Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu’da Emekliler Evi Yapılıyor

Manşet Yayın: 02.04.2024 15:34
Safranbolu’da Emekliler Evi Yapılıyor

Safranbolu Belediyesi, Mimar Elif Köse Başkanlığında 2024-2029 dönemi çalışmalarına başladı. 31 Mart Yerel seçimlerinin hemen ardından başlayan çalışmalar kapsamında İbrahim Gümüşsuyu parkı yeni yüzüyle tasarlanacak olup, aynı zamanda alanda Emekliler Evi yapım çalışmalarına da başlandı.

Ekonomik koşullar karşısında kentteki emeklilerin her daim yanında olduğunu belirten Mimar Elif Köse bu kapsamda Safranbolu’da ikamet eden 55 yaş ve üzeri emekli vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek, sosyal, kültürel, sanatsal etkinliklerle katılımlarını teşvik etmek, sağlıklı olma bilincini kazandırmak ve toplum içinde aktif rol almalarını sağlamak için İbrahim Gümüşsuyu Parkı’nda Emekli Evi açılacağını belirtti. Belirli aralıklarla psikolojik danışmanlık hizmeti de sunulacak Emekli Evi’nde ücretsiz olarak gazete, çay, kuru pasta, su gibi ikramların yanı sıra alanda bir de büfe yer alacak. Öte yandan İbrahim Gümüşsuyu parkı yeni yüzüyle vatandaşlara hizmet verecek. (Ramazan Öztürk)

Safranboluda Emekliler Evi Yapiliyor 1 jpg Safranboluda Emekliler Evi Yapiliyor 2 jpg

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tarak yerine elbise fırçası kullanıyor

Kültür Sanat Yayın: 21.04.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Bartın’da 14 metrekare alana sahip dükkanına kurduğu torna tezgahlarında ağacı oyarak şekil veren Devlet Sanatçısı Ali Rıza Vatandaşlar, iş yerinde ise tarak yerine elbise fırçası kullanıyor. Ali Rıza Vatandaşlar saç, bıyık ve kaşlarına ise elbise fırçası ile şekil veriyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan 14 metrekare alana sahip dükkanında ağacı oyarak, bardak, tabak, kül tablası, havan ve hediyelik hayvan figürleri gibi çeşitli sanat eserlerine dönüştüren 65 Ali Rıza Vatandaşlar, yaptığı ürünleri ise aynı dükkanda sergileyerek satışa çıkarıyor. Kültür Bakanlı Devlet Sanatçısı unvanı da bulunan Ali Rıza Vatandaşlar, tarak yerine ise elbise fırçası kullanıyor. Ağacı sanat eserlerine dönüştürürken toz ve talaş içerisinde kalan ağaç ustası Vatandaşlar, saç, bıyık ve kaşlarına elbise fırçası ile şekil veriyor. Vatandaşlar, iş yerine her müşteri geldiğinde ise kesme, oyma gibi işlemini yarıda bırakarak hemen fırça ile yüzünü, saç, bıyık ve kaşlarına yapışan talaş ile tozdan temizliyor. Ardından müşterisi ile ilgilenen Vatandaşlar, müşterisini uğurladıktan sonra sanatına devam ediyor.

Eserlerinde insan hayatını tehlikeye sokacak vernik gibi kimyasal maddeler kullanmadığı belirten Vatandaşlar, mesleğin en kötü yanının ise sürekli toz ve talaşa maruz kalmak olduğunu kaydetti. Sürekli öksürük ve hapşırma ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Vatandaşlar, ’’Bir kaç kez doktora gidip, ciğerlerimin durumuna baktırdım. Çok şükür şimdilik sağlam gözüyor’’ diye konuştu.

Tarak yerine elbise fırçası kullanmak zorunda olduğunu anlatan Vatandaşlar, mecbur fırçayı yüzüme süreceğim. Benim gözümde şuan toz var. Gözlük taksan da olmuyor, toz giriyor. Fırçayla temizler, birazdan da yıkarız. Toz gider. Ben fırçayı kolay buldum. Hemen onla tarıyorum. Zaten saç da kalmadı. İllaki gözlerimin altı, kaşlarda, kirpikler toz oluyor. Fırça çıkarır bu tozu ve talaşı. Daha sonra da yıkarsın, geçer gider’’ diye konuştu.

Mesleği babasından öğrendiğini belirten Vatandaşlar, babasının 4.5 yılda 3 ayrı mesleği öğrendiğini, kendisinin ise anahtar çekimi, çilingirlik, ağaç oyma, gözlük, çakmak tamiri, gibi 5-6 meslek ve zanaat sahibi olduğunu da kaydetti.

Önceden sokakların meslek ve zanaat sahipleri ile dolu olduğunu ama artık insanların kolay para peşinde koştuğunu belirten Devlet Sanatçısı Vatandaşlar, artık çalıştıracak çırak bulamadıklarını kaydederek, mesleklerin önümüzdeki yıllarda unutulabileceğini ifade etti.

Kendisinin yaklaşık 8-10 yaşlarında öğrendiği meslek ile yarım asırdan fazla zamandır kendisinin ve ailesinin geçimini sağladığını, çocuklarını okuttuğunu, araba ve evler alabildiğini sözlerine ekledi.