Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu’da Binlerce Kişi “Demokrasi Yürüyüşü” Yaptı

Safranbolu Yayın: 21.07.2016 15:02
Yazar:
Safranbolu’da Binlerce Kişi “Demokrasi Yürüyüşü” Yaptı

Safranbolu ilçesinde, darbe girişimini protesto etmek amacıyla Demokrasi Yürüyüşü düzenlendi. Yaklaşık 4 bin kişi ellerinde Türk bayrakları ve dövizlerle meydana yürüdü.
Dedeoğlu camii önünde başlayan yürüyüşe, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, İl Genel Meclisi Ahmet Sözen, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Türk bayraklarıyla Misak-ı Milli Meydanı’na yürüyen vatandaşlar, tekbirler getirerek , ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Vatan sana canım feda’ sloganları attı. Safranbolu Müzekent Motosiklet Kulübü üyesi 50 motosikletli de yürüyüşe destek verdi.
Misak-ı Milli Meydanında toplanan kalabalığa hitaben STK temsilcilerinin ardından konuşan  Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, “Ülkemizin geleceğini karartmak ve çalmak isteyen, yıllardır biriktirdiğimiz demokrasi anlayışımızı, ekonomik gelişmemizi bir anda sona erdirmek isteyen bir küçük çete, bu ülkeyi bir gecede ele geçirebileceğini dünmüş ama bir şeyi aklına getirmemiştir. O da bu milletin kendi irademiz dışında hiçbir iradeyi kabul etmiyoruz düşüncesi, vatan sevgisi, millet sevgisidir” dedi.

Bu düşünce ile insanların kendilerini bir anda tankların önüne, uçakların önüne göğüslerini siper ettiğini kaydeden Başkan Aksoy konuşmasına şöyle devam etti;

“ Değerli kardeşlerim, inşallah bu birliktelikle bundan sonra hiç kimse bir daha böylesi hareketlere kalkışmayacaktır. Ne oldu da böyle oldu: Ülkemiz köprüleri, hava limanlarını, denizin altından geçitleri ve daha pek çok büyük yatırımı birer birer hayata geçiriyor, dünyanın en büyük yatırımlarını yapıyordu. OECD Ülkeleri arasında en yüksek ekonomik yükselişi yakalamış ülke idi. Milli geliri 15.000 doların üzerine çıkıyordu. Ülkemizde dirlik ve bir düzen vardı. Birileri bunu çekemedi. Birileri Türkiye’nin gelişmesinden rahatsızlık duyuyordu. Malum çete birilerinin eli ile düğmeye bastı ve bu güzel ülkeyi bir içi savaşa sürüklemek istiyorlardı. Aynısını Suriye’de Mısır’da ve Irak’ta yapmış ve başarmışlar idi. Türkiye’yi de bu şekilde yapmayı düşündüler ve liderini öldürmeye yeltendiler. Buna tüm Türkiye karşı çıktı. Değerli dostlar, bazıları diyorlar ki, Safranbolu’da niçin eylem yapıyorsunuz diye soruyorlar. Ben de cevaben, biz aynı gemideyiz, gemi bir noktadan su alırsa o gemi batar. Bizler gemiye su aldırmamak için, her noktasını ayağa kaldıracağız inşallah.”

Başkan Aksoy konuşmasını şöyle tamamladı;  “Biz bu dik duruşumuz ile demokrasinin tarafında, insan haklarının tarafında, mazlum milletlerin tarafında ülkemizin tarafındayız,  İslam dünyasının gelecekteki lideri olmak için buradayız. Bizler Kahraman Polisimiz ve Kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz ile birlikte bu ülkenin hiçbir şehrinde, hiçbir mahallesinde kafire, zalime, haine yer olmadığını göstermek için buradayız. 15 Temmuzdan bu yana bu meydanda ülkemizin geleceği için nöbet tuttuğunuz için sizlere yürekten teşekkür ediyor Allah’ a emanet ediyor, Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. “

Safranbolu kaymakamı Murat Bulacak ise konuşmasına, değerli dostlar, ne yazık ki 15 Temmuz gecesi paralele devlet yapılanmasına uşaklık eden bir gurup asker tarafından başlatılan bu darbe teşebbüsü hepimizi yaraladı” diyerek başladı.

