Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Piknik Alanları Doldu Taştı

Safranbolu Yayın: 30.07.2023 16:53
Piknik Alanları Doldu Taştı

Karabük Aladağ, Safranbolu Kent Orman ve kentlerde bulunan piknik alanları, parklar hafta sonu sıcaklarında halkın akınına uğradı. Yaz sıcaklarında denize veya havuza gidemeyenler soluğu ormanda aldı.

Evde hazırladıkları yiyeceklerle piknik yapan vatandaşlar, çocuklarıyla birlikte doğada vakit geçirmenin tadını çıkardı. Ormanda metrelerce araç parkı oluştu. Orman içinde boş masa kalmadı, yerlere kilimler sererek piknik yapanlar oldu. Piknikçiler, özetle şunları söyledi: “Evler çok sıcak hiç durulmuyor. Denize gidemedik. Bizde serinlemeye ormana geldik. Burada hava esiyor çocuklarımız toprağa, ağaca temas ediyor ve çok mutlu oluyorlar. Bizlerde çok eğleniyoruz aynı zamanda da çok dikkatli oluyoruz. Sonuçta orman yangınları oluyor bizlerinde yüreği dağlanıyor. O yüzden görevliler olmasına rağmen bizlerde çok dikkat ediyoruz.” (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Kültür Sanat Yayın: 26.05.2024 20:30
İhlas Haber Ajansı
Dünyanın en iyi ilk iki ekmeği Samsun’dan

Gastronomi dünyasının önemli kaynaklarından biri olan Taste Atlas’ın Dünyanın En İyi Ekmekleri (Top Ten Breads) listesinde Bafra pidesi 1, Samsun pidesi 2’nci sırada yer aldı.

Uluslararası Taste Atlas internet sitesi, dünyanın en iyi ekmeği olarak Bafra pidesini seçti. Geleneksel tarifleri öne çıkarmasıyla bilinen Taste Atlas sitesi, dünyanın en iyi ekmeklerini listeledi. Listenin ilk 10’unda birinci sırada Bafra pidesi bulunurken, Samsun pidesi ise 2’nci sırada yer aldı.

Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Her iki lezzetimizin de dünyanın dört bir yanındaki yerel yemekler, içecekler ve restoranlar hakkında bilgi sunan interaktif bir harita ve bilgi platformu olan 837 bin takipçili Taste Atlas’ın listesinde ilk ikiye girmeyi başarması, dünya genelinde gastronomi turizmi destinasyonlarını keşfetmek isteyenlerin ve gurmelerin ilgisini çekecek, hem göze ve hem de damağa hitap eden çok sayıda yöresel lezzetiyle Samsun mutfağının tanıtımına büyük bir katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.