Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“Safranbolu’nun Sesi “ Projesi

Safranbolu Yayın: 22.07.2016 14:23
Yazar:
“Safranbolu’nun Sesi “ Projesi

Safranbolu Belediyesinin desteklediği “Safranbolu’nun Sesi”  projesi kapsamında,  Türkî Cumhuriyetlerin, her biri kendi alanında çok değerli virtüöz ve bestekârları eşsiz Safranbolu besteleri yapmak üzere Safranbolu’ya geldiler.  8 kişilik gurup Safranbolu’da çeşitli konaklarda kalarak Klasik Müzik tarzında besteler yapacaklar.

Konu ile ilgili yapılan basın toplantısında konuşan TÜRKSOY Başkanı Dusen Kaseinov Safranbolu’ya TÜRKSOY Üye Devletlerinin Kültür Bakanlarının selamlarını getirdiklerini söyledi.

Kaseniov; “Burada yapacağımız albümün içeriği tamamen Safranbolu olacak ve Klasik Müzik ve Oda Orkestralarının seslendirebileceği tarzda olacak. Burada amacımız bu besteleri tüm dünyaya tanıtmak. Bu bizim Safranbolu’da ilk etkinliğimiz değil. Bilindiği üzere daha öncede Türk Dünyasından sinema, müzik, resim sanatçılarını da Safranbolu’ya getirmiş ve çeşitli etkinliklere katılmıştık.  Bir kez daha söylemek isterim ki Safranbolu’da olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.  Yakın ilgi ve alakanızdan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. Projenin Safranbolu’nun tanıtımına da faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ise, “Öncelikle TÜRKSOY Başkanı Dusen Kaseinov başta olmak üzere tüm bestekârlarımıza hoş geldiniz diyorum. Türk Dünyasının çeşitli şehirlerinden bestekârlarımız Safranbolu’da, Safranbolu ile ilgili besteler yaparak bu bestelerin bir araya toplanacağı  ‘ Safranbolu’nun Sesi ‘ adlı albümü yapmak üzere ilçemizde bulunuyorlar. Bu besteleri gittikleri her yerde bulundukları her ortamda dile getirecekler” dedi.

Bu projenin çok önceden hazırlandığını hatırlatan Başkan Aksoy; “ Açıkçası son günlerde yaşadığımız travma sonucunda bu etkinliği yapalım mı yapmayalım mı diye bir düşünce içerisine girdik.  Dusen beyefendi ve daha pek çok dostumuz bu travmadan bir an evvel kurtulmamız gerektiğini bu nedenle bu etkinliğin önemli olduğunu dile getirdiler. İçerisinde bulunduğumuz bu durumu bir an önce sona erdirmek, hayatımızı normal şartlarda idame ettirebilmemiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Proje kapsamında birbirinden değerli bestekârlarımız Safranbolu’da birer konağa yerleşerek o konağın sesini dile getirecekler. O konakla beraber yapılacak olan sanat etkinliklerini de bir gece halinde, konser halinde tamamlayıp sizlere takdim edecekler” dedi.

FESTİVALİMİZ TÜRKSOY FAALİYETLERİ İLE DAHA DA ZENGİNLEŞECEK

Festivalin TÜRKSOY faaliyetleri ile daga da zenginleşeceğini belirten Aksoy “17. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalimizi de TÜRKSOY’un faaliyetleri ile daha da zenginleştirmiş olacağız. Bu yıl malumunuz, festivalimizin alt teması ‘Kültürümüzün Manevi Mimarları’  işte kültürümüzü oluşturan manevi dinamikleri, oradan buraya gelen bütün kaynakları da Türk Dünyası ile birlikte festivalimize adapte etmiş olacağız.  Ben sanatçılarımıza Safranbolu’muzda kaldıkları süre zarfında güzel ve huzurlu bir ortam sunacağımızı söylemek isterim.  Safranbolu’muz güvenlik yönünden oldukça rahat bir şehir. Yine kültürle sanatla iç içe bir şehir. Ümit ediyorum ki: Safranbolu’da yapacakları besteler onların hayatlarında yaptıkları en kıymetli besteler arasında olur.  Genç sanatçılarımıza da umarım Safranbolu’da yapacakları besteleri umarım uzun yıllar boyunca katıldıkları bütün ortamlarda seslendirirler. Yine umarım bu besteler ile Safranbolu’nun bir dünya şehri olduğunu tüm dünyaya anlatmış oluruz. Ben değerli misafirlerimize geldikleri ve böyle önemli bir projede yanımızda oldukları için, değerli basınımıza da Safranbolu’nun tanıtımında katkı da bulundukları için teşekkür ediyorum” dedi.

