Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safranbolu Kaymakamı Köy ziyaretlerine devam ediyor

Safranbolu Yayın: 03.06.2014 14:38
Yazar:

Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, köy ziyaretlerine devam ediyor.  Safranbolu İlçe Müftüsü İlyas Yılmaztürk, İlçe Tarım Müdürü Çetin Ayvalık, Birlik Personeli, Birlik Encümen üyeleri,  İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Cengiz, Tokatlı Köyü Muhtarı Şevki Alper ve İncekaya Köyü Muhtarı Ragıp Tunç’un da eşlik ettiği köy ziyaretlerinin ilk durağı Aşağıçiftlik Köyü oldu. Köy Muhtarı Hüseyin Kartal’dan köyün  ihtiyaçları ve sorunları  hakkında bilgiler alan Kaymakam Murat Bulacak,  İnşaatı devam eden köy konağında incelemelerde bulundu.  Kaymakam Bulacak ve beraberindekiler daha sonra Yazıköy’e giderek burada yapım çalışmaları devam eden TOKİ konutlarını gezdi buradan da Yazıköy Muhtarlığı Tesisi gezilerek Muhtar Ahmet Büyüközdemir’den sorunlarla ilgili bilgiler alındı. Yazıköy’ün ardından Düzce Köyü ne giden Kaymakam Murat Bulacak, burada Muhtar Burhan Sağlam’dan ihtiyaç ve sorunlarla ilgili bilgi aldı. Daha sonra Kozcağız mahallesine geçilerek “Yaban Hayatı Koruma Sahası” incelendi. Daha sonra Karapınar ve Yukarıçiftlik Köylerine  giden kaymakam Murat Bulacak, muhtarlar Necmettin Tekinyıldız  ile Cemal Ünal’dan bilgi alarak köylülerle de bir süre sohbet etti.

Ziyaretlerin ardından kısa bir değerlendirme yapan Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak,  köy gezilerinin çok yararlı olduğunu, ihtiyaç ve sorunların yerinde görüldüğünü, muhtarlarla birlikte köylü vatandaşların da fikirlerini söylemesinin kendisini ayrıca mutlu ettiğini, köylere yapılan yatırımların kullanılmasının ve faal durumda olmalarının kendilerini ayrıca gururlandırdığını, iki haftada yaklaşık 15 köyün  gezildiğini söyledi.  Kaymakam Murat Bulacak, “önümüzdeki günlerde diğer köylerimize de gezilerimiz devam edecek ” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bu belde ismini koruma altındaki koyun ırkından alıyor

Dünya Yayın: 28.02.2024 20:12
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki 2 bin 711 nüfuslu belde, ismini ünlü Karayaka koyun ırkından alıyor.

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Karayaka beldesi, ismini bir koyun ırkından alıyor. En belirgin özelliği kuyruk yağının olmaması ve bu yağın tüm vücuda yayılması olan karayaka ırkı koyun, bölgenin zengin biyolojik çeşitliliğine katkı sağlıyor. Bu nadir ırk devlet tarafından koruma altına alınırken, belde sakinleri de karayaka ırkının korunmasına yönelik çabaları destekliyor. Karayaka ırkıyla adını duyuran beldenin Tokat’ın tarımsal ve kültürel zenginliğine olan katkısı her geçen gün daha da belirgin hale geliyor.

Koyun sürüsü olan Karayaka beldesi sakinlerinden 38 yaşındaki Mahmut Başara, “Beldemiz ismini karakaya ırkı kuzularımızdan almıştır. Karayaka kendine özgün bir ırktır. Türkiye’de eşi benzeri yoktur. Zaten devlet bunları da koruma altına aldı” dedi.