Bulacak şöyle devam etti;  “O gecenin ilk saatlerinden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın “ Milletime çağrı yapıyorum, meydanlara gelin, meydanlarda bunlara en güzel cevabı verelim. Bu darbe girişimi asla başarılı olamayacaktır” sözlerinden sonra tüm Türkiye sokaklara, meydanlar döküldü. Bizde Safranbolu olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyduk. Kadını erkeği, genci yaşlısı ile meydanlara çıktık. Ben buradan Safranbolu halkına ülkemiz adına teşekkür ediyorum. Bizler böyle birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece hiçbir kuvvet bu ülkeyi yıkamayacaktır. Bu düşüncelerle bu uğurda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

Konuşmaların ardından meydana toplana kalabalık uzun süre sloganlar atarken okunan ezan ile birlikte vatandaşlar Yatsı namazını kıldılar. Duaların ardından ise meydana kurulan dev ekrandan ülkemizdeki gelişmeler ve  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması izlendi.

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Oyun Köyünde Çocuklar Gönüllerince Eğlendi

Manşet Yayın: 24.04.2024 10:59
Oyun Köyünde Çocuklar Gönüllerince Eğlendi

Safranbolu Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında çocukları unutmadı. Özel olarak hazırlanan etkinliklerle çocuklara keyifli ve öğretici bir gün yaşatmayı hedefleyen Safranbolu Belediyesi, Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde oyun köyü kurdu.

Oyun köyünde çocuklar farklı etkinliklere katılarak eğlenirken, aynı zamanda sosyal ve kültürel becerilerini geliştirmelerine olanak tanındı. Atölye çalışmaları, el sanatları, resim ve müzik etkinlikleri, animatörler, çizgi film kahramanları, langırt, masal treni, yüz boyama, balon dağıtımı gibi birçok farklı aktiviteyle çocuklar hem öğrendi hem de ikram edilen pamuk şekerlerden tattı. Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse Leyla Dizdar Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen etkinliklere katılarak çocuklara ve ebeveynlerine mutlu bayramlar diledi. Başkan Köse’yi gören vatandaşlar yanına gelerek kendisi ile hatıra fotoğrafı çektirdi ve Safranbolu’nun her kesimine hitap eden etkinliklere imza attığı için kendisine teşekkür etti.

Oyun Koyunde Cocuklar Gonullerince Eglendi2 scaled

Yaklaşık 5 bin kişinin katılım sağladığı oyun köyü organizasyonu ile ilgili düşünlerini aktaran Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, bu tür etkinliklerin çocukların sosyal, kültürel ve sanatsal gelişimine katkı sağladığını belirtti. Ayrıca, oyun köyünün yanı sıra çeşitli yarışmalar ve gösteriler düzenlenerek çocuklara unutulmaz anlar yaşatıldı.

23 Nisan’ın anlam ve önemine uygun bir şekilde Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan bu etkinliklerle, çocuklar bayramı coşkuyla kutladı. Ebeveynlerin de katılımıyla, ailece geçirilen bu özel gün, çocukların mutluluğunu ve neşesini gözler önüne serdi.

Oyun Koyunde Cocuklar Gonullerince Eglendi3 scaled

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse düzenlenen bu etkinliklerin, çocukların sadece eğlenmelerini değil, aynı zamanda birlikte vakit geçirerek paylaşmayı, dayanışmayı ve birbirlerini anlamayı öğrenmelerine de katkı sağladığını söyledi. Bu tür etkinliklerin ilerleyen yıllarda da devam edeceğini ifade eden Başkan Köse, çocukların her yıl daha da renkli ve eğlenceli bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaşayacağını belirtti. (Ramazan Öztürk)