Basın toplantısında son olarak Azerbaycanlı Bestekâr Rauf Aliyev söz aldı.  Aliyev, Safranbolu’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirirken, “Hem Türkiye’mizin böylesi güzel bir şehrinde bulunmak hem de Türk Dünyasının önemli bestekârları bir arada olmak ayrıca mutluluk vericidir. Yapılacak bestelerin gelecekte çok büyük anlamı olacaktır. Safranbolu’nun ve Türkiye’nin tanıtımına da katkı sağlayacaktır.  Ben öncelikle Safranbolu Belediye Başkanımıza, TÜRKSOY Başkanımıza böylesi güzel bir projeyi hayata geçirdikleri için teşekkür ediyor, arkadaşlarımızda başarılar diliyorum” dedi.

Safranbolu’nun Sesi Projesinde yer alacak bestekarlar:  Azerbaycan’dan Rauf Aliyev, Kazakistan’dan Balnur Kydyrbek, Türkmenistan’dan Rouşan Nepesov, Kırgızistan’dan N. İshakov, B. Musayev, Aibat Kepterbayev, Muratbek Begaliyev.

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

TFF 2. Lig: Zonguldak Kömürspor: 4 – Adıyaman Futbol Kulübü: 1

Spor Yayın: 16.04.2024 08:48
İhlas Haber Ajansı

TFF 2. Lig Beyaz Grup’un 35. haftasında Zonguldak Kömürspor, sahasında Adıyaman Futbol Kulübü’nü 4-1 mağlup etti.

Hakemler: Hakan Ülker, Burak Sami Şad, Gökmen Çambel

Zonguldak Kömürspor: Ogün Karakaya, Hakan Çevik, Özgür Güler, Mustafa Şengül (Necmi Çoban dk. 66), Ethem Pülgir (Mevlüt Çelik dk. 79), Ozan İsmail Koç, Mümin Uyar (Murat Erdemir dk. 66), Serhat Doğukan Taşdemir (Yusuf Buğra Koşal dk. 66), Mehmet Gürkan Öztürk, Okan Deniz (Fırat Sarı dk. 79), Fatih Bektaş

Adıyaman Futbol Kulübü: Yusuf Şükrü Sancaktar, Cenk Çalışkan (İsa Baltacı dk. 58), Muhammed Düzgüner, Emirhan Civelek (Kerem Ersin dk. 46), Gökmen Arduç (Yusuf Ensar Poyrazlı dk. 58), İbrahim Kıraç Gündüz (Mehmet Kaan Gündüz dk. 58), Vedat Yeşilkaya, Mehmet Şahin Sarı, Hüseyin Çakmak, Erhan Kaynar (Faruk Sağlık dk. 80), Musa Çelik

Goller: Mehmet Gürkan Öztürk (dk. 22), Mümin Uyar (dk. 48 ve 62), Fatih Bektaş (dk. 77) (Zonguldak Kömürspor), Kerem Ersin (dk. 72) (Adıyaman Futbol Kulübü)

Sarı kartlar: Mustafa Şengül, Ozan İsmail Koç (Zonguldak Kömürspor), Erhan Kaynar (Adıyaman Futbol Kulübü)

Paylaş: