Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Safran Hasadı Başladı Kilosu 60 Bin TL

Safranbolu Yayın: 04.10.2021 12:50
Safran Hasadı Başladı Kilosu 60 Bin TL

UNESCO Tarihi Miras Listesinde yer alan Safranbolu ilçesinde  yetiştirilen, gıda, tıp ve giyim sektörlerinde kullanılan Safran’ın hasadına başlandı.

Ağustos ve Eylül aylarında ekimi yapılan bitkinin bu hasat döneminde gramının 50 ile 60 liradan satılması bekleniyor.

Ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabilen safran, farklı özellikleriyle gıda, tıp ve giyim sektörlerinde kullanılabiliyor. Yukarı Çiftlik köyünde, Ağustos ayında 27 dönüm tarlasına ekimini yaptığı safranı toplamaya başlayan İsmail Yılmaz, ‘’Bu sene yağmur iyi gitti, havalar soğudu. Gece sıcaklığı 7-8 dereceye düştüğünde safran açıyor. Soğuklanmayı tamamlıyor soğanlar. 1 Ekim itibariyle bizim bölgede çiçekler açmaya başladı.’’ dedi.

Safran’ın faydalarına değinen Yılmaz, ’’En büyük özelliği hücre yenileyici olması. Sakinleştirici, sinirleri yatıştırıcı, uykusuzluğa çok iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırır. Vücut direncini arttırır. Göz yorgunluğunda, Alzheimer ve kanser hastalığında kullanılıyor” dedi.

Safran’ın gram fiyatının sezon sonunda belli olacağını ifade eden Yılmaz, ’’Büyük ihtimalle 50 ile 60 lira civarında olur. Sezon sonunda hasada göre belli olur. Bu son yılda en çok Kuveyt, Katar, Bahreyn gibi ülkelerden ve Rusya bölgesinden gelen müşterilerimiz var” diye konuştu.

Çiçek açan safranları cep telefonuyla görüntüleyen ve hassas terazide tartılan safrandan satın alan Kuveytli Mesaid Alkulaib ise şöyle dedi: “Ülkemizde bu safran yetiştirilmiyor. Diğer ülkelerden getiriyoruz. Buraya gelip safranı gördüm. Hayatımda ilk defa safran gördüm. Kullanıyoruz safranı.’’

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Yaz Kur’an Kursu Eğitim Semineri Düzenlendi

Karabük Yayın: 30.05.2024 12:44
Karabük’te Yaz Kur’an Kursu Eğitim Semineri Düzenlendi

İl ve İlçe Müftülükleri tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları kapsamında din görevlilerine yönelik seminerler düzenleniyor.

Karabük İl Müftülüğü tarafından Din Görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticilerine yönelik  “Yaz Kur’an Kursları Eğitim Semineri” düzenlendi.

Okulların tatile girmesi ile, 1 Temmuz 2024 -23 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan Yaz Kur’an Kurslarında görev alacak Kur’an Kursu öğreticileri ile Din görevlilerine yönelik  Gençlik Spor İl Müdürlüğü Yenişehir Konferans salonunda “Yaz Kur’an Kursları Eğitim Semineri” düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan  İl Müftüsü Ercan Aksu, Yaz Kur’an Kurslarının önemine değindi.  Daha sonra Din görevlilerinin vaaz becerilerini geliştirme hizmet içi eğitim kursuna katılım sağlayan Din Görevlilerine, İl Müftüsü   Ercan Aksu tarafından belgeleri verildi.  Ardından Yaz Kur’an Kurslarında etkin ve verimli bir eğitim dönemi gerçekleştirmeye yönelik; “Yaz Kur’an kursu uygulama esasları ile gelişim basamaklarına göre Din eğitimi, sınıf yönetimi, Dini bilgiler öğretim ve teknikleri, çocuk ve gençlerle etkili iletişim, gençliğin anlam dünyası ve geleceğe bakış” gibi konularda personele sunumlar yapıldı.