Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu’da “HİKMET” projesi tanıtıldı

Manşet Yayın: 30.11.2023 15:14
İhlas Haber Ajansı
Safranbolu’da “HİKMET” projesi tanıtıldı

Safranbolu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Türkiye Yüzyılı Vizyonuyla Yükseköğretim Kurumları iş birliğinde kariyer planlamalarını ve gelişimlerini çok yönlü sağlamak amacıyla düzenlenen Hayat-İlim-Kültür-Medeniyet-Eğitim-Teknoloji (HİKMET) projesinin uygulanması Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirildi.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) iş birliğiyle gerçekleştirilen programa, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, KBÜ Genel Sekreteri Lütfi Köm, Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Said Nuri Odabaşoğlu, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Programda konuşan Akbaş, İmam Hatip okullarının eğitim içeriği ve program çeşitliliği ile önemli eğitim kurumları arasında yer aldığını belirtti. Akbaş, “Bu projemiz ile Anadolu İmam Hatip liselerinin yükseköğretim kurumları ile iş birliği içerisinde olmasını, üniversite bölümlerine yönelik öğrencilerin farkındalıklarının artırılması, akademisyenler ile sistemli planlı çalışmalar yürütülmesi ve ortak projelerin geliştirilmesi, bilim ve medeniyet tarihinde yer alan bilim insanlarının fikir ve eserlerinin tahlil edilmesi ve böylelikle 21. yüzyıl becerileri kazanmış bireyler olarak üniversiteye hazır hale gelmelerini amaçlamaktayız.

AW088389 02 jpg

Burada projemize desteklerinden ötürü Karabük Üniversite rektörümüze ve akademisyenlere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Siz sevgili öğrencilerimizin bu önemli ve anlamlı projeden en azami şekilde faydalanacağınızdan hiç kuşkum yok. Sizlere güveniyoruz” dedi.
Program daha sonrasında KBÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Tahir Bilirli’nin Filistin ve Kudüs tarihi hakkında bilgilendirmeleriyle devam ederken, şiir dinletisinin ardından program sona erdi.

AW088389 03 jpg

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bu belde ismini koruma altındaki koyun ırkından alıyor

Dünya Yayın: 28.02.2024 20:12
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki 2 bin 711 nüfuslu belde, ismini ünlü Karayaka koyun ırkından alıyor.

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Karayaka beldesi, ismini bir koyun ırkından alıyor. En belirgin özelliği kuyruk yağının olmaması ve bu yağın tüm vücuda yayılması olan karayaka ırkı koyun, bölgenin zengin biyolojik çeşitliliğine katkı sağlıyor. Bu nadir ırk devlet tarafından koruma altına alınırken, belde sakinleri de karayaka ırkının korunmasına yönelik çabaları destekliyor. Karayaka ırkıyla adını duyuran beldenin Tokat’ın tarımsal ve kültürel zenginliğine olan katkısı her geçen gün daha da belirgin hale geliyor.

Koyun sürüsü olan Karayaka beldesi sakinlerinden 38 yaşındaki Mahmut Başara, “Beldemiz ismini karakaya ırkı kuzularımızdan almıştır. Karayaka kendine özgün bir ırktır. Türkiye’de eşi benzeri yoktur. Zaten devlet bunları da koruma altına aldı” dedi.