Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Rizeli Balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

Ekonomi Yayın: 03.09.2023 00:12
İhlas Haber Ajansı
Rizeli Balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

Rize’de av yasağının kalkmasıyla birlikte balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı.

2023 balık avı dönemi 1 Eylül ’00.00’ itibariyle kalkmasıyla birlikte tüm Türkiye’de olduğu üzere Rize’de de balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı. Rize’nin tüm limanlarından denize açılmadan evvel cümbüşler düzenleyen balıkçılar havai fişekler ve meşalelerle yeni dönemin açılmasını kutladı. Denize açılan balıkçıların birinci ağlarına istavrit takılırken, beklenen palamut avı gerçekleşmedi.

“Kazasız belasız bir dönem için vira bismillah diyorum”

Av yasağının kalkmasından dolayı düzenlenen merasime katılan Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, “Rabbim iyi bereketli karlar nasip etsin. Kazasız belasız bir dönem nasip etsin. İnşallah rahmetle bollukla hem ailelerinin iktisadına hem kentimizin iktisadına hem de ülkemiz iktisadına katkıda bulunsunlar. Bugün Türkiye’nin her yerinde deniz kenarlarında dönem başlangıcı yapılıyor. Bizde kentimiz olarak Pazar’ımızda gerçekleştiriyoruz. Güzel olmasını temenni ediyorum. Bende kazasız belasız bir dönem için vira bismillah diyorum” diye konuştu.

“Palamut olmadığına nazaran hamsiden beklentimiz çok”

Hamsiden beklentilerin yüksek olduğunu belirten balıkçılardan Bülent Güdük, “2008 yılından beridir bu mesleğin içerisindeyim. Dönemin başı olduğu için şuan deniz suyu sıcak. O denli büyük bir balık yok. Deniz suyu soğudukça balıklarda çoğalacak. Beklentimiz bu istikamette. Bir ağı deneme yapmak için attık. Sistem çalışıyor mu diye. Yaklaşık 20 kasa balığımız var. Şuan istavrit ile barbun var. Palamut olmadığına nazaran hamsiden beklentimiz çok. Palamut olunca bizim işimiz olmuyor. O yüzden yaşasın hamsi. Barbun, istavrit ve irsi çıktı. Şuan dönem başı olduğundan dolayı balıklar kıymetli. Tezgahlarda bedelli olur lakin vakitle fiyatlar aşağıya düşer. Eylül ayının 15’i sonrasında rutin oturur” sözlerini kullandı.

“Bizim için hamsi daha iyi”

Palamutun bu sene daha görülmediğini söyleyen Muhammet Takıl ise “Ben neredeyse ilkokuldan beridir bu mesleği yapıyorum. Bugün bizim için yeterli değil. 10 kasa bir istavrit çıktı. Bunlar bizi kurtarmaz. Herkes bir umutla başlıyor lakin Allah ne verirse diyelim. Palamut görülmedi. Palamut olmadığı yıllarda hamsi daha düzgün oluyor. Hamsi olacak diye bekliyoruz. Bizim için hamsi daha âlâ. Palamutun peşinde çok geziyorsun bundan dolayı de mazot çok yakıyorsun. Hamside bir avlanmaya başladığında tıpkı yerde 1 hafta 10 gün kalabiliriz” formunda konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akay, Ovacık’taki Tarihi Eser Tahribatını TBMM’ye Taşıdı

Manşet Yayın: 13.06.2024 10:55
Akay, Ovacık’taki Tarihi Eser Tahribatını TBMM’ye Taşıdı

CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Ovacık ilçesindeki tarihi yapıların tahribatına dikkat çekti.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Milletvekili Akay, Ovacık ilçesine bağlı Pürçükören köyü Karakoyunlu Mahallesi’nde yer alan Gerdek Boğazı Kaya Mezarları, Karain Kaya Mezarları ve Kayadibi Mağarasının defineciler tarafından büyük tahribata uğratıldığını dile getirerek, tarihî yapıların koruma altına alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

OVACIK, KARABÜK’ÜN TARİH KOKAN ŞİRİN BİR İLÇESİDİR

Ovacık ilçesinde, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan tarihi eserler olduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Akay, “Ovacık ilçemiz, geçmişi yüzyıllar önceye dayanan Karabük’ün tarih kokan şirin bir ilçesidir. Ovacık ilçemizde yer alan Pürçükören köyü Karakoyunlu Mahallesi’ndeki Soğanlı Çayı vadisinde yer alan Gerdek Boğazı Kaya Mezarlarının tarihi 7’nci yüzyıla ve daha eskilere dayanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

TARİHÎ ALANLAR DEFİNECİLERİN HEDEFİ OLDU, KORUNMADIĞI İÇİN DE YOK EDİLDİ

Tarihi alanların defineciler tarafından büyük tahribata uğradığını ifade ederek, tarihi alanların koruma altında olmadığı için yok edildiğin altını çizen Akay, “Pürçükören köyü Karakoyunlu Mahallesi’nin güneybatısında yer alan Karain Kaya Mezarları, doğu kısmında yer alan Kayadibi Mağarası ne yazık ki korunmamış ve büyük bir tahribata uğramıştır. Bu tarihî alanlar definecilerin hedefi olmuş, tahrip edilmiş, korunamadığı için de somut kültürel mirasımız yok edilmiştir.” dedi.

OVACIK’TAKİ TARİHÎ YAPILARI ACİL OLARAK KORUMA ALTINA ALIN

Ovacık ilçesinde tahribata uğramış yapıların koruma altına alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunan Milletvekili Akay, “Buradan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum: Gün geçtikçe yok olan bu tarihî yapıları acil olarak koruma altına alın, turizme kazandırarak yok olmasını önleyin.” şeklinde konuştu.