Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Samsun’da jandarmadan suç ve suçlularla etkin mücadele: 1656 sürücüye 2,6 milyon TL ceza

Gündem Yayın: 06.10.2023 12:48
İhlas Haber Ajansı
Samsun’da jandarmadan suç ve suçlularla etkin mücadele: 1656 sürücüye 2,6 milyon TL ceza

Samsun’da İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı trafik ekipleri tarafından 1-30 Eylül tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde 274 araç trafikten men edildi, 1656 araç ve sürücüsüne çeşitli kural ihlallerinden 2 milyon 578 bin 574 TL cezai işlem uygulandı.

Samsun Valiliği İl Jandarma Komutanlığınca, halkın huzuru ve güvenliği, kamu düzeninin sağlanması, suç ve suçlularla etkin mücadele kapsamında 1-30 Eylül tarihleri arasında uygulama ve denetimler yapıldı.

Samsun Valiliğinden yapılan açıklamada, “Aranan şahısların yakalanmasına yönelik sorgulamalarda 470 çeşitli suçlardan aranan şüpheli ile 14 kayıp şahıs bulunmuş, 12 adet tabanca, 1 adet makineli tabanca, 7 adet av tüfeği, 11 adet mühimmat ele geçirilmiştir. 81 uyuşturucu ve kaçakçılık olayı meydana gelmiş olup, olaylarda 93 şahıs yakalanmış, 41 bin 505 gram kubar esrar, 11 bin 120 adet makaron, 5 bin gram kaçak tütün, 2 bin 511 litre kaçak yumuşatıcı, 805 kök kenevir bitkisi, 376 elektronik sigara, 88 paket kaçak sigara, 62 adet sentetik uyuşturucu hap, 50 gram metamfetamin, 13 gram bonzai, 10 gram toz esrar, 5 litre etil alkol ele geçirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, “Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, 1 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında 7 FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan, 3 DEAŞ terör örgütü propagandası yapmak suçundan, 1 DEAŞ terör örgütüne üye olmak suçundan, toplam 10 şahıs yakalanmış, 6 şahıs çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştır. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, 21 olaya müdahale edilmiş, 21 müşteki-mağdur ve 15 şüpheli tespit edilmiş, ayrıca 6 faili meçhul olay şüphelisinin tespitine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Terör örgütü propagandası yapmak suçundan 6, uyuşturucu ve uyarıcı maddeye özendirmek suçundan 9, genel güvenliği tehlikeye sokmak suçundan 2, yasa dışı bahis oynamaya teşvik suçundan 1 açık kaynak araştırma raporu düzenlenmiştir” denildi.

Açıklamanın devamında ise şu bilgiler verildi:

“Samsun İl Jandarma Komutanlığı Trafik Jandarması ekiplerince yapılan denetim ve kontrollerde 20 araç sürücüsünün sürücü belgesine el konulmuş, 274 araç trafikten men edilmiş, 1656 araç ve sürücüsüne çeşitli kural ihlallerinden 2 milyon 578 bin 574 TL cezai işlem uygulanmıştır. 632 araç sürücüsüne hız sınırını aşmaktan (radar), 200 araç sürücüsü /yolcuya emniyet kemeri takmamaktan, 80 araç sürücüsüne sürücü belgesiz araç kullanmaktan, 56 araç sürücüsüne seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmaktan, 20 araç sürücüsüne alkol veya uyuşturucu maddenin etkisindeyken araç kullanmaktan, 648 araç sürücüsüne diğer maddelerden cezai işlem uygulanmıştır.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Yayın: 13.06.2024 11:10
BESYO’da Mezuniyet Heyecanı

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında mezuniyet heyecanı yaşadı.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni Hamit Çepni Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan 133 öğrenci mezuniyet coşkusu yaşadı.

Hamit Çepni Konferans Salonunda düzenlenen mezuniyet programına Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Numan Bahadır Kayışoğlu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan mezuniyet töreni tanıtım filmlerinin izlenmesi ile devam etti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, spor alanında yapılacak çok iş olduğunu vurgulayarak, “Yeni teknikler, yeni yöntemler, yeni yollar, yeni keşifler yapmak zorundayız. Hala pek çok bulunmayan, bilinmeyen şey var. Bu alan son derece kıymetli, son derece değerli bir alan. Dolayısıyla bu alanda yeni ne yapabilirim? Kendimi nasıl geliştirebilirim? Ülkeme, milletime, devletime nasıl hizmet edebilirim diye mutlaka düşünmek ve bu yolda çok başarılı sporcular yetiştirmek gayretinde olmalısınız. Sizin hem kendi başarınız bu açıdan önemli hem de yetiştireceğiniz sporcularla ülkemizin spor alanındaki gelişimine katkı sağlamanız son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Mezun olan öğrencilere Karabük Üniversitesinin Mezun Bilgi Sistemine kayıt olmaları gerektiğini hatırlatan Rektör Kırışık, “Üniversitemizde ilişkilerimizin devamı olduğu kadar mezun bilgi sistemimize kaydolmanız da arkadaşlar son derece önemli. Çünkü biz bir sistem kurmaya çalışıyoruz hem okuyan öğrencilerimizin hem de mezun olan öğrencilerimizin bir arada birlikte çalışabileceği bir ekosistem kurmak istiyoruz. Bu ekosistemde size de çok kıymetli sorumluluklar veya size çok ciddi katkılar sunacak bir yapı ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.

Rektör Kırışık, mezunlarla üniversite arasındaki ilişkinin sürdürülmesi halinde kariyer buluşmaları ve kendilerini geliştirme fırsatlarının artacağını belirterek, “Kariyer buluşmalarında hem kendinizi nasıl yükseltebileceğinizin öğrenilmesinde hem de okuyan öğrencilerimizle ilişkilerinizin yeni bir safhaya gelmesinde size çok ciddi katkılar sunacak fırsatlar ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Son olarak mezunlara gelecek için iyi dileklerde bulunan Kırışık, “Bu süreçten sonra artık ülkemize, milletimize, devletimize çok daha fazla hizmet edebilecek, katkılar sunabilecek bir noktaya geldiniz. İnşallah bu noktayı bu bilinç ve duyarlılıkla sürdürmeye gayret etmenizi diliyorum. İnşallah yolunuz, bahtınız açık olsun. Ömür boyu mutlu olduğunuz, hayallerinize ulaşmak için çabaladığınız ve sizlerin de evlatlarınızı desteklediğiniz güzel bir hayat, faydalı ve yararlı bir ömür diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu birincisi Emre Çelenk, ikincisi Sinem Karadağlı, üçüncüsü Onur Çağlar oldu.

Konuşmaların ardından öğrenciler, hep birlikte keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu yaşadı.