Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Sa’di Beyefendi Mescidi açılış için gün sayıyor

Kültür Sanat Yayın: 22.09.2023 08:24
İhlas Haber Ajansı
Sa’di Beyefendi Mescidi açılış için gün sayıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Subaşı Meydanı’nın tarihi dokusuna tekrar kavuşması için yürütülen projenin en kıymetli noktalarından biri olan ve inşaatı tamamlanan Sa’di Beyefendi Mescidi’nin açılışı için geri sayım başladı.

Samsun’un en kıymetli bölgelerinden biri olan Subaşı Meydanı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan büyük dönüşüm projesinde sona gelindi. Bölgedeki otopark sorununa neşter vuran Yeraltı Mekanik Otoparkı’nın hizmete girmesi, Sultan 2’nci Abdülhamid Han tarafından yaptırılan ve vakit içerisinde yok olan tarihi 8 kurnalı Hamidiye Çeşmesi’nin aslına uygun olarak tekrar yapılması ve meydan düzenleme çalışmalarının gerçekleştirilmesinin akabinde Sa’di Beyefendi Mescidi’nin üretimi da tamamlandı.

Yeraltı Mekanik Otoparkı ve Subaşı Meydan Düzenlemesi Projesi sayesinde hem bölgedeki otopark meselesine esaslı tahlil üretilirken hem de meydandaki tarihi doku tekrar ortaya çıkarıldı. Şık ve çağdaş mimari anlayışıyla tekrar yapılan Sa’di Beyefendi Mescidi, açılış için ise gün sayıyor. Samsun’da alış-verişin yoğunlukla yapıldığı ticaretin kalbinin attığı yerlerin başında gelen Subaşı Meydanı’nda yer alan Sa’di Beyefendi Mescidi’nin hizmete girmesi ile vatandaşlar rahatlıkla ibadetlerini yerine getirebilecekler.

Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Subaşı Meydanı’nda uyguladıkları proje ile geçmişin izlerini yine yaşatıp meydanın tarihi dokusunu koruyan bir hassasiyet ortaya koyduklarını belirterek, “Bu proje Subaşı Meydanı’nın tarihi dokusuyla yine buluşma projesidir. Geçmişin izlerini tekrar ortaya çıkarıp bölgenin muhtaçlıklarını karşılayacak özel bir çalışmayı bu alanda gerçekleştirdik. Bu projenin en değerli noktalarından birisi de Sa’di Beyefendi Mescidiydi. İnşaatını süratle tamamladık. Çok estetik bir mimari ile bu yapı inşa edildi. Vatandaşlarımızın bir ortaya geleceği çok hoş bir ibadet yerini Subaşı’na kazandırmış olduk. Çok kısa bir müddet sonra açılını yapıp vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Sa’di Beyefendi Mescidi imali ile ilgili bilgi veren Fen İşleri Dairesi Lideri Nurettin Özbey, “100 kişi kapasiteli mescidimizde bayanlar ve erkekler için farklı kısımlar mevcut. Duvarları özel bir camdan, tavanlar ahşap olarak 3 boyutlu bir biçimde yapıldı. Bakır kaplamalarımızın hepsi ‘kûfî’ ismi verilen bir sanatla yapılarak tek tek el personelliği ile işlendi. Burada tüm materyaller ihtimamla seçilerek halkın hizmetine sunuldu. Burada tarihi dokuyu koruyarak çağdaş bir yapı olmasına dikkat ettik. Böylelikle Subaşı Meydanı Samsun halkına hizmet eden geniş bir meydan haline geldi. İmal kadememiz tamamlandı en kısa müddette de açılışımız gerçekleşecek” halinde konuştu.

Sa’di Beyefendi Mescidi’nin Subaşı Meydanı için çok kıymetli olduğunu belirten İbrahim Aydın isimli vatandaş ise şunları söyledi:

“Bu bölge için mescit çok kıymetli bir gereksinimdi. Çok hoş bir mescit yapılmış. Yaptıranlardan Allah razı olsun” diye konuştu. Kani Bolat ise, dışarıdan mescide baktığımızda çok estetik çok hoş görünüyor. İçi de kesinlikle çok hoştur. Allah yaptıranlardan razı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.”


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Spor Yayın: 18.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Samsunspor’da “Kurban Bayramı” nedeniyle geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleşti.

Nuri Asan Tesisleri’nde yapılan bayramlaşma törenine Samsunspor Futbol Kulübü İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, Samsunspor Futbol Kulübü Operasyon Direktörü ve İcra Komitesi Üyesi Soner Soykan, TFF Bölge Müdürü Haluk Tan, İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güven, Samsunspor Kulübü yönetimi, Samsunspor divan kurulu üyeleri ve taraftarlar katıldı.

Bayramlaşma töreninde konuşma yapan Samsunspor İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, “Samsunspor adına hepinizin bayramını kutlarım. İnşallah böyle nice bayramları Süper Lig’de olarak hep beraber kutlarız” dedi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Paylaş: