulamaya basitçe erişim sağlanacak” dedi.

Ekspertiz incelemeleri de dijital ortamda yapılıyor

Belediye Hizmet Binası Çok Gayeli Salon’da düzenlenen toplantıda uygulamanın kullanımı ve getirdiği kolaylıkları anlatan yazılım firması yetkilileri ise şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz E-Belge Platformu’na girerek e-devlet, telefon ve mail adresi ile kendi isminize sistemde bir profil oluşturuyorsunuz. Talepler doğrultusunda ilgili dokümanlar sisteme yüklenerek elektronik imzalı dokümanlar dijital olarak hazırlanıyor. Uygulama; hazırlanmakta olan imar durumu dokümanının ve yapı ruhsatı talebinin hangi etapta olduğu yapı sahibine ve yapı müteahhidine SMS ve mail yoluyla otomatik olarak bildiriyor. Böylelikle vatandaşlar müracaatının hangi kademede olduğunu takip edebiliyor. Onaylanan proje ve evraklar elektronik olarak imzalandığı için E-Belge Platformu uygulaması ile vatandaşlar vakitten ve kağıt tüketiminden tasarruf ederek imar müracaat süreçlerini belediyeye gelmeden dijital ortamda tamamlayabiliyor. Birebir vakitte yapı kontrol sürecinin de dijital ortama taşınmasıyla yapının kontrolüne ait tüm bilgi ve dokümanlar elektronik ortamda takip edilebiliyor. Yapı kullanma müsaade evrakı taleplerinde de müracaat sahibi süreci dijital ortamda takip etme imkanı buluyor. Kredi ile konut almak için yapılan müracaatlarda ekspertiz incelemelerinin de dijital ortamda yapılması kolaylığı sunulduğundan süratli bir halde kredilendirme süreçlerinin yürütülmesine imkan sağlıyor.”