Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Rizeli Balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

Ekonomi Yayın: 03.09.2023 00:12
Kaynak: İHA
Rizeli Balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

Rize’de av yasağının kalkmasıyla birlikte balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı.

2023 balık avı dönemi 1 Eylül ’00.00’ itibariyle kalkmasıyla birlikte tüm Türkiye’de olduğu üzere Rize’de de balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı. Rize’nin tüm limanlarından denize açılmadan evvel cümbüşler düzenleyen balıkçılar havai fişekler ve meşalelerle yeni dönemin açılmasını kutladı. Denize açılan balıkçıların birinci ağlarına istavrit takılırken, beklenen palamut avı gerçekleşmedi.

“Kazasız belasız bir dönem için vira bismillah diyorum”

Av yasağının kalkmasından dolayı düzenlenen merasime katılan Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, “Rabbim iyi bereketli karlar nasip etsin. Kazasız belasız bir dönem nasip etsin. İnşallah rahmetle bollukla hem ailelerinin iktisadına hem kentimizin iktisadına hem de ülkemiz iktisadına katkıda bulunsunlar. Bugün Türkiye’nin her yerinde deniz kenarlarında dönem başlangıcı yapılıyor. Bizde kentimiz olarak Pazar’ımızda gerçekleştiriyoruz. Güzel olmasını temenni ediyorum. Bende kazasız belasız bir dönem için vira bismillah diyorum” diye konuştu.

“Palamut olmadığına nazaran hamsiden beklentimiz çok”

Hamsiden beklentilerin yüksek olduğunu belirten balıkçılardan Bülent Güdük, “2008 yılından beridir bu mesleğin içerisindeyim. Dönemin başı olduğu için şuan deniz suyu sıcak. O denli büyük bir balık yok. Deniz suyu soğudukça balıklarda çoğalacak. Beklentimiz bu istikamette. Bir ağı deneme yapmak için attık. Sistem çalışıyor mu diye. Yaklaşık 20 kasa balığımız var. Şuan istavrit ile barbun var. Palamut olmadığına nazaran hamsiden beklentimiz çok. Palamut olunca bizim işimiz olmuyor. O yüzden yaşasın hamsi. Barbun, istavrit ve irsi çıktı. Şuan dönem başı olduğundan dolayı balıklar kıymetli. Tezgahlarda bedelli olur lakin vakitle fiyatlar aşağıya düşer. Eylül ayının 15’i sonrasında rutin oturur” sözlerini kullandı.

“Bizim için hamsi daha iyi”

Palamutun bu sene daha görülmediğini söyleyen Muhammet Takıl ise “Ben neredeyse ilkokuldan beridir bu mesleği yapıyorum. Bugün bizim için yeterli değil. 10 kasa bir istavrit çıktı. Bunlar bizi kurtarmaz. Herkes bir umutla başlıyor lakin Allah ne verirse diyelim. Palamut görülmedi. Palamut olmadığı yıllarda hamsi daha düzgün oluyor. Hamsi olacak diye bekliyoruz. Bizim için hamsi daha âlâ. Palamutun peşinde çok geziyorsun bundan dolayı de mazot çok yakıyorsun. Hamside bir avlanmaya başladığında tıpkı yerde 1 hafta 10 gün kalabiliriz” formunda konuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Huzurevinde 18 kişi zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı

Gündem Yayın: 23.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Huzurevinde 18 kişi zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı

Bolu’nun Gerede ilçesinde bir huzurevinde 18 kişi, zehirlenme kuşkusuyla hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgiye nazaran, Esentepe Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan 18 vatandaş, akşam saatlerinde rahatsızlandı. İshal, kusma ve bulantı belirtileriyle rahatsızlanan vatandaşlar, zehirlenme kuşkusuyla Gerede ve Bolu’daki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Gece saatlerinde hastaneye kaldırılan huzurevi sakinlerinin tedavileri devam ederken, Gerede Esentepe Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nce besin ve sudan incelenmek üzere numune alındığı öğrenildi.

Paylaş: