Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Psikiyatri uzmanı uyardı: “Mevsimsel depresyon hayatınızı kâbusa çevirmesin”

Sağlık Yayın: 24.09.2023 00:00
İhlas Haber Ajansı

Mevsim dönümlerinin birçok psikiyatrik bozuklukta şikâyetlerin artmasına ya da ataklara sebep olabileceğine dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Aysu Yakın Olgun, “Bu değişiklikler en bariz olarak duygudurum bozukluklarında görülür. Başta majör depresyon olmak üzere, yineleyen depresif ataklar, bipolar duygulanım bozukluğu ve öbür duygudurum bozuklukları tanısı alan hastalar mevsim geçişlerinde şikâyetlerinde artış hissedebilirler” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikiyatri Uzm. Dr. Aysu Yakın Olgun, mevsimsel depresyon hakkında açıklamalarda bulundu.

“Kış hüznü belirtileri ilkbahara kadar sürebilir”

Mevsim dönümlerinin birçok psikiyatrik bozuklukta şikâyetlerin artmasına ya da ataklara sebep olabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Olgun, “Bu değişiklikler en besbelli olarak duygudurum bozukluklarında görülür. Başta majör depresyon olmak üzere, yineleyen depresif ataklar, bipolar duygulanım bozukluğu ve öteki duygudurum bozuklukları tanısı alan hastalar mevsim geçişlerinde şikâyetlerinde artış hissedebilirler. Bazen de yalnız yaz mevsiminin bitişiyle başlayan, 4-5 ay kadar süren depresyon belirtileri yaşanabilir. Kış hüznü de denilen bu durumun gün ışığı saatlerinin azalmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Hasebiyle, bu bireylerde ilkbahara kadar sürebilen depresyon belirtileri ortaya çıkabilir. Nadiren tam karşıtı de kelam konusu olabilir” diye konuştu.

“Uyku sıkıntıları görülebilir”

Belirtilerin şiddetine nazaran fonksiyonellik ve günlük aktivitelerin de etkilenebileceğini lisana getiren Uzm. Dr. Olgun, “Bu şiddetli olduğunda, mevsimsel depresyon, sonbahar depresyonu, kış hüznü üzere isimlerle nitelendirilen bir cins duygudurum bozukluğundan kelam ederiz. Mevsimsel depresyonda, majör depresyon bulgularını görürüz. Bunlar; günün değerli bir kısmında çökkün hissetmek, aktivitelerden keyif almamak, iştah ve kilo değişiklikleri, uyku problemleri, halsizlik ve tedirginlik, enerjisizlik, ümitsizlik ya da değersizlik hisleri, konsantrasyon bozukluğu, vefat fikirlerine sahip olmaktır” biçiminde konuştu.

Mevsimsel depresyon belirtileri

Mevsimsel depresyonda görülebilecek belirtilere değinen Uzm. Dr. Olgun, “Sonbahar depresyonunda çok uyku, çok yeme ve kilo artışı, toplumsal manada içe çekilme üzere durumlarda da değişiklikler gözlemlenebilir. Tedavisinde psikoterapi yaklaşımlarının ve ilaçların tesirli olduğu bilinmektedir. Bu belirtilere sahipseniz, kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bayern Münih, Thomas Tuchel ile yolların ayrılacağını açıkladı

Spor Yayın: 21.02.2024 13:39
İhlas Haber Ajansı
Bayern Münih, Thomas Tuchel ile yolların ayrılacağını açıkladı

Alman ekibi Bayern Münih, teknik direktör Thomas Tuchel ile sezon sonunda yollarını ayıracaklarını duyurdu.

Almanya Bundesliga’da lider Bayer Leverkusen’in 8 puan gerisine düşen Bayern Münih, teknik direktör Thomas Tuchel’in sezon sonunda takımdan ayrılacağını açıkladı. Konuyla ilgili Bavyera ekibinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Bayern CEO’su Jan-Christian Dreesen, “Açık ve güzel bir görüşme sonrasında işbirliğimizi yaz aylarında karşılıklı olarak sona erdirme kararına vardık. O zamana kadar kulüpteki her birey, Şampiyonlar Ligi ve Bundesliga’da mümkün olan en yüksek seviyeye ulaşmak için elinden geleni yapacak” ifadelerini kullandı.

Tuchel de ayrılık kararı hakkında yaptığı açıklamada, “Bu sezonun bitmesiyle birlikte yollarımızı ayırma konusunda anlaştık. O zamana kadar ben ve teknik ekibim, maksimum başarıyı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz sezon Julian Nagelsmann’dan Bayern Münih teknik direktörlüğünü devralan 50 yaşındaki Tuchel, 45 maçta 28 galibiyet, 11 mağlubiyet ve 5 beraberlik aldı.